5 listopada 2019 r. uczniowie kl. VI a, VI b, VI c i V c wzięli udział w żywej lekcji biologii. Tematem spotkania były owady – ich systematyka, budowa, środowisko występowania i przystosowania do niego. Pani entomolog prowadząca zajęcia przybliżyła wiedzę na temat tej grupy zwierząt zaliczanych do stawonogów. Uczniowie mogli z bliska obejrzeć przedstawicieli m.in. straszyków, modliszek czy karaczanów. Ciekawostką okazały się także okazy tropikalnych motyli i przeogromnych karaczanów. Nie obyło się oczywiście bez licznych pytań, szczególnie dotyczących wskazówek na temat hodowlii tych zwierząt.
Tenis stołowy dziewcząt i chłopców - eliminacje gminne oraz finały powiatu słupskiego.
Ostatnie dwa weekandy stały pod znakiem TENISA STOŁOWEGO. 19.10.2019 r. odbyły się eliminacje gminne do finałów powiatu słupskiego. Wśród chłopców naszą szkołę reprezentowali Szymon Makuch i Piotr Potyński. Wśród dziewcząt Julia Jaszek oraz Nikola Milewska. Awans do Finałów wywalczyły dziewczynki. Chłopcy uplasowali się na miejscu drugim, ulegając w decydującym meczu szkole z Pobłocia.
W finale powiatowym, który odbył się 05.11.2019 r. w Łupawie wystartowało 8 szkół. Byli to mistrzowie poszczególnych gmin. Zespoły zostały podzielone na dwie grupy. Nasze dziewczynki grał z mistrzyniami gminy Słupsk, Kobylnicy oraz miasta Ustka. W pierwszym meczu nasze dziewczynki spotkały się z SP 2 Ustka. Dziewczęta bardzo udanie rozpoczęły spotkanie. Julia Jaszek wygrała swój mecz. Niestety w dalszych spotkaniach z zespołem z Ustki było już gorzej. Dziewczęta uległy 3:1. W kolejnych grach zaprezentowały się już jednak bardzo dobrze wygrywając z SP Kwakowo 3:0 i SP Jezierzyce 3:0. Awansując z drugiego miejsca, w meczu o III spotkały się ze szkołą z Zagórzycy. Niestety nasze przeciwniczki okazały się mocniejsze i pokonały nas 3:0. Czwarte miejsce jest wynikiem bardzo dobrym. Daje 8 punkótw do klasyfikacji generalnej dziewcząt Igrzysk Dzieci. Gratulujemy.
Tydzień później swoje mistrzostwa gminy miał rocznik starszy. W kategorii dziewcząt reprezentowały nas Daria Szwedowska oraz Magda Kamińska. Wśród chłopców byli to Szymon Doba oraz Konrad Klinkusz. Tutaj z kolei awans do finałów powiatu uzyskali chłopcy. Dziewczęta zajęły miejsce drugie.
W finale powiatu (06.11.2019 r. Łupawa), podobnie jak w roczniku młodszym u dziewcząt, nasi chłopcy mieli za rywali 7 najlepszych drużyn z poszczególnych gmin. Znaleźliśmy się w grupie B, gdzie za przeciwników mieliśmy: SP 3 Ustka, SP Kwakowo, SP Smołdzino. Chłopcy po bardzo dobrych grach wygrali grupę. W meczu o I miejsce spotkali się z ubiegłorocznymi mistrzami szkołą z Przytocka. Niestety, musieliśmy uznać wyższość przeciwników. Co nie zmienia faktu, że nasi chłopcy zostali wicemistrzami powiatu słupskiego. Gratulujemy
Ogólnopolska akcja "Szkoła do hymnu"
Przypominamy, że 11 listopada 2019 r. przypada 101. rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę. W ramach obchodów święta narodowego włączamy się w akcję #SzkołaDoHymnu. W związku z tym dnia 8 listopada (piątek) o symbolicznej godzinie 11.11 społeczność szkolna Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Główczycach odśpiewa wspólnie 4 zwrotki hymnu narodowego. Włączmy się do tego przedsięwzięcia i zaśpiewajmy razem "Mazurek Dąbrowskiego" !
Maja Filipczak
Szkolne eliminacje do konkursu recytatorskiego
Eliminacje do Gminnego Konkursu Recytatorskiego Poezji Juliana Tuwima w Pobłociu za nami. Spośród klas I-III naszą szkołę będą reprezentować: M. Żydyk z kl. I a i M. Rekowska z kl. II a. Serdecznie gratulujemy!!!!
Finał konkursu odbędzie się w Pobłociu 15.11.2019 r. o godz. 10:30. Trzymamy kciuki!
Maraton czytelniczy
Kolejny etap Maratonu Czytelniczego za nami. Na początku listopada uczniowie klas II-III zmierzyli się z testem nr 2, który dotyczył październikowej lektury - książki Wioletty Piaseckiej pt. "Faustynka". Wszyscy uczestnicy otrzymali małą niespodziankę na zachętę do zapoznawania się z treścią kolejnych lektur.
Książkożercy miesiąca - październik 2019
Po podsumowaniu czytelnictwa w kl. V-VIII w październiku 2019 r. okazało się, że „Książkożercą miesiąca” zostały dwie uczennice: Julia Pilarczyk z klasy VI b i Zuzanna Makoś z klasy V c. Natomiast w kategorii grupowej tytuł „Książkożerców miesiąca” otrzymała klasa V c.
Serdecznie gratulujemy zwycięzcom!
Poniżej prezentujemy odrobinę bibliotecznych statystyk.
Średnia wypożyczeń w październiku 2019 r. prezentowała się następująco:
- klasa V a – 0,95
- klasa V b – 1,00
- klasa V c – 1,89
- klasa VI a – 0,95
- klasa VI b – 1,00
- klasa VI c – 0,29
- klasa VII a – 0,78
- klasa VII b – 0,44
- klasa VIII a – 0,40
- klasa VIII b – 0,75
Średnia wypożyczeń w klasach V-VIII w październiku 2019 r. wyniosła 0,85 (Juuupi!!! - to o 0,15 więcej niż we wrześniu).
Po dwóch miesiącach w rankingu czytelniczym kl. V-VIII prowadzą:
- klasa V c - 1,39,
- klasa VI a - 1,19,
- klasa VI b - 0,84.
Ale jeszcze wszystko może się zdarzyć. W końcu za nami dopiero 2 miesiące ;-)
Zachęcamy więc do częstych odwiedzin szkolnej biblioteki!
Joanna Szczepańska
WIZYTA W PLACÓWCE STRAŻY GRANICZNEJ W USTCE
W środę 30.10.2019 r. uczniowie klas VIII a i VIII b, w ramach zajęć z doradztwa zawodowego, wzięli udział w dniach otwartych Placówki Straży Granicznej w Ustce.
Podczas tej wizyty uczniowie zwiedzili wystawę mobilną pt. „Na granicy czuwa Straż. Straż Graniczna 1928-1939”, opracowaną przez Instytut Pamięci Narodowej i Archiwum Straży Granicznej w Szczecinie. Uczestniczyli także w pokazie pojazdów i sprzętu służbowego oraz mobilnej strzelnicy.
24
Dzień Dyni w grupach zero A i B
W piątek grupa 0 „a” obchodziła Święto Dyni . Wiemy, jak zdrowe jest spożywanie warzyw i jakie pyszne dania możemy przyrządzić z dyni. Smakowalismy pestki z dyni. Okazało się, że nie wszystkim smakowały, ale za to świetnie się bawiliśmy. Rywalizowaliśmy w konkurencjach sportowych i wykonaliśmy swoje papierowe dynie. A na koniec. wykonaliśmy wspólną fotografię.
2910
Pamiątki z wycieczki
W czerwcu uczniowie klas trzecich uczetniczyli w wycieczce końcoworocznej do Czystej.Tam uczyli się sztuki garncarstwa i tkactwa. Wypalone naczynia zostały przysłane do szkoły. Uczniowie otrzymali własnoręcznie zrobione pamiątki, z których zorganizowali wystawę, aby inni uczniowie i goście szkoły mogli podziwiać efekty ich pracy.
Dziękujemy organizatorom warsztatów za ciekawe zajęcia i wspaniałe pamiątki z nich!
2
Pamiętamy!
Obywatelskim obowiązkiem każdego Polaka jest zachowanie w pamięci historii o dramatycznych wydarzeniach z czasów II wojny światowej. W tym roku mija już 80 rocznica wybuchu wojny. Członkowie Samorządu Uczniowskiego Zespołu Szkolno- Przedszkolnego w Główczycach wraz z opiekunami postanowili uporządkować pomnik znajdujący się na cmentarzu w Izbicy. Pomnik – symboliczny grób upamiętnia Marsz Śmierci, czyli pieszą ewakuację więźniów z obozu koncentracyjnego w Sztutowie (niem. Stutthof). Więźniowie podczas marszu masowo umierali na skutek wycieńczenia, głodu i chorób, półżywych więźniów hitlerowcy zabijali. Tych, którzy przeżyli, wywieziono statkami aż do północnych Niemiec, Danii i Szwecji.
Nauczyciele naszej szkoły zapoznali uczniów z historią tych tragicznych wydarzeń z lat II wojny światowej. Młodzież porządkowała teren wokół symbolicznej mogiły. Uczniowie zapalili znicze i złożyli wiązanki kwiatów, wyrażając tym gestem symboliczne: „Pamiętamy!” - ponieważ pamięć i chwila zadumy nad mogiłą naszych przodków, którym wojna odebrała wszystko- to najlepsza lekcja historii i wychowania.
10
Spacer na cmentarz
Dnia 29.10.2019r. dzieci z grup: 0 A i 0 B wybrały się na pobliski cmentarz. W ciszy obserwowały sztukę cmentarną, zwracały uwagę na nagrobki, napisy i informacje na płytach nagrobnych. Podziwiały również ludzi sprzątających groby swoich najbliższych. Wspólnie odwiedziliśmy groby zmarłych, a dzieci z zaangażowaniem oraz zachowując się bardzo ostrożnie stawiały zapalone znicze na grobach bliskich i opuszczonych.
Pokazały, że wiedzą jak należy zachować się w takim miejscu.22
Projekt czytelniczy kl. VI a
Miniony czas upłynął klasie VI a na przygotowaniach projektu edukacyjnego w ramach realizacji zadań Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Klasa postanowiła promować czytelnictwo wśród dzieci i młodzieży poprzez akcję składania zakładek z origami według instrukcji. Wykonane zakładki wyeksponowano w sali nr 5. Uczniowie VI a przygotowali także wewnątrzklasowy konkurs na najpiękniejszą zakładkę, w którym laureatkami zostały następujące dziewczęta:
- Julia Jaszek (I miejsce),
- Julianna Pytlik (II miejsce),
- Łucja Bobko (III miejsce).
Ponad to klasa VI a, pod czujnym okiem wychowawcy, podjęła się głośnego czytania jednego z opowiadań Barbary Kosmowskiej pt. „Szacun i gorzka czekolada” ze zbioru opowiadań „Gorzka czekolada”.
Korzystając z okazji i zabawy z origami dziewczęta przygotowały również niespodziankę dla uczniów swojej klasy, którzy 30 września obchodzili Dzień Chłopaka.
Paulina Kowal
6
Licz się ze słowami, czyli słów kilka o innowacji z języka polskiego
W bieżącym roku szkolnym uczniowie klas VI uczestniczą w realizacji innowacji pedagogicznej z języka polskiego pod hasłem: „ Liczymy się ze słowami”.
Głównym założeniem przedsięwzięcia jest dbałość o piękno a przede wszystkim o poprawność polszczyzny. Wszyscy operujemy naszym pięknym językiem, niejednokrotnie nie zastanawiając się nad jego normami. Szóstoklasiści, wykonując szereg zadań w ramach innowacji, biorą pod lupę najczęściej pojawiające się błędy językowe w naszym codziennym języku. Podczas ostatnich zajęć uczniowie wykonywali prace plastyczne obrazujące dość popularne nieprawidłowości polszczyzny potocznej.
Mówmy pięknie i prawidłowo! W końcu nie od dzisiaj wiadomo, iż Polacy nie gęsi, swój język mają, więc niech poprawnie go używają! ;-)
Maja Filipczak
13
PASOWANIE NA CZYTELNIKA
W piątek 25 października 2019 r. w bibliotece szkolnej odbyło się PASOWANIE NA CZYTELNIKA. Uczniowie kl. I a i I b oficjalnie włączeni zostali w poczet szkolnych czytelników. Uroczystość poprowadziły bajkowe postacie, w rolę których wcielili się uczniowie kl. IV a: Alicja Król, Wiktoria Pokorska-Bernatowicz, Maja Wielgus i Aleksander Dąbrowski.
Pierwszoklasiści śpiewająco odpowiedzieli na wszystkie zagadki związane z dziecięcą literaturą. Wysłuchali także apelu książki oraz obiecali, że będą odwiedzali szkolną bibliotekę i dbali o wypożyczane pozycje. Po ślubowaniu pani Dyrektor Beata Głowacka pasowała każdego ucznia na czytelnika, a wychowawcy wręczyli dzieciom pamiątkowe dyplomy i zakładki do książek.
Nowym czytelnikom życzymy ciekawych spotkań z książką!
Katarzyna Zawadzka
Joanna Szczepańska
97
Gminny Konkurs Recytatorski Poezji Patriotycznej w Pobłociu
24 października 2019 r. w Szkole Podstawowej w Pobłociu odbył się Gminny Konkurs Recytatorski Poezji Patriotycznej "Moja Ojczyzna". Naszą szkołę reprezentowały:
- Natalia Dalidowicz kl. II a,
- Zuzanna Kuchniak kl. III b,
- Julia Jaszek kl. VI a,
- Aleksandra Owsiuk kl. VI c,
- Natalia Żądło kl. VIII b,
Uczennice, pod czujnym okiem pań: Ewy Buśkiewicz, Hanny Filipkowskiej, Mai Filipczak, Anny Dudy i Ewy Butwin-Wintoniak, przygotowały interpretacje wierszy patriotycznych polskich poetów.
Komisja konkursowa, której honorowym członkiem była regionalna poetka – p. Emilia Zimnicka, po długich obradach wyłoniła laureatów. Wśród nagrodzonych w kategorii kl. V-VIII znalazły się uczennice ZSP w Główczycach:
Natalia Żądło (II miejsce) i Julia Jaszek (wyróżnienie).
Serdecznie gratulujemy!
Joanna Szczepańska
23
Wojewódzki Konkurs z Geografii - etap szkolny
W poniedziałek 21 października 2019 r. w ZSP w Główczycach odbył się szkolny etap Wojewódzkiego Konkursu z Geografii dla uczniów kl. IV-VIII szkół podstawowych. Wzięło w nim udział 10 reprezentantów kl. VII-VIII, którzy zgłosili chęć udziału w potyczkach geograficznych. Uczniowie zmierzyli się z testem, który składał się z 14 zadań sprawdzających wiedzę o górach.
Eliminacje szkolne wygrała Aleksandra Godnicz z kl. VIII b, która będzie reprezentowała szkołę w kolejnym etapie konkursu już w grudniu.
Gratulujemy i trzymamy kciuki dalej!Joanna Szczepańska
Archiwum Aktualności