• Dzień Dyni w zerówkach
          • Dzień Dyni w zerówkach

          • W ostatnim tygodniu października zerówki świętowały Dzień Dyni. W tym dniu obowiązywał pomarańczowy kolor na naszych ubraniach. Oglądaliśmy, dotykaliśmy, porównywaliśmy różne dynie. Były zabawy, konkurencje sportowe i karty pracy. Na koniec każdy otrzymał Dyplom uczestnictwa.

            Katarzyna Jaśkiel

        • Wycieczka do Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie
          • Wycieczka do Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie

          •    „Kaszubi” z ZSP w Główczycach nie znoszą nudy, wykorzystują każdą okazję, żeby wesoło i  twórczo spędzać czas, a jednocześnie pogłębiać wiedzę  o naszej „małej ojczyźnie”.                                                                         

               Tym razem odwiedzili Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie, gdzie uczestniczyli w warsztatach „Malowanie na szkle” oraz „Szycie z filcu”. Starsi uczniowie mieli już okazję malować na szkle, więc tym razem z tą techniką zapoznali się młodsi. Po krótkiej instrukcji, ochoczo zabrali się do pracy, a dodatkową motywacją było to, że własnoręcznie namalowane obrazki zabrali ze sobą.                                               Na starszych natomiast czekały już igła z nitką i filc. Ich zadaniem było uszyć i ozdobić etui. Technika szycia ręcznego jest dzisiaj mało popularna, jednak nasza młodzież świetnie sobie poradziła. Spod ich rąk i igieł wyszły prawdziwe cuda, co widać na załączonych zdjęciach.                                                                               

               Po pracy przyszedł czas na relaks, czyli pobyt w Centrum Nauki Experyment w Gdyni. To wspaniała  przestrzeń do twórczego eksperymentowania oraz miejsce, gdzie rodzą się pasje i fascynacja nauką. To miejsce zachęca każdego, niezależnie od wieku, do odkrywania i eksperymentowania. Miło spędziliśmy tam czas , ucząc się przez zabawę.                                           

               Jesienna deszczowa sobota dla nas była wesoła i kolorowa. Będziemy ją miło wspominali.                            

            Weronika Michalik  

        • Nominacje w Plebiscycie Edukacyjnym 2023
          • Nominacje w Plebiscycie Edukacyjnym 2023

          • Z Redakcji „Dziennika Bałtyckiego” i „Głosu Pomorza” dotarła do nas bardzo miła informacja. Wśród tegorocznych nominowanych w Plebiscycie Edukacyjnym 2023 znalazły się Panie pracujące w naszym przedszkolu i szkole:

            • Pani Katarzyna Jaśkiel – wychowawczyni gr. 0 b,
            • Pani Dorota Wdowiak – wychowawczyni gr. Pszczółek.

            Serdecznie dziękujemy za to miłe wyróżnienie.

        • Mistrzowie gminy w tenisie stołowym
          • Mistrzowie gminy w tenisie stołowym

          • 28 października odbyły się drużynowe Mistrzostwa Gminy Główczyce w tenisie stołowym. Nasze drużyny zdobyły pierwsze miejsca 🥇🥇🏆🏆 i awansowały do rozgrywek powiatowych.

            Szkołę  w rozgrywkach reprezentowali:

            • Martyna Idzik z kl. 8,
            • Martyna Hofman z kl. 7 b,
            • Lena Stasiuk z kl. 7 b,
            • Emil Rahoza z kl. 7 a,
            • Przemysław Albrecht z kl. 7 b.

            Gratulujemy i trzymamy kciuki w dalszych zmaganiach!

        • Warsztaty w Ustce
          • Warsztaty w Ustce

          • W dniach 25-27 października 2023 r. grupa uczniów z klas IV-VII uczestniczyła w wyjeździe do Ustki. Pod opieką pedagogów szkolnych: p. S. Pilarczyk, p. M. Mikulak, p. K. Błażejowa oraz p. J. Szczepańskiej młodzież uczestniczyła w zajęciach warsztatowych, grach i zabawach. Z racji bliskości morza, nie obyło się oczywiście bez spacerów na plażę. W napiętym grafiku zajęć znalazł się także czas na wyjście na basen i wizytę gości, wśród których znaleźli się: p. Dyrektor - Beata Głowacka i ksiądz proboszcz – Grzegorz Siwak. Nie były to zwykłe odwiedziny, gdyż towarzyszyły im wspólne śpiewy i pogadanki. Podczas pobytu w hotelu udało nam się także „co nieco zmalować” na otoczakach pozyskanych z plaży, a w czasie spaceru po Ustce – odwiedzić pocztę i wysłać do szkoły pocztówkę z pozdrowieniami. Ostatni dzień spędziliśmy w Słupsku, gdyż czekał tam na nas seans filmowy pt. „Neneh: Gwiazda baletu” i wizyta w parku trampolin. To był bardzo intensywny i emocjonujący wyjazd.

        • Nasze jesienne emocje na zajęciach terapeutycznych
          • Nasze jesienne emocje na zajęciach terapeutycznych

          • „Być może, gdyby mali chłopcy zamiast wstydu z powodu emocji, łez, smutku... otrzymaliby empatię i zrozumienie, nie było by tyle wściekłości z powodu tych emocji w ich dorosłych relacjach.

            Być może, gdyby zamiast uciszania, uspakajania i nakazu do bycia grzecznymi, małe rozgniewane dziewczynki byłyby dopuszczone do głosu, to nie byłoby tak wiele kobiet, którym trudno zadbać o swoje granice i kochać siebie.

            Być może... byłoby łatwiej.

            Być może, gdyby język emocji, nie był oceniany a zrozumiany.

            Być może, gdyby zamiast wstydu- pojawiła się akceptacja... Być może.

            Bo...

            Każda emocja jest ważna.

            Każdy ma prawo do swoich emocji.

            Każdy ma prawo prosić o pomoc i duży i mały.

            Brak emocji - nie czyni nikogo silniejszym, to właśnie emocje, czynią z nas silnych ludzi, bo potrafimy kochać, wybaczać, walczyć o to, co najważniejsze.

            Rozmawiajmy o emocjach:

            -„Co czujesz?”

            -„Jak mocno jesteś zły?”

            -„Czy mogę Ci jakoś pomóc, poczuć się lepiej?”

            -„Widzę, jak jesteś wkurzona!”

            -„Ej, płacz jest ok! Czasem trzeba po prostu zapłakać”

            -„Opowiedz mi o tym, co czujesz”

            Bądźmy uważni na emocje.

            Uczmy emocji.

            Pamiętajmy o emocjach.

            Dbajmy o swoje emocje

            Język emocji nie jest prosty, ale bardzo ważny w każdym wieku.

            Człowiek, który nie wstydzi się swoich emocji, nie musi zakładać maski...”

            Lidia Wnorowska

        • Pasowanie na przedszkolaka
          • Pasowanie na przedszkolaka

          • ,,Dziś jest dzień wyjątkowy,

            Dla maluszków wprost bajkowy.

            Uroczystość nie byle jaka,

            To pasowanie na przedszkolaka’’.

            Pasowanie na przedszkolaka to pierwsza ważna uroczystość w życiu dzieci, które we wrześniu tego roku wstąpiły w szeregi naszego przedszkola. Uroczystość ta w dużym stopniu stanowi zakończenie procesu adaptacyjnego dzieci do warunków i zasad panujących w przedszkolu. Podczas uroczystości pasowania dzieci swoim zachowaniem potwierdziły, że dobrze się czują w przedszkolu. Zaprezentowały rodzicom i zaproszonym gościom piosenki, wiersze i tańce. Odświętny strój i wystrój sali podkreśliły doniosłość wydarzenia. W dalszej części dzieci złożyły uroczyste ślubowanie, a Pani Dyrektor szkoły Beata Głowacka wraz z Panią Wicedyrektor Joanną Szczepańską za pomocą zaczarowanego ołówka dokonały pasowania. Na pamiątkę tej ważnej chwili każde dziecko otrzymało dyplom i mały upominek.  Po części oficjalnej rodzice wraz z dziećmi zaproszeni zostali do wspólnego poczęstunku.

             Dorota Wdowiak

        • Pasowanie na czytelnika
          • Pasowanie na czytelnika

          • 24 października odbyło się pasowanie na czytelnika 📚📖📕📘📗📙 W poczet pełnoprawnych korzystających z biblioteki szkolnej włączeni zostali uczniowie klas I a i I b. Uroczystość przygotowała i poprowadziła p. Katarzyna Zawadzka. Przed złożeniem ślubowania dzieci „zdały egzamin” ze znajomości bajek i baśni 🧙‍♀️🦄🧝‍♀️🧜 oraz zasad korzystania z książek. Oczywiście poszło im śpiewająco. Przyszła więc pora na złożenie ślubowania:

            „My uczniowie klasy pierwszej

            Tobie książko przyrzekamy,

            Że szanować cię będziemy,

            Krzywdy zrobić ci nie damy”,

            a następnie przeprowadzenie pasowania na czytelnika. Odbyło się ono przy pomocy ogromnej zakładki do książki. Na pamiątkę tego wydarzenia każdy pierwszoklasista otrzymał dyplom i życzenia magicznych spotkań z ciekawymi książkami.

            Do zobaczenia w bibliotece

        • Wojewódzki Konkurs z Języka Polskiego - eliminacje szkolne
          • Wojewódzki Konkurs z Języka Polskiego - eliminacje szkolne

          •   24 października uczniowie klas 5 - 8 uczestniczyli w I etapie kuratoryjnego konkursu z języka polskiego. Eliminacje szkolne polegały na rozwiązaniu testu obejmującego zagadnienia z nauki o języku, zasad pisowni polskiej oraz teorii literatury. Uczestnicy konkursu musieli dodatkowo wykazać się umiejętnością czytania ze zrozumieniem, wyszukiwaniem adekwatnych fragmentów w tekście, analizą legend oraz redagowaniem wypowiedzi pisemnej o charakterze argumentacyjnym.

                Gratulujemy naszym uczniom udziału w tym złożonym i niełatwym konkursie i zachęcamy do kolejnych zmagań w przyszyłym roku szkolnym. 

            Maja Filipczak

        • Warsztaty profilaktyczno-wychowawcze w GOK-u
          • Warsztaty profilaktyczno-wychowawcze w GOK-u

          • 20 października w Gminnym  Ośrodku Kultury w Główczycach odbyły się warsztaty profilaktyczno-edukacyjne, w których udział wzięła młodzież z kl. VII i VIII.

            Spotkanie poprowadził Przemysław Kaca, któremu towarzyszył słupski raper EndRiu. W trakcie spotkania uczniowie poznali rolę kultury hip-hopowej w polskim społeczeństwie. Mogli także zapoznać się z twórczością, w której istotną rolę odgrywa wyrażanie własnego zdania.  Pojawił się także bardzo istotny temat wzajemnego szacunku i alternatywnych sposobów spędzania wolnego czasu.

            Dziękujemy organizatorom za możliwość wzięcia udziału w spotkaniu.

        • „Złota polska jesień” w świetlicy szkolnej
          • „Złota polska jesień” w świetlicy szkolnej

          •  

            Październik to kolejny pracowity miesiąc w świetlicy szkolnej. Tym razem tematem przewodnim jest „Złota polska jesień🍂🍁🍃 A po odrobieniu lekcji i relaksacji terapeutycznej, czas na chwilę zabawy. Dzieci bardzo polubiły „Kamyczkowe kółko-krzyżyk”

        • Mistrzostwa Gminy Główczyce w tenisie stołowym dziewcząt i chłopców
          • Mistrzostwa Gminy Główczyce w tenisie stołowym dziewcząt i chłopców

          • 20 października w Szkole Podstawowe w Żelkowie odbyły się Mistrzostwa Gminy Główczyce w tenisie stołowym dziewcząt i chłopców - Igrzyska Dzieci.

            Bardzo dobrze spisały się nasze drużyny.🥳🥳 Dziewczęta okazały się bezkonkurencyjne i wygrały swoje spotkania.👏👏👏🥇😍 Chłopcy musieli uznać wyższość szkoły z Pobłocia i zajęli miejsce 2. 🥈👏👏👍

            Nasze drużyny wystąpiły w następujących składach:

            Dziewczęta:

            Aleksandra Dylon z kl. V b

            Ewa Lewandowska z kl. VI b

            Anna Mikulak z kl. VI b

            Chłopcy:

            Nataniel Sass z kl. V b

            Norbert Rahoza z kl. IV b

            Chłopcy to reprezentanci klas IV i V, więc szansa na rewanż przyjdzie w przyszłym roku. Jeszcze raz OGROMNE BRAWA za sportową postawę. Finały powiatu słupskiego odbędą się 06.11.2023 r. O wynikach na pewno poinformujemy🤜🤛

            Paweł Łuczka

        • „Jedz zdrowo i żyj kolorowo!”
          • „Jedz zdrowo i żyj kolorowo!”

          • Klasa II a wywiązała się super z pracy domowej. Dzieci wykonały plakaty promujące zdrowe odżywianie, 🥦🍅🌽🥕🫑🥒 wymyśliły świetne hasła! 🍎🍐🍊🍉🍓🫐🍒🍏

            Hanna Filipkowska

        • Akcja „Prezent pod choinkę”
          • Akcja „Prezent pod choinkę”

          •    Kochani! W tym roku kolejny raz nasza szkoła włączyła się w akcję „Prezent pod choinkę”. Do 10 listopada 2023 r. pakujemy prezenty i dostarczamy je do szkolnych koordynatorów – pedagogów szkolnych.

            Akcja „Prezent pod choinkę🎁🎄polega na przygotowywaniu prezentów, które przed świętami Bożego Narodzenia trafią do potrzebujących dzieci w szkołach, domach dziecka, świetlicach, szpitalach i kościołach w Ukrainie, Białorusi i Rumunii, a także w obozach dla uchodźców w Bułgarii"

               Idea wysyłania paczek świątecznych jest znana na całym świecie i kontynuowana od wielu lat. Do Polski też kiedyś przysyłano paczki. Czasem taką paczkę dostawało się tylko raz w roku. Były w niej zupełnie podstawowe artykuły. Paczki te były źródłem radości i nadziei oraz dowodem, że są ludzie, którzy żyją lepiej, przejmują się losem innych i swoją troskę wyrażają w prosty sposób – poprzez świąteczną paczkę.


               Prezent pakujemy wspólnie z klasą lub jeżeli ktoś ma ochotę indywidualnie.


               Zachęcamy do włączenia się w akcję. Pamiętajcie, dobro powraca 💗

              

            Mała ściąga dla zainteresowanych akcją:

            Jak włączyć się w akcję w 5 KROKACH?

            1. Weź pudełko po butach o wymiarach około 30/20/10 cm, pomaluj je lub oklej kolorowym papierem.
            2. Zdecyduj, dla kogo przeznaczysz prezent. Masz do wyboru dzieci w wieku: 2–5, 6–8, 9–11, 12–15 lat. Naklej wybraną etykietę na pudełko.         Link do etykiety: etykiety.indd (cme.org.pl)
            3. Zapełnij pudełko. Jeżeli chcesz, możesz włożyć do środka swoje zdjęcie, rysunek, adres.
            4. Pudełko zwiąż gumką, tasiemką lub sznurkiem – NIE ZAKLEJAJ!
            5. Przygotuj 15 zł, które zostanie przeznaczone na koszty organizacji akcji i transport.

            UWAGA! Paczka powinna zawierać tylko nowe rzeczy oraz oryginal­nie zapakowane słodycze z datą ważności późniejszą niż 1 czerwca 2024 roku.

            Paczkę + 15 zł dostarcz do koordynatora.

             

            CO MOŻE BYĆ PREZENTEM?

            artykuły higieniczne: pasta do zębów, szczoteczka do zę­bów, szampon, dezodorant, chusteczki higieniczne, krem do rąk, podpaski (fabrycznie foliowane) itp.; artykuły szkolne: kredki, długopisy, ołówki i gumki, książeczki do kolorowa­nia, książeczki z obrazkami dla najmłodszych itp.; zabaw­ki: maskotki, klocki, puzzle, ozdoby do włosów, układanki dydaktyczne, baloniki itp.; odzież: czapki, szaliki, koszulki, skarpety, rękawiczki itp.; słodycze: cukierki, czekolady, ciastka, batoniki itp. w fabrycznie zamkniętych opakowa­niach, z wyraźnie oznaczonym terminem ważności.

            CO NIE MOŻE BYĆ PREZENTEM?

            artykuły intensywnie pachnące, artykuły łatwo psujące się, wrażliwe na ciepło, artykuły spożywcze inne niż słodycze (cukier, mąka, makaron, konserwy itp.), leki i witaminy, za­bawki i publikacje o charakterze militarnym.

        • Klasy I zainspirowane wycieczką do Multikina
          • Klasy I zainspirowane wycieczką do Multikina

          •    17.10.2023r. również klasy I a i I b, wraz z wychowawczyniami: p. E. Bogacz i p. W. Michalik  oraz p. L. Wnorowską, wybrały się do kina. Uczniowie obejrzeli film pt. „Mru i ja: Wielka przygoda na cztery łapy”.

               Głównym bohaterem filmu był, wędrujący własnymi ścieżkami, kotek Mru, a towarzyszyła mu wyjątkowa ekipa: dziesięcioletnia Cleo, szalona sąsiadka i pies Rambo. Pierwszaki to wielcy miłośnicy zwierząt, więc z zainteresowaniem, a momentami i z łezką w oku, obejrzeli  film.

               Jak widać główny bohater na dłużej zagościł w ich pamięci. Zaraz po powrocie do szkoły dzieci z ochotą zabrały się do pracy i uwieczniły Mru na pięknych rysunkach.

            Weronika Michalik

        • Półfinały powiatowe w unihokeju dziewcząt
          • Półfinały powiatowe w unihokeju dziewcząt

          • Po zdobyciu tytułu mistrza gminy w unihokeju, 17 października drużyna dziewcząt z ZSP w Główczycach wzięła udział w półfinałach powiatowych w Kępicach. Zawodniczki spisały się znakomicie - pokonały drużyny z Kępic (2:1) i Damnicy (3:0), zapewniając sobie udział w finale. Kolejne zmagania już 9 listopada w Jezierzycach.

            ZSP w Główczycach w zmaganiach w unihokeju dziewcząt reprezentuje drużyna w składzie:

            • Joanna Bąkiewicz z kl. 8,
            • Lena Cischke z kl. 7 a,
            • Amelia Dubielska z kl. 7 a,
            • Roksana Gzik z kl. 7 a,
            • Martyna Hofman z kl. 7 b,
            • Martyna Idzik z kl. 8,
            • Natalia Makoś z kl. 8,
            • Lena Mikulak z kl. 8,
            • Jagoda Siwińska z kl. 8,
            • Claudia Wieliczko z kl. 7 a.

            Gratulujemy i trzymamy kciuki za dalsze sukcesy naszych dziewcząt!

            Renta Piechna-Ludko

        • Wycieczka 4 a, 5 a i 5 b do Multikina
          • Wycieczka 4 a, 5 a i 5 b do Multikina

          • 17 października nie tylko „maluchy” wybrały się na wycieczkę do Słupska. Multikino odwiedziły także klasy: 4a, 5a i 5b. Pod opieką wychowawczyń: p., E. Butwin-Wintoniak, p. A. Leśniewskiej-Mleczko i p. R. Mazurek, oraz p. P. Kowal,  wybrały się na film pt. „Kompas Szkieletora”. Mimo iż tytuł brzmi jak z horroru, to jednak nie był straszny film. „Podróż w czasie zaklęta w kompasie” okazała się emocjonującym seansem filmowym. Wszyscy wrócili bardzo zadowoleni 😉

        • Wycieczka gr. 0 do Multikina
          • Wycieczka gr. 0 do Multikina

          •    17 października dzieci z zerówek, pod opieką wychowawczyń: p. J. Kędzierskiej i p. K. Jaśkiel, oraz p. I. Galas-Lorentz i ks. G. Siwaka, wybrały się do słupskiego Multikina na film pt. „Psi Patrol: Wielki film”.

            To był bardzo udany wyjazd. Filmy okazał się bardzo interesujący. Wszyscy wyszli z kina bardzo zadowoleni, jak widać na załączonych obrazkach 😉

        • Zbieramy „TALENCIAKI”
          • Zbieramy „TALENCIAKI”

          • Drodzy Uczniowie, Rodzice i Sympatycy naszej szkoły!

            Akcja „SZKOŁY pełne TALENTÓW 2” nadal trwa. Do 5 listopada 2023 r. za każde 50 zł wydane na zakupy zawierające minimum jeden owoc lub warzywo w sieci handlowej Lidl otrzymają Państwo kupon - tzw. „TALENCIAK”, który można przekazać na rzecz ZSP w Główczycach.

            Można zrobić to przekazując kupon, skanując kod QR lub wprowadzając numer kuponu poprzez stronę 

            Strona Szkoły (lidl.pl)

            albo wrzucając kupon do skrzyneczek znajdujących się przy wejściu do budynków szkoły przy ul. Na Wzgórzu lub ul. Szkolnej.

            Zaproście do akcji znajomych i rodzinę. Im więcej osób zaangażuje się w zbiórkę „Talenciaków” na rzecz naszej szkoły, tym większe szanse na nagrody z katalogu Lidla dla naszych uczniów.

            Serdecznie dziękujemy za już zebrane „TALENCIAKI”.

            Z Waszym wsparciem na pewno uda się zdobyć ich jeszcze więcej! 😉

        • Wycieczka do Swołowa
          • Wycieczka do Swołowa

          •    W sobotę 14 października pojechaliśmy na kolejną  wycieczkę – my, czyli „Kaszubi”, z paniami: Katarzyną Zawadzką, Lidią Wnorowską, Agnieszką  Łuczką i Weroniką Michalik.
               Tym razem zaczęliśmy od warsztatów w Swołowie. Jedna grupa próbowała swoich sił na krosnach, druga w kuchni. Dowiedzieliśmy się, jak wyglądała obróbka lnu i jakich narządzi do tego używano. Potem każdy zasiadł do krosna i tkał serwetkę, którą zabrał do domu. W tym samym czasie druga grupa gotowała zupę ziemniaczaną i robiła ciasto na racuchy. Po warsztatach tkackich chętnie posmakowaliśmy pyszności przygotowanych przez kolegów. Po tych zajęciach, które wymagały od nas skupienia i cierpliwości, mogliśmy poszaleć na trampolinach, a potem podładowaliśmy akumulatory w Restauracji McDonald’s.                                                         
               W drodze powrotnej pan kierowca włączył piosenkę śpiewaną przez dzieci dla nauczycieli, a nasi wspaniali uczniowie odśpiewali nam „100 lat”, bo to przecież dzisiaj przypada DEN. Tym bardzo miłym akcentem zakończyliśmy naszą wycieczkę.

            Weronika Michalik