Dnia 10.06.2019 r. klasy siódme i szóste pojechały na wycieczkę do Torunia. Zaraz po przyjeździe do miasta Kopernika wzięliśmy udział w warsztatach piernikowych, podczas których mieliśmy okazję aktywnie uczestniczyć w produkcji własnego ozdobnego smakołyku, przy okazji poznając historię i tajniki jego wyrobu. Następnie udaliśmy się wraz z przewodnikiem na Stare Miasto. Zobaczyliśmy mury obronne i bramy miejskie, słynny ratusz symbolizujący rok kalendarzowy, dom Mikołaja Kopernika, Krzywą Wieżę, katedrę Św. Janów, ruiny zamku krzyżackiego. Pogoda dopisała, słońce towarzyszyło nam bez przerwy, toteż na koniec z przyjemnością odpoczęliśmy w Planetarium im. Władysława Dziewulskiego, oglądając seans „Mój kumpel Niko” - opowieść o młodym Koperniku. Możliwość zakupienia pamiątek i obfity posiłek w ulubionej restauracji przyczyniły się do tego, że wróciliśmy z wycieczki w pełni usatysfakcjonowani.
Aktualności
Wycieczka kl. VI i VII do Torunia
- 4
Zbiórka darów dla schroniska
10.06.2019 r. do schroniska dla zwierząt w Słupsku przekazaliśmy wszystkie dary zebrane przez uczniów ZSP w Główczycach w ramach corocznej akcji organizowanej przez szkolny wolontariat, pod kierunkiem p. Teresy Kobylińskiej. Wśród zebranych darów znalazły się kilogramy karmy dla psów i kotów, ręczniki, prześcieradła, miski itp. artykuły niezbędne dla zwierząt przebywających w schronisku.
Serdecznie dziękujemy wszystkim ludziom o dobrych sercach, którzy włączyli się w tę akcję!
https://www.facebook.com/725621400903099/photos/a.728260137305892/1566317453500152/?type=3&theater
Wędkowanie w Izbicy
W sobotę 8 czerwca 2019 r. grupa uczniów ZSP w Główczycach i SP w Pobłociu wzięła udział w spotkaniu miłośników wędkowania. Organizatorem całego "zamieszania" był ks. Paweł Skolasiński. Dzięki uprzejmości i gościnności członków Spółki Rybackiej "Sandacz" kolejny raz spotkaliśmy się na terenie przystani rybackiej w Izbicy, gdzie na miłośników wędkowania czekało mnóstwo atrakcji.
54
KONKURS RECYTATORSKI
6 czerwca 2019 r. w bibliotece ZSP w Główczycach przy ul. Szkolnej 1 odbył się Szkolny Konkurs Poezji Regionalnej. Głównym celem konkursu jest upowszechnianie wśród młodzieży poezji regionalnej, doskonalenie umiejętności recytatorskich oraz kształtowanie kultury żywego słowa.
Gościem honorowym konkursu była lokalna poetka – p. Emilia Zimnicka. W skład komisji konkursowej weszły także nauczycielki języka polskiego: p. Barbara Jankowska, p. Anna Duda i p. Ewa Butwin-Wintoniak. Jury wytypowało najciekawsze prezentacje utworów o "Małej Ojczyźnie":
I miejsce: Dorota Szczepaniak kl. III b gimnazjum
II miejsce: Julia Jaszek kl. V a i Aleksandra Owsiuk kl. V c
III miejsce: Natalia Żądło kl. VII b
Wyróżnienie: Marta Środa kl. VII b, Weronika Labuda kl. V a, Dominika Jaszek kl. VIII a
Serdecznie gratulujemy zwycięzcom!
21
KOMUNIKAT
Informujemy, iż w najbliższym czasie na terenie szkoły, wśród uczniów kl. IV-VIII oraz III gimnazjum, zostaną przeprowadzone badania ankietowe dotyczące zjawiska przemocy.
Ankieta w formie elektronicznej została opracowana przez członków Zespołu Interdyscyplinarnego ds. przeciwdziałania przemocy i jej skutkom na terenie Naszej Gminy. Zostanie przeprowadzona w obecności pedagoga szkolnego/członka Zespołu Interdyscyplinarnego ze szkoły.
Badanie to pozwoli na opracowanie danych dotyczących występowania zjawiska przemocy i świadomości o jego występowaniu oraz działań profilaktycznych.
SPARTAKIADA INTEGRACYJNA
W poniedziałek 3 czerwca 2019 r. w hali sportowej w Główczycach odbyła się Spartakiada Integracyjna, w której udział wzięli uczniowie ZSP w Główczycach i podopieczni ŚDS w Rumsku. Zacięta walka o medale w pięciu konkurencjach trwała do ostatniej chwili. Mimo to wszystkim uczestnikom zawodów przyświecał duch rywalizacji fair play. Nie opuszczały ich też dobre humory, gdyż konkurowaniu zaprzyjaźnionych drużyn towrzyszyła rodzinna atmosfera. W przerwie między konkurencjami miał miejsce słodki poczęstunek, podczas którego znalazła się chwila na rozmowy i wspomnienia minionych lat.
22
XXIII OGÓLNOPOLSKI KONKURS HISTORYCZNY im. majora Marka Gajewskiego „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1887-1922”
Od 5 lat nasza szkoła bierze udział w ogólnopolskim prestiżowym konkursie historycznym „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1887-1922. O Niepodległość i granice Rzeczypospolitej”. Uczniowie przygotowywani przez nauczyciela historii p. Jerzego Horbacza co roku zmagają się z trudną tematyką konkursu. Głównym jego założeniem jest kształtowanie postaw patriotycznych młodego pokolenia poprzez upowszechnianie wiedzy o historii oręża polskiego w różnych okresach historycznych oraz znaczeniu sił zbrojnych w życiu politycznym narodu polskiego.
W roku szkolnym 2017/2018 tematyka konkursu obejmuje historię Polski i historię powszechną dziejów oręża polskiego w latach 1887 – 1922 z uwzględnieniem znajomości broni i barwy, architektury obronnej, literatury, malarstwa batalistycznego i portretowego, muzyki i pieśni, tekstów źródłowych, topografii wojskowej, heraldyki, sfragistyki i falerystyki formacji wojskowych oraz sylwetek dowódców. W eliminacjach szkolnych wzięło udział 10 uczniów naszej szkoły, którzy ciężko pracowali pod kierunkiem p. Jerzego Horbacza, poznając niełatwą historię oręża polskiego. 10 stycznia 2018 odbędzie się etap rejonowy konkursu. Zakwalifikowało się do niego 4 uczniów ZSP w Główczycach.
Warto w tym miejscu przypomnieć, iż uczniowie naszej szkoły od początku osiągają wysokie wyniki w konkursie, dostając się do etapu finałowego. Niewątpliwym sukcesem był udział naszego absolwenta Kordiana Mikulaka, który 5 lat temu został laureatem etapu centralnego odbywającego się w Warszawie, zajmując 30 miejsce w Polsce.
Maja Cysewska
Nagrodzeni przyrodnicy
Po uroczystej akademii z okazji 11 listopada, uczniowie, którzy brali udział w szkolnych konkursach przyrodniczych zostali docenieni brawami i nagrodami.
W konkursie pt. "Las wokół nas” brało udział 34 uczniów z klas IV-VI. Do kolejnego awansowały następujące osoby: Kochanowska Alicja, Pilarczyk Julia , Basendowska Magdalena, Gramera Olaf, Rojek Natalia, Jonas Julia.
Do konkursu pt. „Domek dla owadów latających”, przystąpiło 26 uczniów. Wybór najciekawszych prac był bardzo trudny, prace były bardzo staranne i różnorodne. Po długich konsultacjach wyłoniono następujące osoby:I miejsce Jarosław Krawczyk
II miejsce Niedzieluk Mateusz i Kacper
III miejsce- Labuda Weronika
Wyróżnienie-Przemysław Dudkiewicz i Erdman Dominik
FESTYN RODZINNY
2 czerwca 2019 r. na terenie szkoły, przy ul. Na Wzgórzu 16, odbył się festyn pod hasłem "Szkoła i rodzina to jedna drużyna".
307
ZAPRASZAMY NA FESTYN!
Dzień Dziecka w Klukach
W sobotę 1 czerwca 2019 r. uczniowie naszej szkoły, pod opieką p. Weroniki Michalik i p. Joanny Szczepańskiej wybrali się na wycieczkę do Kluk.
W Muzeum Wsi Słowińskiej przygotowano wiele atrakcji dla dzieci z okazji ich święta. W ramach obchodów Dnia Dziecka można było przenieść się w czasie i zasmakować dawnego życia na wsi, poznać prace i zajęcia, do których dawniej angażowano również najmłodszych. Na dzieci czekały także gry i zabawy ruchowe oraz zręcznościowe, które dawniej były popularne na całym Pomorzu. Dziewczynki chętnie korzystały z okazji zrobienia lalek z sitowia, chłopcy natomiast poświęcili dużo czasu na wykonanie łódek z kory. Najwięcej frajdy wszystkim uczestnikom wycieczki przyniosło jednak robienie prania na tarze i dzwonem. Ciekawym doświadczeniem było również wydłubanie butów dla konia czy zadrukowanie tkanin.
Na koniec ciężkiej pracy i zabawy można było odpocząć przy ognisku, piekąc kiełbaski i smakując świeżo upieczony chleb.
46
Wycieczka kl. I do Kluk
30 maja 2019 r. odbyła się wycieczka kl.I do Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach. Uczniowie dowiedzieli się, jak mieszkali i żyli nasi przodkowie. Wzięli udział w zajęciach kulinarnych i w zajęciach w wiejskiej zagrodzie.
24
Spotkanie miłośników wędkowania w Izbicy
Dzięki uprzejmości członków spółki rybackiej „Sandacz” z Izbicy oraz zaangażowaniu ks. Pawła Skolasińskiego w sobotę 12.05.2018 r. uczniowie naszej szkoły i SP w Stowięcinie wzięli udział w pierwszym w tym roku spotkaniu miłośników wędkowania.
Pogoda sprzyjała rozwijaniu pasji wędkarskiej. Ks. Paweł i pan Andrzej Kurowski zadbali o merytoryczną stronę wyjazdu, udzielając instrukcji mniej doświadczonym wędkarzom. Panie Danuta Löper i Weronika Michalik czuwały nad ogniskiem i żołądkami „poławiaczy” skupionych na obserwacji spławików, którzy ani na chwilę nie chcieli opuścić swoich stanowisk.
Część uczestników spotkania w Izbicy wędkowała po raz pierwszy w życiu, ale z równie dużym zapałem jak niejeden weteran wędkarstwa. Oczekiwanie na przysłowiowe „branie” wymagało dużego skupienia i cierpliwości oraz umiejętności zachowania ciszy, co nie wszystkim przychodziło łatwo. Opłaciło się jednak. Połowy tego dnia były obfite ;-)
Na podsumowanie naszego spotkania pan Morgaś zaprezentował zgromadzonym, na czym polega praca rybaka – przede wszystkim przy rozstawianiu sieci (tzw. żaków). Uczniowie mogli także zobaczyć prace przy rozładunku łodzi i na własne oczy przekonać się, iż w jeziorze Łebsko żyją różne gatunki ryb, m.in. płocie, okonie, leszcze, liny.
Spotkanie zakończyło się poczęstunkiem, podczas którego każdy mógł spróbować tutejszego przysmaku – pieczonej rybki, wręczeniem drobnych nagród dla najwytrwalszych wędkarzy i podziękowaniem dla gospodarzy spotkania oraz tradycyjnie już – wykonaniem wspólnego, „rodzinnego” zdjęcia na tle akwenu.
Joanna Szczepańska
25
III Powiatowa Olimpiada Pierwszej Pomocy
W czwartek 30 maja 2019 r. reprezentanci ZSP w Główczycach wzięli udział w III Powiatowej Olimpiadzie Pierwszej Pomocy, organizowanej przez Starostwo Powiatowe, Pogotowie Ratunkowe i Zespół Szkół Agrotechnicznych w Słupsku. W szranki stanęło ze sobą 26 pięcioosobowych ekip uczniowskich ze Słupska i powiatu słupskiego.
W skład drużyny reprezentującej naszą szkołę weszli: Wojciech Kwiatkowski, Robert Ruchniewicz, Karolina Sibińska, Cecylia Łyszyk i Karol Kwiatkowski. Pod czujnym okiem opiekuna drużyny – p. Renaty Mazurek, uczniowie zmierzyli się z zadaniami przygotowanymi przez organizatorów Olimpiady.
18
Konkurs matematyczny w Pobłociu
Dnia 28 maja 2019 r. odbył się I Gminny Konkurs Matematyczny w Pobłociu. Z naszej szkoły udział wzięło w nim 6 uczniów. Klasę IV reprezentowali Maja Mazurek oraz Filip Mydło, klasę V - Natalia Szymańska oraz Jarosław Krawczyk, klasę VI - Weronika Bałabuch oraz Oliwia Potyńska. Jarek zajął I miejsce wśród uczniów klasy V. W kategorii klas VI Oliwia zajęła I miejsce, a Weronika - II miejsce.
Serdecznie gratulujemy!
3
Przedstawienia profilaktyczne
W środę 29.05.2019 r. uczniowie klas I-VI wzięli udział w przedstawieniach profilaktycznych przygotowanych przez Teatr Kurtyna z Krakowa.
17
Spotkanie kl. I-III z pisarką
23 maja 2019 r., w ramach XXVI Pomorskiej Wiosny Literackiej, uczniowie kl. I-III uczestniczyli w spotkaniu z pisarką - p. Jolantą Nitkowską-Węglarz.
Konkurs Pięknie i poprawnie czytam
23.05.2019 r. w bibliotece szkolnej odbył się konkurs "Pięknie i poprawnie czytam", w którym wzięli udział przedstawicie klas II-IV. Ogłoszenie wyników i nagrodzenie zwycięzców nastąpi podczas apelu podsumowującego II półrocze. Czekamy z niecierpliwością ;-)
5
XXVI Pomorska Wiosna Literacka
22 maja 2019 r., w ramach XXVI Pomorskiej Wiosny Literackiej, uczniowie kl. V-VIII wzięli udział w spotkaniu z pisarką - p. Pauliną Hendel.
13
Wycieczka klas piątych do Torunia
Uczniowie pod opieką wychowawców: p. Anny Dudy, p. Arkadiusza Oleksiuka oraz pani dyrektor Beaty Głowackiej udali się na wycieczkę do miasta wielkiego polskiego astronoma Mikołaja Kopernika.
21 maja po przyjeździe do Torunia ukryliśmy się w schronie przeciwlotniczym pozostałym po II wojnie światowej i uczestniczyliśmy w symulowanym nalocie. To było straszne i emocjonujące przeżycie. Nie wszyscy wytrzymali tę próbę odwagi do końca. Następnie zwiedzaliśmy Stare Miasto: mury obronne i bramy miejskie, ratusz symbolizujący rok kalendarzowy, Dom Mikołaja Kopernika, Krzywą Wieżę, katedrę św. Janów oraz ruiny zamku krzyżackiego.
Kiedy udaliśmy się do Planetarium, w Bazie MARS#17 - interaktywnej przestrzeni zaaranżowanej w formie bazy kosmicznej - niczym członkowie załogi mieliśmy do wykonania określone czynności, niezbędne do tego, by przeżyć poza Ziemią.
Na koniec dnia w Muzeum Piernika braliśmy udział w warsztatach, podczas których mogliśmy aktywnie uczestniczyć w produkcji własnego ozdobnego smakołyku. Przy okazji poznaliśmy historię i tajniki wyrobu piernika.
Pogoda dopisywała. Wycieczka była udana i pełna wrażeń.
91
Archiwum Aktualności