W związku z udziałem szkoły w programie edukacyjnym "Znamię! Znam je!" zachęcamy m.in. do zapoznania się z poniższym plakatem związanym z profilaktyką raka skóry.
Profilaktyka czerniaka
Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021
Logopedia w czasie pandemii
Charakter pracy logopedy wyklucza możliwość zachowania bezpiecznej odległości między uczniem i nauczycielem. Z całą pewnością nie jest także możliwa praca w maseczce. Jak zatem organizować zajęcia, aby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo?
Oto jak w naszej szkole zorganizowana jest praca logopedy.
Raz w tygodniu nauczyciel spotyka się z grupą przedszkolną, rodzice uczniów otrzymują wskazówki jak pracować z uczniem w domu
W pracy zdalnej na platformie Teams, uczniowie wykonują szereg ćwiczeń usprawniające jamę ustną. Wykonujemy ćwiczenia oddechowe, masaże twarzy z elementami jogi. Czytamy lektury w postaci ebooków. Dla urozmaicenia wykonujemy ćwiczenia z Worldwall. Uczymy się łamańców językowych. W celu uatrakcyjnienia naszej pracy wykorzystujemy domowe przysmaki: np. nutellę, paluszki, chrupki kukurydziane, ryż prażony.
28
Zajęcia z programowania- Scratch
Korzystając z nowoczesnego panelu dotykowego w naszej pracownii komputerowej uczniowie klas drugich i trzecich rozpoczęli pierwsze kroki w programowaniu w Scretch
Zajęcia z programowania Scratch to jeden z najlepszych sposobów na wprowadzenie ucznia w niezwykły cyfrowy świat gier i aplikacji.
Język Scratch stworzono specjalnie z myślą o początkujących programistach. Pozwala on na tworzenie prostych, ale zabawnych i atrakcyjnych dla dzieci gier, programów, quizów czy prezentacji multimedialnych. Scratch jest językiem obiektowym, co oznacza, że programowanie odbywa się poprzez przeciąganie i układanie w odpowiedniej kolejności specjalnych bloków.
Programowanie Scratch to nie tylko wiedza i umiejętności informatyczne. Ambitne wyzwania i ciekawe zadania do rozwiązania rozwijają również wyobraźnię, umiejętność kreatywnego rozwiązywania problemów i logicznego myślenia.
Zajęcia z programowania dla dzieci są doskonałą okazją do poszerzenia wiedzy szkolnej i idealnym sposobem na rozwijanie pasji do informatyki.
25
Nasze działania w ramach - Dnia Bezpiecznego Internetu
To dzień, w którym warto przypominać o tym, jakie zagrożenia czyhają w sieci i jak można się przed nimi zabezpieczyć. Choć domyślamy się, że dla większości naszych czytelników (przynajmniej te) podstawowe zasady bezpiecznego korzystania z Internetu są znane, warto o nich przypominać i dzielić się nimi z tymi, którzy na temat nowych technologii wiedzą niewiele.
Nieświadomi internauci są bowiem atrakcyjnym celam dla cyberprzestępców, którzy na rozmaite sposoby próbują wykradać dane osobowe, pieniądze i prywatne informacje.
Oto kilka z nich:
- zawsze korzystaj z aktualnego systemu operacyjnego, aktualnej przeglądarki internetowej i aktualnego programu antywirusowego,
- twórz bezpieczne hasła logowania do poczty e-mail i kont w rozmaitych usługach – nie zawieraj w nich oczywistych słów oraz informacji takich jak imię czy data urodzenia i staraj się wymyślać długie hasła,
- nie korzystaj z tego samego hasła na różnych stronach,
- nie loguj się do ważnych usług, korzystając z publicznych hotspotów
Wi-Fi (bo one szczególnie są narażone na cyberwłamania), - podczas logowania dwa razy sprawdź adres WWW strony i upewnij się, że strona logowania ma certyfikat bezpieczeństwa (warto też – jeśli to możliwe – korzystać z weryfikacji dwuetapowej),
- nie podawaj w Internecie żadnych danych osobowychi nie udostępniaj żadnych zdjęć
- nie wchodź na strony z linków w podejrzanych wiadomościach e-mail i nie otwieraj dodanych do nich załączników
Kultura i szacunek w Internecie
Praca w Internecie to również nauka N-etykiety - czyli nauka kultury i szacunku oraz ochrona prywatności.
Należy uczyć się od najmłodszych lat o hejcie oraz rozmaitych formach cyberprzemocy i nie dotyczy to tylko
celebrytów. Rzeczywistość pokazuje, że spotykają się z tym zwykli użytkownicy: często dzieci (niejednokrotnie będące ofiarami innych młodych ludzi).Uczniowie poznawali tajniki bezpiecznego Internetu ze strony www.sieciaki.pl. Przygotowali prace z wybranym bohaterem Netką, Ip, Czyste Zło, Bełkot, Kradziej, Kłamacz i Śmieciuch.
Prace zostały one wyeksponowane na korytarzu szkolnym2
Komunikat – nauka zdalna od 22.03.2021 r.
Z uwagi na wysoki wzrost zachorowalności w kraju, od 22 marca do 11 kwietnia 2021 r., naukę w trybie zdalnym będą realizowali uczniowie wszystkich klas szkół podstawowych dla dzieci i młodzieży w całym kraju (Rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z dnia 18 marca 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19; wejdzie w życie 22 marca 2021 r.).
W związku z powyższym od 22 marca 2021 r. na zajęcia stacjonarne realizowane w szkole będą uczęszczały tylko dzieci z Przedszkola Gminnego „Słoneczko” oraz oddziałów zerówek Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Główczycach. Uczniowie kl. I-VIII realizują zajęcia w formie zdalnej za pośrednictwem MS Teams.
Dowozy dzieci uczęszczających na zajęcia do szkoły realizowane są według dotychczasowego grafiku, odwozy natomiast – tylko pierwszym kursem o godz. 12:20 i 13:15 (dla kierunku: Wykosowo, Święcino, Warblino i Szczypkowice).
Świetlica szkolna przy ul. Na Wzgórzu obejmuje opieką dzieci z grup zero i pracuje do godz. 15:30. Ze względu na odwóz dojeżdżających autobusem dzieci tylko pierwszym kursem, dzieci pozostające dłużej w świetlicy szkolnej muszą zostać odebrane przez rodziców osobiście.
Przedszkole Gminne „Słoneczko” pracuje bez zmian - według dotychczasowego planu. Dzieci 5-letnie dojeżdżające autobusem, pozostające w wydłużonym czasie w przedszkolu, muszą zostać odebrane przez rodziców osobiście.
Przypominamy o naborze do I klasy szkoły podstawowej
Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Główczycach ogłasza nabór dzieci 7 letnich do klasy I szkoły podstawowej na rok szkolny 2021/2022.
Nabór odbędzie się w dniach od 08 marca 2021 roku do 26 marca 2021 roku.
Regulamin oraz karty zgłoszenia dziecka można pobrać tutaj lub odebrać w sekretariacie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Główczycach, ul. Na Wzgórzu 16 w godzinach od 7:00 do 15:00.
Przypominamy o naborze do Oddziału Przedszkolnego
Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Główczycach ogłasza nabór na rok szkolny 2021/2022 dzieci 6-letnich do oddziału przedszkolnego w Główczycach.
Nabór odbędzie się w dniach od 08 marca 2021 roku do 26 marca 2021 roku.
Regulamin rekrutacji oraz karty zgłoszenia można pobrać tutaj lub odebrać w sekretariacie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Główczycach, ul. Na Wzgórzu 16 w godzinach od 7:00 do 15:00.
Przypominamy o naborze do Przedszkola Gminnego "Słoneczko"
Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Główczycach ogłasza nabór na rok szkolny 2021/2022 dzieci 3, 4, i 5-letnich do Przedszkola Gminnego „Słoneczko”.
Nabór odbędzie się w dniach od 08 marca 2021 roku do 26 marca 2021 roku.
Regulamin rekrutacji oraz karty zgłoszenia można pobrać tutaj lub pobrać w sekretariacie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Główczycach, ul. Na Wzgórzu 16 w godzinach od 7:00 do 15:00.
WYCIECZKA DO KOSZAŁKOWA NA SNOWTUBING
Dnia 27 lutego uczniowie klas I – III, którzy uczęszczają na lekcje j. kaszubskiego pojechali wraz z opiekunami, D. Kułakowską, D. Löper i W. Michalik, na snowtubing do Koszałkowa. Snowtubing to zjeżdżanie po śnieżnym, wytyczonym torze na specjalnych gumowych ślizgach zwanych potocznie oponami. To wspaniała zabawa na świeżym powietrzu z odrobiną adrenaliny. Dodatkową zaletą jest to, że nawet nie trzeba wspinać się na górę, gdyż opony są transportowane, wraz z siedzącym w niej uczestnikiem, na szczyt góry specjalnym wyciągiem. Na szczycie następuje automatyczne wypięcie opony i zjazd po wytyczonym torze. Dzieciom tak bardzo podobała się zabawa, że chciały zostać tam dłużej. Szkoda, że wszystko co dobre, tak szybko się kończy, na szczęście wspomnienia zostaną na długo.
16
Wyróżnienie Asi w akcji konkursowej PBW w Słupsku
Zimową akcję konkursową „Siostro, bracie – jak się macie?” Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Słupsku skierowała do uczniów wszystkich poziomów nauczania w placówkach oświatowych województwa pomorskiego.
Uczniowie naszej szkoły również uczestniczyli w konkursach zaproponowanych przez PBW w Słupsku. W kategorii klas IV – VIII w konkursie fotograficznym „Moja ulubiona postać z książki” - polegającym na przebraniu się dziecka za ulubioną postać z książki i zrobieniu zdjęcia - uczennica klasy 6 a ZSP w Główczycach Joanna Dziuba zdobyła wyróżnienie. Jej postać to Alicja w Krainie Czarów.
Gratulujemy!
Anna Duda
Konkurs historyczny - etap rejonowy
W czwartek 18 lutego 2021 r. w naszej szkole, z zachowaniem reżimu sanitarnego, odbył się etap rejonowy XXVI edycji Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego im. majora Marka Gajewskiego "Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 972-1514. Od Cedyni do Orszy". Tematem tegorocznej edycji konkursu są wydarzenia z historii państwa polskiego – od dynastii Piastów poprzez dynastię Andegawenów do panowania Zygmunta I Starego z dynastii Jagiellonów. "Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego” to Ogólnopolski Konkurs Historyczny adresowany do zafascynowanych historią uczniów szkół podstawowych z całej Polski, ze szczególnym uwzględnieniem historii wojskowości.
W konkursie na etapie rejonowym, który swoim zasięgiem obejmował uczniów z powiatów województwa pomorskiego, wzięło udział 5 uczniów naszej szkoły. Są to:
Patrycja Mielewczyk – VII c
Julia Pilarczyk – VII b
Daniel Anikiej – VII b
Oliwia Potyńska – VIII a
Iwona Vlig – VIII a
Nasi uczniowie, przygotowywani do konkursu przez p. Jerzego Horbacza, musieli wykazać się bardzo dużą wiedzą historyczną, znajomością rozpoznawania wydarzeń, umiejętnością odczytywania map historycznych, symboli, prawidłową interpretacją źródeł historycznych, łączenia dat z wydarzeniami historycznymi.
Wszystkim uczestnikom gratulujemy zdobytej wiedzy i dziękujemy za udział w konkursie oraz trzymamy kciuki, życząc im powodzenia na dalszych etapach. Dzięki staraniom p. J. Horbacza nasi uczniowie za udział w konkursie otrzymali bardzo wartościowe, kolekcjonerskie, srebrne 10-złotowe monety ufundowane przez Narodowy Bank Polski w Warszawie.
Jerzy Horbacz
Osiągnięcia w konkursach
5Uczniowie ZSP w Główczycach mimo trudów zdalnej nauki nie próżnują. Wielu z nich rozwija swoje talenty i bierze udział w konkursach. Wśród ostatnich dokonań młodzieży z główczyckiej szkoły wymienić można m.in. osiągnięcia w następujących konkursach organizowanych przez:
- Gminną Komisję Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych - konkurs na plakat na temat przeciwdziałania patologiom społecznym (przemoc, alkoholizm, narkomania):
w kategorii do 10 lat:
I miejsce - Roksana Gzik z kl. 4 a
III miejsce - Emilia Pigocka z kl. 4 a
w kategorii powyżej 10 lat:
I miejsce – Maja Mazurek z kl. 6 b
II miejsce – Małgorzata Grzesiak z kl. 5
III miejsce – Julia Grzesiak z kl. 7 c
- GOK w Główczycach - konkurs na „Najpiękniejszą ozdobę świąteczną” - w kategorii II (dzieci w wieku 9 – 12 lat) czołowe miejsca na podium zajęli:
I miejsce – Joanna Dziuba z kl. 6 a
II miejsce – Amelia Dubielska z kl. 4 a
III miejsce – Julia Barabasz z kl. 4 a
- Nadleśnictwo Damnica - konkurs plastyczno-literacki "Ptaki naszych lasów":
w kategorii wiekowej I-III – praca plastyczna – rysunek (farby, kredki):
II miejsce – Przemysław Butwin z kl. 2 a
w kategorii wiekowej I-III – praca przestrzenna:
III miejsce - Maja Sobolewska z kl. 2 a
w kategorii wiekowej IV-VI – praca przestrzenna:
I miejsce - Maja Wielgus z kl. 5
II miejsce – Małgorzata Grzesiak z kl. 5
w kategorii praca literacka - wiersz:
II miejsce “Ptaki – moja pasja” – Magdalena Basendowska z kl. 7 b
III miejsce - “Ptaki naszych lasów” – Maja Jaroszewicz z kl. 7 c
Serdecznie gratulujemy!
Zabawy na śniegu
Zimowe zabawy na śniegu mają wiele zalet m.in. wspólnie spędzone chwile z kolegami, niezapomniane przygody, dużo śmiechu. Dodatkowo, ruch i świeże powietrze są bardzo potrzebne dziecku, aby prawidłowo się rozwijało i było zdrowe. Korzystając z aury klasa pierwsza wybrała się na pobliską górkę
17
Nabór do I klasy szkoły podstawowej
Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Główczycach ogłasza nabór dzieci 7 letnich do klasy I szkoły podstawowej na rok szkolny 2021/2022.
Nabór odbędzie się w dniach od 08 marca 2021 roku do 26 marca 2021 roku.
Regulamin oraz karty zgłoszenia dziecka można pobrać tutaj lub odebrać w sekretariacie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Główczycach, ul. Na Wzgórzu 16 w godzinach od 7:00 do 15:00.
Nabór do Oddziału Przedszkolnego
Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Główczycach ogłasza nabór na rok szkolny 2021/2022 dzieci 6-letnich do oddziału przedszkolnego w Główczycach.
Nabór odbędzie się w dniach od 08 marca 2021 roku do 26 marca 2021 roku.
Regulamin rekrutacji oraz karty zgłoszenia można pobrać tutaj lub odebrać w sekretariacie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Główczycach, ul. Na Wzgórzu 16 w godzinach od 7:00 do 15:00.
Nabór do Przedszkola Gminnego "Słoneczko"
Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Główczycach ogłasza nabór na rok szkolny 2021/2022 dzieci 3, 4, i 5-letnich do Przedszkola Gminnego „Słoneczko”.
Nabór odbędzie się w dniach od 08 marca 2021 roku do 26 marca 2021 roku.
Regulamin rekrutacji oraz karty zgłoszenia można pobrać tutaj lub pobrać w sekretariacie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Główczycach, ul. Na Wzgórzu 16 w godzinach od 7:00 do 15:00.
29 FINAŁ WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY ZA NAMI
Podsumowanie 29. finału WOŚP
Sztab #6026 działający przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Główczycach zorganizował 29 Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
Zbiórkę pieniędzy rozpoczęliśmy już 15 grudnia 2021 r., ustawiając Sztabowe Skarbony Stacjonarne WOŚP w sklepach i instytucjach naszej gminy.
31 stycznia 2021 już od rana sztab był gotowy do działania. Nawet mróz i padający śnieg nie były w stanie zatrzymać wolontariuszy - uczniów ze szkół w Żelkowie, Stowięcinie, Pobłociu i Główczycach przed kwestowaniem w miejscowościach naszej gminy.
Był to Finał z głową. Nie tylko dlatego, że dzięki zbiórce zakupiony zostanie sprzęt dla laryngologii, otolaryngologii i diagnostyki głowy. Nietypowa formuła Finału miała przede wszystkim zapewnić bezpieczeństwo podczas pandemii, dlatego zapraszano do udziału w licytacjach on-line.
Przez cały dzień trwał kiermasz ciast upieczonych przez rodziców uczniów naszej szkoły oraz kiermasz książek i płyt z filmami przygotowany przez Gminny Ośrodek Kultury.
Łączna kwota, która zostanie przekazana od mieszkańców Gminy Główczyce na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, to 29595,30 zł. Mimo trudnych okoliczności (rygory sanitarne związane z epidemią koronawirusa) wynik ten jest zbliżony do ubiegłorocznego 28. Finału.
Wielkie podziękowania kierujemy do wszystkich osób, które zaangażowały się w tworzenie tego wspaniałego wydarzenia i zebrania środków, które pomogą leczyć i ratować życie Dziękujemy wolontariuszom, rodzicom naszych uczniów, pracownikom sklepów i instytucji, którzy ustawili Sztabowe Skarbony Stacjonarne WOŚP, dyrektorowi i pracownikom Gminnego Ośrodka Kultury, nauczycielom i mieszkańcom Gminy Główczyce.
Macie wielkie serca!
Danuta Löper
40
Ważny komunikat
Informujemy, że w związku z potwierdzonym wynikiem zakażenia SARS-CoV-2 wśród pracowników szkoły wracamy częściowo do nauki zdalnej wśród części grup 0 i klas I-III. Informacje dla dzieci objętych kwarantanną i nauką zdalną zostały przesłane przez Librusa. Prosimy o odczytanie komunikatów.
Archiwum Aktualności