Projekt edukacyjny realizowany przez klasę VIII b związany był z wyborem ulubionej postaci literackiej. Nawiązało się przy tym wiele rozmów i dyskusji o bohaterach książek. Po tym etapie uczniowie przystąpili do wykonania lalek - kukiełek. Wśród ulubionych postaci znalazły się m.in. Ania Shirley czy Pinokio. Wykonane lalki wzbudziły zainteresowanie i podziw uczniów.
„Drzewo książek” – projekt klasy V c
Projekt edukacyjny klasy V c zakładał spopularyzowanie wiedzy na temat książek dostępnych w bibliotece szkolnej i zachęcenie do zapoznania się z ich treścią.
Uczniowie przygotowali i przeprowadzili wybory książkowych hitów. Z ulubionych pozycji książkowych społeczności szkolnej utworzyli listę bestsellerów. Efekty swojej pracy przedstawili w postaci wystawy prezentującej na drzewie miniatury książek najpopularniejszych w naszej szkole.
Joanna Szczepańska
12
Projekty czytelnicze klas III
Uczniowie klasy III a w ramach projektu edukacyjnego przynosili do szkoły swoje książki i reklamowali je koleżankom i kolegom z klasy. Reklamy były w postaci rysunków, haseł reklamowych zachęcających do przeczytania prezentowanych książek. Aktywność ta cieszyła się dużym zainteresowaniem, a na efekty nie trzeba było długo czekać, ponieważ klasa III a zajęła w październiku IV miejsce w rankingu wypożyczeń w swojej szkole. Ponadto dzieci były zafascynowane spotkaniem z pisarką p. Katarzyną Keller i to zachęciło jednego z uczniów do napisania dwóch swoich wierszy.
Uczniowie klasy III b natomiast zapoznawali się z poezją Władysława Broniewskiego. Powstały przepiękne prace plastyczne do wierszy naszego patrona, które wyeksponowano w galerii prac.
Bożena Horbacz
Hanna Filipkowska3
Poznajemy legendy - projekty edukacyjne klas II
W ramach realizacji projektów edukacyjnych uczniowie klas II poznali: „Legendę o smoku wawelskim” i „Legendę o starym Krakowie”. W dalszym etapie pracy dzieci układały w parach historyjkę obrazkową nawiązującą do legend oraz budowały zdania z rozsypanek wyrazowych.
Po zakończeniu edukacji polonistycznej przystąpiono do działań plastyczno-technicznych. W klasach II b i II c dzieci wyklejały z różnych materiałów smoka wawelskiego. Natomiast w klasie II a uczniowie przygotowali kukiełki do omawianej legendy.
Wszyscy pracowali z dużym zaangażowaniem. Prace były wyeksponowane na tablicach. Wspólnie dokonano także oceny wytworów. W klasie II a uczniowie ze swoimi kukiełkami zaprezentowali wybrane scenki do legendy.
Dzięki przedsięwzięciu uczniowie zostali zachęceni do samodzielnego czytania oraz do poznawania legend innych regionów Polski.
Lucyna Grzenkowicz
4
„To ja, Wasz ulubiony bohater” - projekt edukacyjny kl. VI c
W ramach realizacji Projektu Czytelniczego w naszej szkole klasa VI c prezentowała postacie literackie. Projekt rozpoczęty w październiku 2019 roku obejmował swą tematyką treści przedmiotowe z języka polskiego, plastyki i techniki. Wyniki pracy realizowanej w ramach projektu przyjęły formy inscenizacji, prac literackich i prac plastycznych. Uczniowie mieli możliwość wykazania się zdolnościami organizatorskimi, polonistycznymi, aktorskimi i artystycznymi.
Projekt przewidywał następujące kierunki działania: wybór bohatera z lektur poznanych w klasach IV- VI, pracę z tekstem w celu wynotowania informacji o bohaterach, napisanie autocharakterystyki w imieniu bohatera książki, opanowanie pamięciowe przygotowanego tekstu, prezentację na forum klasy w formie monologu scenicznego z wykorzystaniem przebrania i rekwizytów, wykonanie pracy plastycznej, ewentualnie wynotowanie z książki cytatów - „złotych myśli”.
Pierwszym etapem działań było wdrożenie uczniów do pracy metodą projektu. Opiekun przedstawił grupie zasady pracy nad projektem oraz zmotywował członków zespołu klasowego do aktywnego uczestnictwa. Ustalono terminy konsultacji. Opiekunowie wraz z uczniami określili formę efektu końcowego.
Po dokonaniu wyboru bohatera każdy uczeń w początkowym etapie pracował nad zebraniem wyczerpujących informacji na jego temat. Młodzież chętnie sięgała po pozycje z klas młodszych, nie było problemu z wyborem postaci. Do najbardziej ulubionych należeli bohaterowie lektur: „Akademia pana Kleksa”, „Mikołajek”, Cudowna podróż”, „Opowieści z Narnii”, „Ania z Zielonego Wzgórza”, „Tajemniczy ogród”, „Chłopcy z Placu Broni”, „Pani Twardowska”, a także postacie z mitologii: Syzyf, Ikar, Herkules, Ariadna, Tezeusz, Demeter.
Projekt był ciekawym wyzwaniem, zarówno dla opiekuna jak i uczniów klasy VI c, jego celem było nie tylko zainteresowanie czytelnictwem i lekturą szkolną. Przygotowanie prezentacji w formie inscenizacji pozwoliło młodzieży przypomnieć treść i problematykę lektur poprzez aktywne uczestnictwo w zadaniach.
29 listopada 2019 roku na lekcji języka polskiego w obecności nauczyciela pani Anny Dudy i zespołu klasowego uczniowie wygłaszali monologi. Mieli także możliwość dokonania oceny charakteryzacji i gry aktorskiej swoich kolegów. Wybrali najciekawsze prace plastyczne, następnie wspólnie zaprojektowali gazetkę klasową.
Anna Duda
19
Razem na Święta
Minister Edukacji Narodowej zachęca wszystkie szkoły, przedszkola i placówki oświatowe do włączenia się w akcję „Razem na Święta”.
Okres przedświąteczny to najlepszy czas, aby okazać wsparcie osobom starszym, chorym, samotnym, potrzebującym pomocy z naszych społeczności szkolnych i lokalnych.
XXVIII Rajd Mikołajkowy
W sobotę 7 grudnia 2019 r. uczniowie kl. I-VII, pod opieką: p. W. Michalik, p. A. Leśniewskiej-Mleczko, p. B. Środy i p. J. Szczepańskiej, wzięli udział w XXVIII Rajdzie Mikołajkowym, zorganizowanym przez Regionalny Oddział PTTK w Słupsku.
Pogoda nie rozpieszczała, ale udało nam się pokonać zaplanowaną 5-kilometrową trasę wiodącą ścieżkami Lasku Południowego w Słupsku. Na mecie czekało na nas ognisko z kiełbaskami i niespodzianka - Mikołaj, który wręczył upominki wszystkim uczestnikom rajdu.
To już ostatni rajd w tym roku (oczywiście kalendarzowym). Niedługo kolejne wyprawy, być może w bardziej zimowej aurze ;-)
Do zobaczenia na szlaku!
Joanna Szczepańska
30
Przygotowania do Świąt i Mikołaj w grupie Skrzatów
Od wielu dni dzieci z grupy Skrzatów pilnie przygotowują się do Świąt Bożego Narodzenia. Wykonały ozdoby, ubrały choinkę i upiekły pierniczki. Oczywiście przy wsparciu dorosłych - naszych gości, którym serdecznie dziękujemy za odwiedziny, pomoc i cenne wskazówki!
Przedświąteczny trud przygotowań przyniósł dzieciom satysfakcję i wiele radości. Najwięcej uśmiechu na twarzach Skrzatów wywołał jednak Mikołaj, który odwiedził grupę 6 grudnia i przyniósł cały wór prezentów dla grzecznych dzieci ;-)
58
Kulig Drezynowy
7 grudnia 2019 r. grupa uczniów z naszej szkoły wzięła udział w Powiatowym Kuligu Drezynowym zorganizowanym przez Centrum Integracji Regionalnej w Słupsku. Nie wszystkie grupy reprezentujące szkoły dotarły.
Aura nie rozpieszczała, ale miła atmosfera w otoczeniu św. Mikołaja wynagrodziła nam wszystkie niedogodności.33
Mikołaj w zerówkach
Dnia 06.12.19r. grupę 0 A i zero B odwiedził Mikołaj. Dotarł do nas z workiem pełnym słodkości, które osobiście wręczał wszystkim dzieciom. Było dużo radości i uśmiechów. Szczęśliwe dzieci potwierdziły, że wierzą w Mikołaja. Każdy mógł przytulić się do niego, usiąść na kolanach, uściskać i na ucho powiedzieć, co chciałby dostać pod choinkę. Na koniec Mikołaj zaprosił dzieci do wspólnego zdjęcia.
65
Odwiedziny Mikołaja
6 grudzień to wyjątkowy dzień w roku, w którym grzeczne dzieci odwiedza Św. Mikołaj. Okazało się, że w tym roku chyba nikt nie narozrabiał, bo Mikołaj odwiedził każdą klasę i grupę. Były piosenki, pamiątkowe zdjęcia, no i oczywiście… słodkie upominki, które pomieściły się w worku z prezentami.
Niektórzy uczniowie sami wcielili się w rolę Mikołaja i podarowali coś innym, wywołując tym samym uśmiech na ich twarzach. Bo w końcu obdarowywanie innych i spędzanie z nimi czasu to najlepszy prezent, jaki można sobie sprawić w ten wyjątkowy dzień.
4
Konkurs pięknego czytania „Z Panem Tadeuszem za pan brat”
5 grudnia odbyła się 9 już edycja konkursu pięknego czytania pod hasłem: „Z Panem Tadeuszem za pan brat”. Uczniowie naszej szkoły prezentowali fragmenty utworu A. Mickiewicza pt. „Pan Tadeusz” przygotowane pod kierunkiem nauczycieli języka polskiego. Etap ogólnoszkolny konkursu poprzedzony był eliminacjami klasowymi przeprowadzonymi w oddziałach V - VIII. Uczestnicy konkursu kolejno odczytywali przygotowany przez siebie fragment znanej wszystkim epopei narodowej. Uczniowie oceniani byli punktowo według 5 kryteriów oceny pięknego czytania. W konkursie „Z Panem Tadeuszem za pan brat ” 2019 wyłoniłyśmy następujących zwycięzców:
I miejsce – Patrycja Mielewczyk
II miejsce – Weronika Bałabuch
III miejsce - Zofia Czyżewska
Wyróżnienie – Natalia Żądło
Wyróżnienie – Natalia Potapowicz
Wszystkie prezentacje konkursowe naszych uczniów zasługują na wyróżnienie. „ Pan Tadeusz” jest niełatwym utworem, pisanym wyjątkową, pełną metafor dziewiętnastowieczną polszczyzną. Serdecznie gratulujemy uczestnikom konkursu i zapraszamy do kolejnej edycji w przyszłym roku szkolnym!
Maja Filipczak
20
„Książkożercy miesiąca” - listopad 2019
Kolejny miesiąc nauki za nami, a więc w bibliotece szkolnej przyszedł czas na podsumowanie czytelnictwa. W listopadzie zaszczytny tytuł „Książkożercy miesiąca” otrzymał Szymon Capar z kl. V a, natomiast w kategorii grupowej wygrała klasa VIII b.
Serdecznie gratulujemy zwycięzcom!
Poniżej prezentujemy odrobinę czytelniczych statystyk.
Średnia wypożyczeń w listopadzie 2019 r.:
- klasa V a – 0,95
- klasa V b – 0,56
- klasa V c – 1,11
- klasa VI a – 0,52
- klasa VI b – 0,78
- klasa VI c – 0,67
- klasa VII a – 0,61
- klasa VII b – 0,11
- klasa VIII a – 0,37
- klasa VIII b – 1,19
Średnia wypożyczeń w klasach V-VIII w listopadzie 2019 r. wyniosła 0,69.
Średnia wypożyczeń w okresie IX-XI 2019 r. wyniosła 0,78. Obecnie wśród trzech najwyżej punktowanych klas w rankingu czytelniczym znajdują się:
- klasa V c – 1,30,
- klasa VI a – 1,05,
- klasa VIII b – 0,90.
Przed nami jeszcze wiele wrażeń i książkowych przygód. Aura coraz mniej sprzyja spędzaniu czasu na świeżym powietrzu. Warto więc zaopatrzyć się w literaturę, która urozmaici długie, zimowe wieczory.
Zapraszamy do odwiedzania biblioteki!
Joanna Szczepańska
Jesienne potyczki sportowe w Żelkowie
29 listopada 2019 r. drużyna uczniów klas I-III ZSP w Główczycach w składzie:
- Batura Adam kl.II a,
- Butwin Przemysław kl.I a,
- Doba Piotr kl.III a,
- Hofman Martyna kl.III b,
- Jaroszewicz Agata kl.III b,
- Kardaś Julia kl.I b,
- Krajewska Kinga kl.I a,
- Kropidłowska Hanna kl.II c,
- Potyński Kacper kl.III b,
- Sass Nataniel kl.I b,
- Stasiuk Lena kl.III b,
- Środa Grzegorz kl.II B,
wzięła udział w VII Turnieju „Jesiennych potyczek sportowych", zorganizowanym przez Szkołę Podstawową w Żelkowie i zdobyła I miejsce.
Gratulujemy!
E. I. Buśkiewicz
5
Archiwum Aktualności