• Noc w szkole kl. IV a
          • Noc w szkole kl. IV a

          • 5 maja 2023 r. o godzinie 19:00 uczniowie klasy IV a, pod opieką p. Katarzyny Roman i p. I. Galas-Lorentz, spotkali się w szkole, żeby spędzić tam noc. Zakwaterowali się w wybranych przez siebie salach. W trakcie nocki była pizza, tańce, śpiewy, zabawy np. w chowanego tylko przy latarkach. Mimo późnego pójścia spać, uczniowie wstali o 6 i wszystko po sobie posprzątali. Mamy po nocce miłe i zabawne wspomnienia.

            Katarzyna Roman

        • Rajd na orientację „Śladami Maczugi Stolema”
          • Rajd na orientację „Śladami Maczugi Stolema”

          •    29.04.2023 r., czyli pierwszy dzień tegorocznej Majówki niektórzy uczniowie postanowili spędzić bardzo aktywnie - wybrali się więc na rajd na orientację „Śladami Maczugi Stolema”, zorganizowany przez GOK w Główczycach.
                Piękna pogoda
            ☀️, zachwycające widoki i dreszczyk emocji towarzyszący odszukiwaniu ukrytych punktów - to jest to, co „Pączki” i „Niedźwiadki” (takie nazwy nadali swoim drużynom nasi uczniowie) lubią najbardziej 😉 W tegorocznej edycji ulubionej zabawy geograficznej wystartowały dwie drużyny uczniów z ZSP w Główczycach pod opieką: p. Weroniki Michalik, p. Agnieszki Łuczki i p. Joanny Szczepańskiej. Pierwsze doświadczenia w rajdzie na orientację zdobyli uczniowie kl. I, dla których należą się ogromne brawa 👏 za wytrwałość i niestrudzenie w pokonywaniu kilkunastokilometrowej trasy wędrówki dookoła Główczyc. Nasi dzielni wędrowcy odnaleźli wszystkie punkty ukryte przez organizatorów zabawy. Pokonanie trasy zajęło obu drużynom ponad 3 h, dzięki czemu uplasowały się na III i IV miejscu podium 🏆 
               W tej zabawie nie było jednak przegranych. Wygrał każdy uczestnik! Mieliśmy okazję porywalizować z innymi drużynami w miłej i przyjaznej atmosferze, nauczyć się czytania mapy 🗺️ i orientowania się w terenie, a na dodatek popracowaliśmy nad kondycją 🏃‍♀️🏃 Oczywiście na mecie rajdu nie zabrakło tradycyjnego ogniska 🔥 z przepyszną kiełbaską 🌭
               To był dzień pełen wrażeń! Polecamy taki wypoczynek każdemu 😉

            Joanna Szczepańska

        • Obchody Święta Konstytucji 3 Maja
          • Obchody Święta Konstytucji 3 Maja

          • W piątek 28 kwietnia  odbył się uroczysty apel z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, przygotowany przez klasy 4 a, 4 b, 7 i 8 pod kierunkiem: p. Anny Dudy, p. Anny Milczewskiej i p. Jerzego Horbacza. Uczniowie z ciekawością obejrzeli występ. Podniosłą atmosferę podkreśliły odświętne stroje społeczności szkolnej, biało-czerwone chorągiewki i okolicznościowe kotyliony.

            28 kwietnia, rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja, Święto Pracy oraz Dzień Flagi, świętowano również w przedszkolu. Przedszkolaki z dumą i powagą zaśpiewały 4 zwrotki Hymnu Polski. A grupa Misiów wzięła  udział w uroczystym podniesieniu flagi państwowej na maszt. Było odświętnie i uroczyście. Wszyscy przeżyli lekcję patriotyzmu.

        • Wycieczka do Multikina
          • Wycieczka do Multikina

          • W środę 26 kwietnia gr. 0 i kl.1-3 wybrały się na wycieczkę do słupskiego Multikina na film pt. „Pimi z Krainy Tygrysów”, czyli niezwykłą opowieść o przyjaźni chłopca z domu dziecka - Balmaniego i tygrysicy o imieniu Pimi oraz ich wyjątkowej wyprawie w Himalaje. Za nami duża doza wrażeń. Film okazał się przepiękną historią prezentującą nie tylko zachwycające krajobrazy z Nepalu, ale przede wszystkim ukazującą najważniejsze wartości w życiu i ich siłę - moc prawdziwej przyjaźni.

        • Niebieskie Igrzyska, czyli obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu
          • Niebieskie Igrzyska, czyli obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu

          • W czwartek 27.04.2023, w ramach Światowego Dnia Świadomości Autyzmu, odbyły się Niebieskie Igrzyska, w których wzięli udział uczniowie klas 1-3 z naszej szkoły. Wszyscy uczniowie z ogromnym zaangażowaniem na miarę swoich możliwości wykonywali zadania. Ideą tego spotkania była integracja oraz rozwijanie i wzmacnianie więzi. Pomimo niesprzyjającej aury (wiatr i zimno) wszystkim dopisywał humor i każdy dobrze się bawił.

            IzaGL

            Niebieski kolorem nieba.☁️
            Niebieski kolorem łez.😥
            Niebieski kolorem wody.💦
            Symbolem autyzmu jest też.💙

            Dzień Świadomości Autyzmu to wydarzenie, które odbywa się 2 kwietnia i ma na celu zwiększenie świadomości i wrażliwości ludzi na temat autyzmu, a także zwrócenie uwagi na problemy, z jakimi mierzą się osoby z autyzmem i ich najbliżsi. 27 kwietnia obchodziliśmy w naszym przedszkolu obchodziliśmy Dzień Autyzmu💙 W tym dniu dzieci zapoznały się z pojęciem „autyzm”, charakterystycznymi cechami, jakie występują u osób z tym zaburzeniem. Rozbudzaliśmy również tolerancję wobec rówieśników, którzy inaczej rozwijają się i dostrzegają świat. W akcie solidarności z osobami zmagającymi się z autyzmem ubraliśmy się na niebiesko. Dla Przedszkolaków w ramach zajęć sportowych zorganizowaliśmy 💙 Niebieskie Igrzyska 💙🏃‍♀️⚽️🤸. Niebieskie Igrzyska mają pokazać, że każdy może być sportowcem i każdy ma szansę osiągnąć sukces na miarę swoich możliwości💪🏆. Przedszkolaki chętnie wykonywały wszystkie sportowe zadania, jednocześnie głośno kibicując swoim koleżankom i kolegom.

            Dorota Wdowiak

        • Dzień Ziemi
          • Dzień Ziemi

          •    W tym roku Międzynarodowy Dzień Ziemi 🌍, obchodzony na całym świecie 22 kwietnia, przypadł w sobotę. W związku z tym jego obchody w naszej szkole trochę się przeciągnęły i trwały ponad tydzień. W ramach święta naszej planety zadbaliśmy o zielone otoczenie szkoły; sadząc nowe rośliny 🌱 rozweseliliśmy i ukwieciliśmy boiska🥀🌺🌸 Powstały też nowe klomby 🌷🌹🌻🌼, które cieszą oczy odwiedzających naszą szkołę 🙂

               Świętowali duzi i mali, przypominając sobie zasady dbania o naszą matkę - Ziemię. Klasy 4-8 wykonały ekogry, dzięki którym w ciekawy sposób przedstawiły troskę o swoją planetę. Przed nami jeszcze rozstrzygnięcie konkursu i szkolny ekoturniej. Jury ma niezły orzech do zgryzienia, więc dajmy im jeszcze odrobinę czasu na wyłonienie najciekawszych prac 😉

            Joanna Szczepańska

        • Ogólnopolski Konkurs Pięknego Czytania w Języku Angielskim
          • Ogólnopolski Konkurs Pięknego Czytania w Języku Angielskim

          • Miło jest nam poinformować, że uczniowie ZSP w Główczycach godnie reprezentowali nas na Ogólnopolskim Konkursie Pięknego Czytania w Języku Angielskim.

            Julian Wiśniewski z kl. V b zdobył tytuł LAUREATA i jednocześnie NAGRODĘ PUBLICZNOŚCI.

            Milena Piekarek z kl. VII zdobyła WYRÓŻNIENIE.

            Gratulujemy!

            Aleksandra Żydyk

        • Finał konkursu z okazji Dnia Ochrony Morza Bałtyckiego
          • Finał konkursu z okazji Dnia Ochrony Morza Bałtyckiego

          •    21 kwietnia 2023 r. w Muzeum Słowińskiego Parku Narodowego w Czołpinie odbył się II etap konkursu, który ma już wieloletnią tradycję. Corocznie organizowany jest przez SPN z okazji Dnia Ochrony Morza Bałtyckiego 🌊 (przypadającego 22 marca, kiedy obchodzimy również Dzień Wody💦). Odbywa się w dwóch etapach: szkolnym i rejonowym. Finał konkursu poprzedza etap szkolny, realizowany w placówkach znajdujących się w otulinie Parku.
               W tym roku zwycięzcami etapu szkolnego w ZSP w Główczycach zostali: Aleksander Oleszek z kl. 6 b i Milena Piekarek z kl. 7. To oni reprezentowali naszą szkołę w finale konkursu, podczas którego zmierzyli się z testem sprawdzającym wiedzę nie tylko z historii powstania i cech charakterystycznych Bałtyku, ale także zwierząt w nim występujących🦭🐟🦢 i roślin charakterystycznych dla jego wybrzeża🌱. Wśród pytań nie zabrakło również tych o Słowiński Park Narodowy i latarnie morskie polskiego wybrzeża (w końcu finał realizowany był w pobliżu jednej z nich 😉).
               W oczekiwaniu na rozpoczęcie konkursu udało nam się zwiedzić multimedialne wystawy dostępne w Domu Latarników, co na pewno ułatwiło usystematyzowanie wiedzy zdobytej przez naszych uczniów podczas przygotowań do konkursu, realizowanych pod okiem p. Renaty Piechnej-Ludko.
            Rywalizacja podczas konkursu była bardzo zacięta. I nie ma się co dziwić - w końcu do Czołpina przyjechali sami najlepsi "znawcy Bałtyku" z pięciu gmin leżących w otulinie Słowińskiego Parku Narodowego 😉

               Oczekiwanie na wyniki testów napisanych przez uczniów było więc bardzo emocjonujące. Gdy już w końcu nastąpiło, okazało się, że wśród laureatów w kategorii kl. 5-6 znalazł się uczeń naszej szkoły -  Aleksander Oleszek, który zajął III miejsce 🥉, a w kategorii kl. 7-8 - Milena Piekarek otrzymała wyróżnienie🏆
               Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu ogromnej wiedzy👏

            Joanna Szczepańska

        • Egzamin na kartę rowerową
          • Egzamin na kartę rowerową

          •    18 i 20 kwietnia 2023 r. uczniowie kl. 6 i 4 naszej szkoły przystąpili do egzaminu na kartę rowerową.

               Wcześniej musieli zdać egzamin pisemny – test, który zawierał 25 pytań z zakresu przepisów ruchu drogowego, pierwszeństwa przejazdu na skrzyżowaniach, pierwszej pomocy oraz znajomości znaków drogowych. Egzamin pisemny został przeprowadzony na ternie szkoły przez nauczycieli techniki: p. Małgorzatę Mikulak i p. Danutę Löper. Natomiast egzamin praktyczny nasi uczniowie zdawali w Słupsku, w Miasteczku Ruchu Drogowego, w czasie którego musieli wykazać się dobrą umiejętnością jazdy na rowerze. Oceniane było: sygnalizowanie skrętu w prawo i w lewo, zatrzymanie w wyznaczonym miejscu, ósemka, zachowanie na skrzyżowaniach.

               Gratulujemy wszystkim, którzy spełnili wymagania i pomyślnie zdali egzamin na kartę rowerową. Życzymy Wam bezpiecznej drogi.

            Małgorzata Mikulak

        • Wojewódzkie Biegi Przełajowe
          • Wojewódzkie Biegi Przełajowe

          • 20 kwietnia 2023 r. uczeń kl. VIII b - Oliwer Chustak, pod opieką p. Renaty Mazurek, reprezentował naszą szkołę w Wojewódzkich Biegach Przełajowych, które odbyły się w Gdyni.

            Serdecznie gratulujemy talentu sportowego!

        • Etap powiatowy OTWP
          • Etap powiatowy OTWP

          • Miło nam poinformować, iż 19 kwietnia 2023 r. druhna Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej w Główczycach i uczennica kl. VIII a - Joanna Dziuba wzięła udział w etapie powiatowym Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom”, zajmując V miejsce.

            Serdecznie gratulujemy!

        • Żonkile 2023.  Szkolne obchody 80 rocznicy wybuchu  powstania  w warszawskim getcie.
          • Żonkile 2023. Szkolne obchody 80 rocznicy wybuchu powstania w warszawskim getcie.

          •      W dniu 19 kwietnia uczestniczyliśmy w ogólnopolskiej akcji społeczno-edukacyjnej „Żonkile 2023”. To inicjatywa, której organizatorem jest Muzeum Historii Żydów Polskich Polin. Celem jej jest upamiętnienie wybuchu powstania w warszawskim getcie, które miało miejsce dnia 19 kwietnia 1943 roku.  W ramach akcji w całej Polsce odbywa się szereg wydarzeń kulturalnych związanych  tematycznie z holocaustem. Organizowane są spektakle, premiery utworów literackich, spotkania z ważnymi postaciami. Akcji corocznie przyświeca główne hasło: „Łączy nas pamięć”.

                  Nasza szkoła kolejny raz zainicjowała szkolne obchody upamiętniające rocznicę wybuchu tego powstania.  Na lekcjach historii i języka polskiego przybliżaliśmy najważniejsze wydarzenia związane z powstaniem getcie, omawialiśmy utwory literackie poruszające tematykę holokaustu. Podczas godzin wychowawczych przeprowadziliśmy z uczniami pogadanki przybliżające tragiczne zdarzenia z powstania. Podczas zajęć z wychowawcami uczniowie wykonali zawieszki i broszki – żonkile, które symbolizują tę piękną akcję.

                  Organizacja  edukacyjnych przedsięwzięć, które upamiętniają ważne wydarzenia historyczne, to nieodzowny element procesu wychowania dzieci i młodzieży. Poznając historię naszego kraju, budujemy swoją narodową tożsamość. Uczestnicząc w obchodach rocznicy powstania w getcie, uczniowie i nauczyciele naszej szkoły stanęli na wysokości zadania.  Serdecznie dziękujemy.

            Maja Filipczak, Jerzy Horbacz

        • Wyjazd przedszkolaków do kina
          • Wyjazd przedszkolaków do kina

          • Do dziś nikt z naszych przedszkolaków nie wiedział, jak wygląda Wróżka Zębuszka. Przychodzi do nas kiedy śpimy i daje prezenty w zamian za nasze "mleczaki" Dziś wszystkie przedszkolaki z naszego przedszkola miały okazję poznać tą cudowną, czarującą postać. A wszystko za sprawą wyjątkowej, pełnej ciepła, humoru i magii opowieści o przyjaźni i poszukiwaniu własnego przeznaczenia pt. "Wróżka Zębuszka" Wspaniały film swoja fabułą i akcją przeniósł dzieci w niesamowite miejsca. Wyjazd do kina wzbogacił dzieci o nowe, ciekawe doświadczenia.

            Dorota Wdowiak

        • Dzień Ziemi tuż tuż...
          • Dzień Ziemi tuż tuż...

          • 18 kwietnia, korzystając z pięknej, słonecznej pogody ☀️, społeczność szkolna, w ramach zbliżającego się Dnia Ziemi ☘️🌻🌎, zadbała o zieleń otaczającą szkołę. W pobliżu obu budynków szkoły pojawiły się nowe nasadzenia W małych ogrodników wcielili się uczniowie naszej szkoły, którzy pod opieką nauczycieli ukwiecili szkolne klomby. Zobaczcie sami efekty ich pracy 🌷🌱🌺

            Joanna Szczepańska

        • Laboratoria przyszłości - kwiecień 2023
          • Laboratoria przyszłości - kwiecień 2023

          • Na świetlicy szkolnej są realizowane zajęcia z wykorzystaniem materiałów oraz sprzętu zakupionego w ramach projektu Laboratoria Przyszłości. Dzięki takim materiałom jak: igły, nici, mulina, kolorowe guziki oraz maszyna do szycia świetliczaki uszyły wielkanocne zajączki - zawieszki. Ucznioweie chętnie angażują się w ciekawe zajęcia edukacyjne by zdobyć nowe umiejętności poprzesz udział w kreatywnej zabawie.  M. Krajewska

            13,14i 17 kwietnia uczniowie klas trzecich uczestniczyli w warsztatach krawieckich. Z dużym zaangażowaniem uczyli się nawlekanie nitkę na igle i przyszywać guziki. Efektem końcowym były przytulaczki - króliczki. Materiały i narzędzia wykorzystane na zajęciach pochodziły z programu LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI. Koordynatorem i prowadzącą zajęcia była pani pedagog Izabela Galas- Lorentz.

             

        • Wycieczka do Słupska i Redzikowa
          • Wycieczka do Słupska i Redzikowa

          •    W sobotę 15 kwietnia 2023 r. uczniowie uczęszczający na lekcje języka kaszubskiego wybrali się na wycieczkę do Słupska i Redzikowa.

               Podzieleni na dwie grupy wiekowe, pod opieką pań: Weroniki Michalik, Katarzyny Zawadzkiej, Agnieszki Łuczki i Joanny Szczepańskiej, odwiedzili Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku i kręgielnię w Redzikowie. Podczas warsztatów w Białym Spichlerzu, metodą filcowania, wykonali elementy korali. Zadanie tylko na pozór wydawało się bardzo łatwe. W rzeczywistości wymagało jednak dużo pracy. Dodatkową atrakcją Białego Spichlerza okazało się pokonywanie pięter przeszkloną windą znajdującą się w muzeum. To dopiero była frajda dla niektórych🙃i odrobina strachu dla innych.

               W kręgielni na naszych wycieczkowiczów też czekała moc atrakcji, a przede wszystkim dreszczyk rywalizacji. Rozpoczęliśmy oczywiście od poznania zasad gry w kręgle🎳 Na początku nie wszystkim szło jak po maśle. Z każdym rzutem natomiast było coraz lepiej. W końcu trening czyni mistrza😉🏆

               Starszej grupie, podczas oczekiwania na powrót, udało się jeszcze odwiedzić słupskie bulwary i poznać ich zabytki – m.in. Basztę Czarownic. W oczekiwaniu na autobus spotkała nas jeszcze jedna niespodzianka – podczas spaceru nad Słupią spotkaliśmy Prezydent Miasta Słupska – p. Krystynę Danilecką-Wojewódzką, która poprosiła nas o przekazanie pozdrowień dla Główczyc 😉

               Po dniu pełnym wrażeń, nieco już zmęczeni i głodni, wstąpiliśmy jeszcze do restauracji McDonald’s, aby uzupełnić siły na powrót do Główczyc. To była bardzo intensywna wycieczka. Mimo szczerych chęci niestety nie udało nam się jednak znaleźć żadnego „słupskiego kamyka”, ale wszystko jeszcze przed nami. Po powrocie pewnie niejeden „główczycki kamyk” to zrekompensował 😉

            Joanna Szczepańska

        • Etap szkolny konkursu wiedzy o Morzu Bałtyckim
          • Etap szkolny konkursu wiedzy o Morzu Bałtyckim

          •    13 kwietnia 2023 r. odbył się szkolny etap Konkursu Wiedzy o Morzu Bałtyckim, organizowanego corocznie przez Słowiński Park Narodowy z okazji Dnia Ochrony Morza Bałtyckiego, obchodzonego 22 marca. 19 uczniów kl. 5-8 zmierzyło się z testem wiedzy w dwóch kategoriach wiekowych: klas 5-6 i 7-8.  Komisja konkursowa w składzie: p. Renata Piechna-Ludko, p. Danuta Kułakowska i p. Joanna Szczepańska, po sprawdzeniu prac uczniów wyłoniła zwycięzców.

               Laureatami szkolnego etapu Konkursu Wiedzy o Morzu Bałtyckim zostali:

            • w kategorii klas 5-6:

            I miejsce – Aleksander Oleszek z kl. 6 b

            II miejsce – Jakub Pilarczyk z kl. 5 b

            III miejsce – Martyna Ruchniewicz z kl. 6 a

            • w kategorii klas 7-8:

            I miejsce – Milena Piekarek z kl. 7

            II miejsce –  Aleksander Dąbrowski z kl. 7

            III miejsce – Filip Mikulak z kl. 7

               Aleksander Oleszek i Milena Piekarek będą reprezentowali naszą szkołę w finale konkursu, który odbędzie się 21 kwietnia w Muzeum Słowińskiego Parku Narodowego w Czołpinie.

               Serdecznie gratulujemy i trzymamy kciuki za naszych reprezentantów w finale konkursu!

            Joanna Szczepańska