W ostatnim tygodniu przed wakacjami, podczas spaceru, klasa III b spotkała się z naszymi panami Policjantami. Udało się porozmawiać na temat zasad poruszania się po drogach oraz bezpiecznych wakacjach.
Laboratoria Przyszłości: Ostatnie zajęcia innowacji pedagogicznej „Przygoda z matematyką”
Bryły na matematyce to świetna okazja do zabawy. Na tych lekcjach kształtujemy przede wszystkim wyobraźnię przestrzenną i działamy kreatywnie
Podczas zajęć innowacji pedagogicznej „Przygoda z matematyką” wykorzystaliśmy długopisy 3D do wydrukowania brył, które posłużyły nam na lekcji matematyki. Z długopisów 3D możemy korzystać dzięki programowi „Laboratoria Przyszłości”.
Paulina Kowal
13
Wycieczka klas II do Runowa
18.06.2024 r. klasy drugie z ZSP Główczyce były na wycieczce w Pałacu pod Bocianim Gniazdem w Runowie. Program, w którym dzieci uczestniczyły nosił tytuł „Indiańska wioska”. Dzieci doskonale bawiły się z indiańskim wodzem i Panią animatorką „Tańczącą Chmurą”.
W indiańskiej wiosce dzieci poznały zwyczaje Indian: zawołania, tańce, strzelały z łuku i robiły totemy. Odwiedziły również ośrodek jeździecki, gdzie miały okazję poznać rodzaje koni, ich tryb życia oraz mogły pojeździć konno.
Na koniec zjadły pyszne kiełbaski, które same upiekły na ognisku i wybawiły się na placu zabaw.
Wycieczka bardzo podobała się dzieciom.
Hanna Filipkowska
43
Wycieczka klas III do Ustki
18 czerwca 41 uczniów z klas trzecich pod opieką pań: Bożeny Horbacz , Izabeli Galas-Lorentz i Anny Wołyńskiej wyruszyli na wycieczkę. Najpierw z Główczyc do Słupska autokarem. Potem przejazd pociągiem do Ustki. Tam zwiedzili Muzeum Bursztynu. Następnie lody, spacer po promenadzie, małe zakupy, zwiedzanie portu i przejście kładką do Bunkrów Blüchera. A tam zwiedzanie bunkrów i zabawy w poszukiwanie skarbów oraz nauka strzelania z łuku. W trakcie i na zakończenie były nagrody za udzielenie poprawnych odpowiedzi oraz uzyskanie największej liczby punktów za strzały do tarczy. Wycieczka była bardzo udana. Wszyscy wrócili szczęśliwi.
59
Uroczyste zakończenie roku przedszkolnego i roku szkolnego
Uroczyste zakończenie roku przedszkolnego 2023/2024 i pożegnanie zerówek odbędzie się w środę 19.06.2024 r. o godz. 9:00 na boisku przy budynku szkoły na ul. Na Wzgórzu.
Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2023/2024 w Szkole Podstawowej im. Władysława Broniewskiego w Główczycach odbędzie się w piątek 21 czerwca 2024 r. według następującego grafiku:
- 8:00 - Msza św. w kościele pw. św. Piotra i Pawła w Główczycach,
- 9:00 – uroczyste zakończenie roku szkolnego i rozdanie świadectw w kl. I-VIII oraz pożegnanie kl. VIII w hali sportowej.
Po zakończeniu Mszy Św., pod opieką wychowawców, uczniowie kl. I-VIII udają się do hali sportowej przy ul. Skórzyńskiej.
Autobusy przywiozą uczniów pod kościół zgodnie z codziennym rozkładem dowozów. Od rana otwarte będzie oratorium, w którym uczniowie, pod opieką nauczycieli, będą oczekiwali na rozpoczęcie uroczystości w kościele.
Odwozy uczniów rozpoczną się ok. godz. 10:30.
Zapraszamy do udziału w uroczystości zakończenia roku szkolnego.
Ostatnie już w tym roku szkolnym zawody naszych najmłodszych uczniów
16 czerwca w Redzie, odbył się II Wojewódzki Mityng Lekkoatletyczny pod Patronatem Marszałka Województwa Pomorskiego. W zawodach tych w barwach AML Słupsk wystartowali nasi najmłodsi uczniowie:
- Pola Ustowska
- Kaja Ustowska
- Oliwier Chamerski
- Oliwer Łobacz
oraz Iga Ustowska.
Nasi najmłodsi na tle województwa pomorskiego wypadli bardzo dobrze.
I tak: Oliwier Chamerski zdobył brązowy medal w biegu na 60 metrów. Gdyby Oli nie koncentrował się na zawodnikach obok, mogło być nawet I miejsce. Wszystko przed nim
Oliwier zajął również IV miejsce w skoku w dal.
Również 3. miejsce, ale w skoku w dal zajął Oliwer Łobacz
Tak więc dwa medale przyjechały do Główczyc.
Tuż za podium w skoku w dal na czwartym miejscu uplasowała się Pola Ustowska. Pola była 6. w biegu na 60 metrów
Kaja Ustowska była 5. w skoku w dal.
Iga dziś bez rekordu życiowego. Start z zawodniczkami dwa lata starszymi
Kolejne starty wraz z nowym rokiem szkolnym...
Paweł Łuczka
1
III a ćwiczy udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej
Czas wakacji to czas wypoczynku, ale nigdy nie wiadomo, kiedy nasze umiejętności mogą komuś pomóc. W związku z tym uczniowie klasy III a przypominali sobie podczas lekcji zasady udzielania pierwszej pomocy. Widać, że sporo potrafią.
Bożena Horbacz
8
Noc w szkole
Ostatni tydzień lekcyjny w tym roku szkolnym, ostatnie aktywności, zabawy a przede wszystkim świetny czas na integrację
Z piątku na sobotę uczniowie klasy 6a zostali w szkole na noc. Uwaga! Z własnej nieprzymuszonej woli Emocji było wiele, bo na tę noc czekali od dłuższego czasu. O godzinie 19 zebrali się w szkole Na Wzgórzu, co już było nie lada atrakcją, bo dawno w tym budynku nie byli. Toteż zaczęli swoją przygodę od zwiedzania i jednocześnie przygotowania sobie noclegowych apartamentów Materace, worki sako, no i klocki utworzyły oddzielne fortece dla chłopców i dziewcząt. Po doposażeniu nocnych apartamentów przyszedł czas na ciepłą strawę, po której oczywiście trzeba było wspólnie posprzątać. Następnie zabawy przeniosły się na szkolne boisko, gdzie były tańce, śpiewy, gra w piłkę i gra terenowa "Zielona szkoła", dzięki której udało się przemycić spora dawkę logicznego myślenia i element rywalizacji. Gdy zaczęło się ściemniać, w sali informatycznej zostały skonstruowane oraz zaprogramowane chwytaki, dzięki którym można podnosić różne przedmioty. Ta aktywność była możliwa dzięki klockom Lego Spike Prime, które zostały zakupione w ramach programu "Laboratoria przyszłości". Największą jednak atrakcją było chyba zwiedzanie szkoły po zmroku. Udało się również odwiedzić salę światła. Udało się też zrobić niezły psikus z mąką Po tych wszystkich aktywnościach został już tylko seans filmowy i czas na chwilę odpoczynku. Tuż po godzinie szóstej nadszedł czas pobudki w rytm piosenki "Hej miśki czas wstać..."No i naszym Miśkom nie pozostało nic innego jak wstać, uporządkować i około godziny 7 grzecznie opuścić posprzątane apartamenty
Było głośno, było radośnie....Wspomnienia zapewne pozostaną z nami na dłużej
Paulina Kowal
89
III Gala Sportu Szkolnego
12 czerwca w Starostwie Powiatowym w Słupsku odbyło się podsumowanie XXV Powiatowej Olimpiady Młodzieży.
Z racji tego, że w gminie mamy niezwykle usportowione i zaangażowane dzieci, nie mogło nas tam zabraknąć.
W kategorii dziewcząt młodszych, w dniu dzisiejszym reprezentowanych przez: Ewę Lewandowską i Julię Kardaś, nasze dziewczęta zajęły III miejsce
W kategorii dziewcząt starszych, przedstawicielkami naszej szkoły były:
- Natalia Makoś,
- Lena Mikulak,
- Martyna Idzik,
i w tej kategorii nasze dziewczęta okazały się NAJLEPSZE
Kategoria chłopców starszych, to „atak na linię mety: i dzięki wygraniu ostatniej dyscypliny wchodzącej w skład POM, lekkoatletyki, nasi chłopcy wskoczyli na pudło zajmując III miejsce w klasyfikacji generalnej. Przedstawicielem był Przemek Albrecht.
W klasyfikacji generalnej rocznika starszego zajmujemy również III miejsce.
Wspólnie z dziećmi na dzisiejszym podsumowaniu naszą gminę reprezentowali również:
- Zastępca Wójta Gminy Główczyce - p. Joanna Lipczyńska,
- Wicedyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Główczycach - pani Joanna Szczepańska,
- Nauczycielka wychowania fizycznego - p. Renata Piechna-Ludko,
- Nauczyciel wychowania fizycznego - p. Paweł Łuczka.
Jeszcze raz OGROMNE GRATULACJE dla naszych uczniów za godne reprezentowanie naszej szkoły oraz gminy w zawodach sportowych.
Podsumowanie naszych startów w tym roku szkolnym w jednym z kolejnych wpisów.
Poniżej kilka fotek
Paweł Łuczka
3
Już w tę niedzielę Powiatowe Zawody Sportowo-Pożarnicze
W imieniu Zarządu Gminnego Związku OSP RP w Główczycach oraz Wójta Gminy Główczyce, zapraszamy Państwa na Powiatowe Zawody Sportowo-Pożarnicze , które odbędą się w niedzielę czerwca 2024 r. o godz. 10:00 na Stadionie w Główczycach przy ul. Skórzyńskiej.
Podczas zawodów organizatorzy zapewniają wiele atrakcji dla dzieci - dmuchańce i zabawy, a także strefę gastronomiczną. Szczególnie serdecznie zapraszamy na stoisko Rady Rodziców przy ZSP w Główczycach, gdzie będzie można zakupić przepyszne hamburgery i frytki 🍟.
Szkolny Turniej Wiedzy o Państwach Świata
11 czerwca, z inicjatywy klas starszych, odbył się Szkolny Turniej Wiedzy o Państwach Świata
W szkolnych potyczkach sprawdzających wiedzę i umiejętności geograficzne zmierzyło się 25 uczniów kl. 4-8. Turniej składał się z dwóch etapów. W pierwszym z nich uczniowie zmierzyli się ze znajomością flag państw świata, drugi natomiast polegał na odgadnięciu nazw krajów opisanych w tekście.
Po sprawdzeniu prac konkursowych i podliczeniu punktów wyłonieni zostali laureaci, wśród których znaleźli się:
ex aequo: Bartosz Adamczyk z kl. 5 a i Aleksander Oleszek z kl. 7 b
Kacper Zblewski z kl. 4 a
Emil Rahoza z kl. 7 a
Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i wszystkim młodym miłośnikom geografii!
Joanna Szczepańska
Potyczki Przyrodnicze w SPN
7 czerwca na terenie Muzeum Słowińskiego Parku Narodowego w Czołpinie odbyły się Potyczki Przyrodnicze. Wzięło w nich udział pięć 5-osobowych drużyn reprezentujących ZSP w Główczycach w trzech kategoriach wiekowych - klas: 1-3, 4-6 i 7-8.
Wszyscy uczestnicy przyrodniczych zmagań rzetelnie podeszli do wykonania przygotowanych dla nich zadań i zaliczenia sprawności, np. wiązania węzła ratowniczego czy zasiania łąki kwietnej. Poszczególne konkurencje wymagały od uczniów dużej wiedzy przyrodniczej, spostrzegawczości i sprawności. Samo „bieganie” po wystawach i różnych kondygnacjach muzeum w celu rozwiązania przygotowanych zagadek było niezłym wyzwaniem Jednym z najciekawszych zadań okazało się poszukiwanie „intruzów” na wystawach w muzeum. To był bardzo ciekawie spędzony czas na łonie natury
W Potyczkach nie było przegranych. Wygrali wszyscy, gdyż zdobyli nową wiedzę i umiejętności oraz dobrze się bawili poszukując rozwiązań przygotowanych dla nich zagadek. Wszystkie drużyny zostały nagrodzone.
Serdecznie dziękujemy pracownikom Słowińskiego Parku Narodowego za zorganizowanie Potyczek Przyrodniczych
Joanna Szczepańska
18
Wycieczka grup przedszkolnych do Sarbska
5 czerwca dzieci uczęszczające do Przedszkola Gminnego „Słoneczko” wybrały się na wycieczkę do Sea Parku w Sarbsku.
Mieliśmy okazję obejrzeć dwa pokazy mieszkańców parku. Pierwszy odbył się z udziałem fok szarych i fok pospolitych, które wykonywały przeróżne ćwiczenia od wyławiania piłek z basenu, po śpiewy do mikrofonu. Drugi zaś pokaz miał w sobie coś z przedstawienia teatralnego, w którym główną rolę grali piraci i uchatki kalifornijskie. Dzieci zmęczone, ale z szerokimi uśmiechami wracały do domu po dniu pełnym wrażeń.
10
Międzynarodowa Akcja Czytanie na Polanie. Edycja 2024
Dnia 5 czerwca wzięliśmy udział w Międzynarodowej Akcji Czytelniczej „Czytanie na polanie” . Organizatorem akcji była Biblioteka Publiczna Gminy Główczyce. Udział wzięli uczniowie klas 1-3 i dzieci z grup 0. Oprócz czytania na polanie, w której wzięli udział najmłodsi uczestnicy odbyły się gry i zabawy na świeżym powietrzu. Sprzyjająca pogoda i atmosfera sprawiły, że bawiliśmy się doskonale. Czekamy na następną akcję za rok.
41
Spartakiada Integracyjna
4 czerwca w hali sportowej w Główczycach, w duchu sportowej rywalizacji i przyjaźni odbyła się Spartakiada Integracyjna, w której zmierzyły się siły uczniów Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Główczycach i podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy w Szczypkowicach. Pięć konkurencji dostarczyło wszystkim uczestnikom niezapomnianych emocji i okazji do sprawdzenia swoich umiejętności.
Rodzinna atmosfera dopingu i przyjaźni towarzyszyła zawodom od samego początku, a uśmiechy nie schodziły z twarzy zawodników nawet w chwilach największego wysiłku.
Spartakiada Integracyjna w Główczycach to nie tylko zawody sportowe, ale również wyjątkowe wydarzenie, które promuje integrację osób niepełnosprawnych i buduje atmosferę wzajemnej akceptacji. Już teraz wszyscy z niecierpliwością czekają na kolejną edycję tej wyjątkowej imprezy!
Ze sportowym pozdrowieniem
Paweł Łuczka
8
Wyjątkowe spotkanie z Teatrem Historycznym
4 czerwca uczniowie naszej szkoły kolejny już raz stali się uczestnikami ciekawej lekcji historii przygotowanej przez Teatr Historyczny „Chorągiew Komturstwa Gniewskiego”.
Spotkanie odbyło się w Gminnym Ośrodku Kultury w Główczycach z inicjatywy nauczyciela historii p. Jerzego Horbacza. Tematyką spotkania było rycerstwo w starożytnych czasach Rzymu oraz uzbrojenie XIX wieczne. Dzięki dokładnym replikom sprzętów wykorzystywanych w dawnych czasach, odtworzonych przez historyczną grupę Krzysztofa Góreckiego, uczestnicy spotkania mogli przez chwilę poczuć atmosferę panującą w minionych wiekach. Pokazy przeprowadzono w formie barwnego opowiadania wraz z prezentacją strojów, sztuk walki oraz dużą dawką wiedzy podanej w ciekawej odsłonie. Czynny udział w pokazach wzięli również nasi uczniowie, co przyjęto z dużym entuzjazmem. ;-)
„Żywa lekcja historii” stanowi niecodzienną podróż poprzez wieki. To inspirujące spotkanie uczniów z historią poprzez kontakt z dawnymi obyczajami, strojami oraz uzbrojeniem.
Maja Filipczak
10
Dzień Sportu w przedszkolu
Grupy „Żabek” i „Biedronek” wzięły udział w sportowych zmaganiach. Obchodzony Dzień Sportu pozwolił na sprawdzenie się w różnych konkurencjach sprawdzających sprawność fizyczną. Wśród najbardziej lubianych przez dzieci znalazły się m.in. skoki w workach. Konkurencjom sportowym towarzyszył oczywiście dobry humor uczestników oraz doping publiczności. Po intensywnym czasie przyszła pora na posiłek w postaci przepysznej pizzy w Restauracji Ka-Ja.
3
Recytatorskie zmagania w teatrze OT Rondo
Dnia 03.06.2024 nasi uczniowie wzięli udział w finale 41. Powiatowego Konkursu Recytatorskiego Poezji Polskiej w Słupsku. Wyłonione w eliminacjach szkolnych finalistki wspaniale zaprezentowały się w teatrze Rondo wśród wielu innych młodych artystów z powiatu. W tym roku zainteresowanie konkursem było wyjątkowo duże, ponieważ wystąpiło aż 60 wykonawców w trzech kategoriach wiekowych - klasy 1-3, klasy 4-6 i klasy 7-8. Do Słupska na konkurs pojechały: Gabrysia Żydyk i Wiktoria Zych- z klasy 2 b, Wiktoria Oleszek z klasy 5 a, Michalina Żydyk z klasy 5 b, Zuzanna Kuchniak- z klasy 7b oraz Aneta Labuda- z klasy 8. Uczestnicy recytowali po dwa wybrane utwory. Były wiersze Mickiewicza, Szymborskiej, Tuwima i wielu innych poetów. Część uczniów zaprezentowała także utworzy poezji śpiewanej. Poziom występów był bardzo wysoki, artyści dostarczyli słuchaczom niezwykłych wrażeń.
Ada Guz
9
Obchody Dnia Dziecka
„Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”.
Janusz Korczak
W tym roku Dzień Dziecka przypadł w długi weekend, więc jego szkolne i przedszkolne obchody rozpoczęliśmy nieco wcześniej niż 1 czerwca. Świętowali mali i duzi milusińscy 👶👦, wszyscy, którzy czują w sobie dziecko. Zobaczcie sami, jak wyglądało świętowanie Dnia Dziecka w naszej placówce 🎈🍬🥳🎉
30
Szczęśliwego Dnia Dziecka!
Wszystkim dzieciom, tym dużym i tym całkiem małym życzymy szczęśliwego Dnia Dziecka
Archiwum Aktualności