Pierwsze zajęcia z robotyki dla klas 6 już za nami. Dzięki programowi „Laboratoria Przyszłości” możemy wykorzystać do budowy i programowania m.in. zestawy Lego Spike Prime. Zajęcia z robotyki to świetna okazja do nauki przez zabawę
Paulina Kowal
Pierwsze zajęcia z robotyki dla klas 6 już za nami. Dzięki programowi „Laboratoria Przyszłości” możemy wykorzystać do budowy i programowania m.in. zestawy Lego Spike Prime. Zajęcia z robotyki to świetna okazja do nauki przez zabawę
Paulina Kowal
10 maja 2024 roku odbył się w Słupsku turniej szachowy o Puchar Dyrektora II Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza. Turniej ten zgromadził uczestników z różnych szkół podstawowych.
Naszą drużynę reprezentowało 4 uczniów: Martyna Ruchniewicz, Emil Rahoza , Jan Żmuda oraz Mikołaj Plakhtii, którzy z pasją i zaangażowaniem stawili czoła swoim przeciwnikom.
Turniej odbywał się systemem drużynowym, a każda drużyna składała się z czterech uczestników. W sumie w turnieju wzięło udział dziewięć drużyn, Każda drużyna miała okazję zmierzyć się z pozostałymi, co sprawiło, że atmosfera w sali była napięta i pełna emocji.
Nasza drużyna, mimo zaciętej walki, zajęła 5 miejsce w końcowej klasyfikacji. Nasi uczniowie zdobyli cenne doświadczenie i mogli zmierzyć się z silnymi przeciwnikami. Wynik ten stanowi zachętę do dalszej pracy i podnoszenia umiejętności szachowych.
Turniej szachowy o Puchar Dyrektora Szkoły w Słupsku był nie tylko doskonałą okazją do rywalizacji sportowej, ale także do integracji środowiska szkolnego z różnych miejscowości. Dla naszych uczniów był to niezapomniany dzień pełen emocji i nowych doświadczeń.
Małgorzata Mikulak
Kreatywne zajęcia na matematyce to to, co nasi uczniowie lubią najbardziej. Ostatnie działy świetnie nadają się do nauki przez zabawę i ćwiczenie umiejętności technicznych. Na ostatnich lekcjach w klasie 5 budowaliśmy szkielety z patyków i plasteliny oraz tworzyliśmy siatki graniastosłupów prostych, a następnie sklejalismy, żeby powstały modele, które posłużą nam podczas kolejnych lekcji do obliczania pól. Podobnie pracujemy ostatnio również w klasy 6.
Paulina Kowal
9 maja uczniowie naszej szkoły wzięli udział w cyklicznej imprezie tzw. Czwartkach Lekkoatletycznych. Rywalizacja w określonych rocznikach 2011, 2012, 2013 i młodsi rozpoczęła się we wrześniu ubiegłego roku. Teraz czas na edycję wiosenną wraz z wielkim finałem, który odbędzie się 29.05.2024 roku wyjątkowo w środę na stadionie 650-lecia w Słupsku
Naszą szkołę reprezentowało 17 uczniów z roczników 2015 - 2011. Najmłodszymi zawodniczkami i zawodnikami z naszej szkoły były: Pola Ustowska, Kaja Ustowska, Zosia Dolata, Oliwer Łobacz, Oliwier Chamerski, Magda Kowal, Nadia Szydłowska, Konstancja Litwin, Piotr Franc. Szkołę reprezentowały również Amelia Kwidzińska, Iga Ustowska, Zosia Choma, Julia Kardaś, Maja Rekowska, Aleksandra Dylon, Kornelia Dolata, Maja Cyman. Dla niektórych pierwszy start. Dla niektórych kolejny, jeszcze dla innych próba pobicia swoich rekordów. Tak też się stało. Bardzo dobry rezultat w skoku w dal uzyskała Aleksandra Dylon, która w roczniku 2012 ( 5 klasa SP ) uzyskała 4.20 cm. Ola wystąpiła również w biegu na 600 metrów, niestety kraksa naszej wicemistrzyni powiatu na początku biegu spowodowała, że ciężko dziś było wskoczyć na podium. Co się odwlecze...Rekord życiowy poprawiła również Maja Rekowska, która pchnęła kulę w okolicę 9 metra. Prawie 4 metry w dal uzyskała Julia Kardaś. 25 metrów piłeczką rzuciła trzecioklasistka Konstancja Litwin, która zapowiada się na daleko rzucającą Być może rośnie następczyni Julii Jaszek Jak fajnie biega się na 300 metrów przekonały się dziś Pola, Nadia i Zosia Dolata " nogi bolą" - 2 i 3 klasa. Fajne rzuty oddali nasi najmłodsi chłopcy Oliwier, Oliwer i Piotrek. Iga dziś na zajęciach 118 cm, niestety trema dała znać o sobie. Ale jak to powiedziała trenerka kangurów AML Słupsk p. Bernadeta Kopeć jest strzał w nodze ( chyba jakoś tak). Brakuje trochę obycia na tartanie, co niebawem najprawdopodobniej ulegnie zmianie. W dal skoczyły niejako treningowo przed poniedziałkowym czwórbojem lekkoatletycznym Kornelia, Zosia Choma. Skakała w dal również drugoklasistka Pola, która uzyskała bardzo dobry wynik skacząc 3.08 i bijąc tym samym swój rekord życiowy Bardzo fajne zawody, bardzo fajna wesoła grupa z OGROMNYM POTENCJAŁEM.
Aż boję się pomyśleć jakie wyniki nasze dzieci uzyskałyby, gdybyśmy, tak jak WSZYSTKIE inne gminy, mieli choć taki stadion jak ma SP Wrzeście.
Miejmy nadzieję, że w niedalekiej przyszłości jakiś skrawek tartanu będzie nam dany.
Jeździmy na zawody w piłkę ręczną ( grupa najmłodsza), startujemy w zawodach lekkoatletycznych, prowadzimy w klasyfikacji najstarszej grupy dziewcząt Powiatowej Olimpiady Młodzieży, młodsze dziewczęta natenczas drugie, ale startują głównie rocznikiem młodszym. Piotr Potyński w tym momencie 3 miejsce w rankingu do Mistrzostw Polski w rzucie oszczepem U - 16. Niestety napadnięty przez jakiś wirus, ale w niedzielę start w Gdańsku w I Rzucie Ligi Wojewódzkiej U-16. Miesiące maj i czerwiec zapowiadają się intensywnie dla uczniów z naszej szkoły i Piotrka. Kolejne starty 11.05.2024 r., 12.05.2024 r., 13.05.2024 r., 16.05.2024 r., 17.05 2024 r. Wszystkie informacje oczywiście na stronie UKS Atlas Główczyce.
Wielkie PS.
Ogromne podziękowania za opiekę nad młodszymi dla starszych dziewcząt. Coś pięknego
Paweł Łuczka
Poniżej fotki z dziś:
Maj to czas egzaminów. 9 maja, jako pierwsi w naszej szkole przystąpili do nich trzecioklasiści. Egzamin sprawdzał wiedzę i umiejętności zdobyte w czasie I etapu edukacyjnego. Z niecierpliwością czekamy na wyniki
W naszej szkole odbył się szkolny turniej gry mobilnej Brawl Stars, bardzo popularnej wśród naszej młodzieży. Turniej został zainicjowany przez uczniów klasy 6a w ramach innowacja pedagogicznej z matematyki. Jego celem była zdrowa rywalizacja, praca zespołowa i dobra strategia. W grze wzięło udział łącznie 21 trzyosobowych zespołów z klas 4-8. Cały turniej poprzedziły eliminacje klasowe, które pozwoliły na wyłonienie 9 najlepszych zespołów, po jednym z każdej klasy. Zespoły te rywalizowały ze sobą o pierwsze miejsce przez prawie trzy godziny lekcyjne. W bardzo długim i ciężkim starciu o 1, 2 i 3 miejsce zwyciężyła drużyna Bananki, reprezentująca klasę 6b. Wielkie brawa Na drugim miejscu znalazła się drużyna Mroczne Wilki z klasy 7a, a na trzecim #Nerfpoco, która połączyła uczniów z klasy 5a i 5b. Brawa za wytrwałość. Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w turnieju. Emocji było bardzo dużo, już podczas eliminacji. Wielkie podziękowania dla organizatorów, pod dowództwem p. P. Kowal, i jednocześnie sędziów: Maksa, Filipa, Mai, Julki i Roksany. Macie moc
Tegoroczny turniej uważamy za zamknięty. Dziś przeszedł już do historii.
Paulina Kowal
Wybrani w eliminacjach szkolnych uczniowie klas 4, 5, 6 wzięli udział w konkursie matematycznym w Pobłociu. Każdy poziom klasowy reprezentowało dwoje uczniów z czterech gminnych szkół. Wszyscy walczyli dzielnie. Nasi uczniowie uzyskali wysokie wyniki, ale konkurencja w tym roku była duża. Z pierwszym miejscem w kategorii klas piątych wróciła Wiktoria Oleszek, a z drugim, w kategorii klas czwartych, Fabian Makoś, który otarł się o pierwsze miejsce. Niestety w dogrywce lepszy okazał się uczeń ze szkoły w Pobłociu. Wszyscy uczniowie wrócili z dyplomami i miłymi upominkami.
Paulina Kowal
14, 15 i 16 maja 2024 r. odbędzie się egzamin ósmoklasisty. Dla grup 0 i klas I-VII jest to dzień wolny od zajęć dydaktyczno-wychowawczych, natomiast dla ósmoklasistów – pierwszy egzamin w życiu.
Egzaminy rozpoczynają się każdego dnia o godz. 9.00 i realizowane są wg następującego harmonogramu:
W dniach egzaminów uczniowie kl. VIII przyjeżdżają do szkoły tak jak zawsze. Po przybyciu przebywają pod opieką nauczycieli w przygotowanej dla nich sali w budynku nr 1. O godz. 8:30 udają się do wyznaczonych sal egzaminacyjnych.
Odwozy uczniów dojeżdżających i dzieci z przedszkola korzystających z dowozów autobusami odbywać się będą w tych dniach w następujących godzinach:
Przedszkolaki eksperymentują. Dzieci z grupy Pszczółek uzyskały papier metodą recyklingu.
Sezon na wycieczki rozpoczęty wycieczką klas 5 i 7 do Torunia
Pomorska Wiosna Literacka to cykliczna impreza kulturalna organizowana przez Pomorską Bibliotekę Pedagogiczną w Słupsku. W czasie jej trwania odbywa się w regionie szereg spotkań autorskich, sesji i zajęć prowadzonych przez znanych i cenionych literatów.
Uczniowie klas czwartych ZSP w Główczycach mieli niezwykłą okazję spotkać się ze wspaniałym pisarzem Danielem Odiją - autorem powieści, opowiadań, słuchowisk i scenariuszy komiksowych. Spotkania, które odbyły się w naszej szkole, przybrały formę zajęć warsztatowych oraz prelekcji autorskiej na temat twórczości pisarza. Czwartoklasiści dowiedzieli się, jakie jest pochodzenie poezji haiku, poznali jej cechy kompozycyjne, a następnie samodzielnie stworzyli cykl swoich wierszy. Druga grupa uczniów utrwaliła w wyjątkowy sposób wiedzę o gatunku literackim jakim są legendy, tworząc, pod okiem pisarza, swoje własne teksty autorskie. Efekty pracy warsztatowej naszych czwartoklasistów okazały się wspaniałymi formami poetyckimi haiku oraz ciekawymi legendami pomorskiego regionu. Byłyśmy dumne z naszych podopiecznych. Warsztaty te przysporzyły uczniom oraz pisarzowi Danielowi Odiji - wiele radości i satysfakcji. To wspaniała i niezapomniana lekcja języka polskiego. Spotkanie z pisarzem to jedno z zadań realizowanych w naszej placówce w ramach projektu "Regionalne wsparcie rozwoju kompetencji kluczowych w pomorskich szkołach".
Maja Filipczak
Ze względu na zbliżający siędługi weekend majowy, 30 kwietnia przedszkolaki uczciły Dzień Flagi i Święto Konstytucji 3. Maja ❤
Zebranie z rodzicami gr. 0 i kl. I-VIII ZSP w Główczycach odbędzie się w czwartek 09.05.2024 r. w budynku przy ul. Na Wzgórzu wg następującego harmonogramu:
godz. 15:30
STARE SKRZYDŁO:
godz. 16:00:
NOWE SKRZYDŁO:
godz. 17:00:
NOWE SKRZYDŁO:
Serdecznie zapraszamy.
Co roku uroczyście celebrujemy to ważne święto narodowe - rocznicę uchwalnia przez nasze państwo KONSTYTUCJI - pierwszej w Europie, drugiej na świecie. Z tej okazji wybrani uczniowie z klas 3 - 8 pod kierunkiem p.Jerzego Horbacza i p.Anity Leśniewskiej - Mleczko przygotowali apel dla całej społeczności szkolnej. Dzięki nim mogliśmy na chwilę cofnąć się w czasie, do wydarzeń z roku 1791. Żywe lekcje historii zawsze na dłużej zostają w naszej pamięci.
W kwietniu Zespół Szkolno-Przedszkolny w Główczycach był gospodarzem Targów Edukacyjnych, przygotowanych z myślą o tegorocznych ósmoklasistach z gminy Główczyce, które odbyły się w sali Gminnego Ośrodka Kultury w Główczycach.
Uczennica klasy 3b, Zofia Tuszyńska, w konkursie matematycznym „Mathman” uzyskała 14 punktów i tym samym zajęła 7 miejsce w II etapie konkursu. W związku z tym Zosia zakwalifikowała się do finału i 24 maja powalczy o tytuł laureata w wojewódzkim konkursie matematycznym „Mathman” w Redkowicach.
Gratulujemy
Niewiele zabrakło również Maksymilianowi i Aleksandrowi. Maks uzyskał 10 wynik wśród uczniów klas 4-6. Niestety że względu na dużą liczbę uczestników nie udało mu zakwalifikować się do kolejnego etapu.
Pracujemy dalej i przygotowujemy się do startu za rok
Na terenie Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Słupsku pod czujnym okiem policjanta ruchu drogowego w dniu 29.04.2024r. uczniowie naszej szkoły z klas czwartych przystąpili do części praktycznej egzaminu na kartę rowerową i zaliczali umiejętności praktyczne z uwzględnieniem zasad ruchu drogowego. Część praktyczna została przeprowadzona w specjalnie przygotowanym „miasteczku ruchu drogowego” i sprawdzała umiejętność jazdy rowerem po łukach, hamowanie i stosowanie się do znaków w czasie jazdy. Przed przystąpieniem do części praktycznej uczniowie musieli zdać test z przepisów ruchu drogowego i odbyć szkolenie z pomocy przedlekarskiej.
Wszystkim nowym uczestnikom ruchu drogowego życzymy szerokości i samych bezpiecznych podróży.
Gratulujemy!
Grażyna Lemek
Kwiecień to idealny miesiąc na przygodę z książką i odkrycie tajemnic, które skrywa biblioteka. Dlatego grupa Żabek odwiedziła bibliotekę szkolną oraz Bibliotekę Publiczną Gminy Główczyce. W ten sposób przedszkolaki uczciły Światowy Dzień Książki i praw autorskich, przypadający 23 kwietnia.
„DZISIAJ ZIEMIA SWOJE ŚWIĘTO MA, BO KAŻDY PRZEDSZKOLAK O NIĄ PIĘKNIE DBA”
19 kwietnia w Muzeum Słowińskiego Parku Narodowego w Czołpinie odbył się finał konkursu organizowanego z okazji Dnia Ochrony Morza Bałtyckiego. W tym roku w zmaganiach na etapie szkolnym wzięła udział rekordowa liczba uczniów. Wśród nich nie zabrakło oczywiście tych z ZSP Główczycach. Etap szkolny konkursu pozwolił na wyłonienie reprezentacji w kategorii kl. 5-6 i 7-8. W tym roku zwycięzcami zmagań szkolnych zostali: Wiktoria Oleszek z kl. 5 b i Aleksander Oleszek z kl. 7 b, którzy w finale konkursu stanęli na podium, zajmując odpowiednio II i I miejsce w swojej kategorii wiekowej. Serdecznie gratulujemy!
Joanna Szczepańska
Powered by aSc EduPage