Dnia 5 czerwca wzięliśmy udział w Międzynarodowej Akcji Czytelniczej „Czytanie na polanie” . Organizatorem akcji była Biblioteka Publiczna Gminy Główczyce. Udział wzięli uczniowie klas 1-3 i dzieci z grup 0. Oprócz czytania na polanie, w której wzięli udział najmłodsi uczestnicy odbyły się gry i zabawy na świeżym powietrzu. Sprzyjająca pogoda i atmosfera sprawiły, że bawiliśmy się doskonale. Czekamy na następną akcję za rok.
Aktualności
Międzynarodowa Akcja Czytanie na Polanie. Edycja 2024
- 41
Spartakiada Integracyjna
4 czerwca w hali sportowej w Główczycach, w duchu sportowej rywalizacji i przyjaźni odbyła się Spartakiada Integracyjna, w której zmierzyły się siły uczniów Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Główczycach i podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy w Szczypkowicach. Pięć konkurencji dostarczyło wszystkim uczestnikom niezapomnianych emocji i okazji do sprawdzenia swoich umiejętności.
Rodzinna atmosfera dopingu i przyjaźni towarzyszyła zawodom od samego początku, a uśmiechy nie schodziły z twarzy zawodników nawet w chwilach największego wysiłku.
Spartakiada Integracyjna w Główczycach to nie tylko zawody sportowe, ale również wyjątkowe wydarzenie, które promuje integrację osób niepełnosprawnych i buduje atmosferę wzajemnej akceptacji. Już teraz wszyscy z niecierpliwością czekają na kolejną edycję tej wyjątkowej imprezy!
Ze sportowym pozdrowieniem
Paweł Łuczka
8
Wyjątkowe spotkanie z Teatrem Historycznym
4 czerwca uczniowie naszej szkoły kolejny już raz stali się uczestnikami ciekawej lekcji historii przygotowanej przez Teatr Historyczny „Chorągiew Komturstwa Gniewskiego”.
Spotkanie odbyło się w Gminnym Ośrodku Kultury w Główczycach z inicjatywy nauczyciela historii p. Jerzego Horbacza. Tematyką spotkania było rycerstwo w starożytnych czasach Rzymu oraz uzbrojenie XIX wieczne. Dzięki dokładnym replikom sprzętów wykorzystywanych w dawnych czasach, odtworzonych przez historyczną grupę Krzysztofa Góreckiego, uczestnicy spotkania mogli przez chwilę poczuć atmosferę panującą w minionych wiekach. Pokazy przeprowadzono w formie barwnego opowiadania wraz z prezentacją strojów, sztuk walki oraz dużą dawką wiedzy podanej w ciekawej odsłonie. Czynny udział w pokazach wzięli również nasi uczniowie, co przyjęto z dużym entuzjazmem. ;-)
„Żywa lekcja historii” stanowi niecodzienną podróż poprzez wieki. To inspirujące spotkanie uczniów z historią poprzez kontakt z dawnymi obyczajami, strojami oraz uzbrojeniem.
Maja Filipczak
10
Dzień Sportu w przedszkolu
Grupy „Żabek” i „Biedronek” wzięły udział w sportowych zmaganiach. Obchodzony Dzień Sportu pozwolił na sprawdzenie się w różnych konkurencjach sprawdzających sprawność fizyczną. Wśród najbardziej lubianych przez dzieci znalazły się m.in. skoki w workach. Konkurencjom sportowym towarzyszył oczywiście dobry humor uczestników oraz doping publiczności. Po intensywnym czasie przyszła pora na posiłek w postaci przepysznej pizzy w Restauracji Ka-Ja.
3
Recytatorskie zmagania w teatrze OT Rondo
Dnia 03.06.2024 nasi uczniowie wzięli udział w finale 41. Powiatowego Konkursu Recytatorskiego Poezji Polskiej w Słupsku. Wyłonione w eliminacjach szkolnych finalistki wspaniale zaprezentowały się w teatrze Rondo wśród wielu innych młodych artystów z powiatu. W tym roku zainteresowanie konkursem było wyjątkowo duże, ponieważ wystąpiło aż 60 wykonawców w trzech kategoriach wiekowych - klasy 1-3, klasy 4-6 i klasy 7-8. Do Słupska na konkurs pojechały: Gabrysia Żydyk i Wiktoria Zych- z klasy 2 b, Wiktoria Oleszek z klasy 5 a, Michalina Żydyk z klasy 5 b, Zuzanna Kuchniak- z klasy 7b oraz Aneta Labuda- z klasy 8. Uczestnicy recytowali po dwa wybrane utwory. Były wiersze Mickiewicza, Szymborskiej, Tuwima i wielu innych poetów. Część uczniów zaprezentowała także utworzy poezji śpiewanej. Poziom występów był bardzo wysoki, artyści dostarczyli słuchaczom niezwykłych wrażeń.
Ada Guz
9
Obchody Dnia Dziecka
„Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”.
Janusz Korczak
W tym roku Dzień Dziecka przypadł w długi weekend, więc jego szkolne i przedszkolne obchody rozpoczęliśmy nieco wcześniej niż 1 czerwca. Świętowali mali i duzi milusińscy 👶👦, wszyscy, którzy czują w sobie dziecko. Zobaczcie sami, jak wyglądało świętowanie Dnia Dziecka w naszej placówce 🎈🍬🥳🎉
30
Szczęśliwego Dnia Dziecka!
Wszystkim dzieciom, tym dużym i tym całkiem małym życzymy szczęśliwego Dnia Dziecka
Wycieczka do Hevelianum: zgłębiamy tajemnice nauki
29 maja uczniowie klas 6a, 6b i 4a udali się na wycieczkę do Gdańska. Głównym celem wyjazdu była wizyta w Centrum Nauki Hevelianum, wyjątkowym miejscu zlokalizowanym w dawnym forcie militarnym - Góra Gradowa.
Uczniowie wraz z wychowawcami mieli niezwykłą okazję, by w ciekawy sposób odkryć tajemnice współczesnej nauki. Podzieleni na grupy zwiedzaliśmy interaktywną ekspozycję, której elementy różnych dziedzin naukowych wywołały ogromny entuzjazm. Następnie udaliśmy się na warsztaty z zakresu robotyki i programowania z cyklu: "Robota dla robota". Zadaniem uczniów było zaprogramowanie robota w taki sposób, by wykonywał skonkretyzowane polecenia. Zajęcia te spotkały się z dużym zainteresowaniem ze strony naszej młodzieży.
Wycieczka przyniosła nam sporo radości i satysfakcji. Centrum Hevelianum oferuje niezwykle interesującą formę zajęć pomagającą zaprzyjaźnić się z fizyką, chemią, biologią i informatyką.
Maja Filipczak
44
Wycieczka kl. 8 do Łodzi i Budapesztu
20 maja nasi uczniowie wraz z uczniami i nauczycielami Szkoły Podstawowej w Stowięcinie wyjechali na pięciodniową wycieczkę.
Wcześnie rano, bo chwilę po godzinie 4 opuścili Główczyce i udali się w stronę Łodzi. Tam odwiedzili Orientarium, po czym ruszyli w dalszą drogę na południe Polski. Następnego dnia przekroczyli granicę i odwiedzili Słowacką Demianowską Jaskinię Lodową. Wrażenia niezapomniane
Wieczorem dotarli do Budapesztu
, którego zwiedzanie rozpoczęli wczesnym rankiem. Piękna pogoda pozwoliła na pokonanie tego dnia aż 25 km pieszo
. Tego dnia również odwiedzili Plac Bohaterów i mieli okazję poznać historię tego pięknego miasta. Bardzo ciekawą atrakcją był rejs po Dunaju, dzięki któremu można było podziwiać węgierską stolicę z zupełnie innej perspektywy. Był również czas na zakupy pamiątek, który był jak zawsze ważnym punktem napiętego programu. Ostatnim jego punktem było zwiedzanie muzeum marcepanu w miasteczku Szentendre.
Wyjazd do Budapesztu był niezapomnianym przeżyciem, który pozwolił na poznanie historii Węgier i zacieśnienie więzi pomiędzy koleżankami i kolegami z naszej szkoły oraz świetną okazją do nawiązania nowych przyjaźni z rówieśnikami ze Szkoły Podstawowej w Stowięcinie.
Serdeczne podziękowania kierujemy do naszych nauczycieli i opiekunów za zorganizowanie tak ciekawego wyjazdu, który na długo pozostanie w pamięci uczniów, a już niedługo naszych absolwentów.
Dziękujemy również sponsorom: Radzie Rodziców oraz Gminie Główczyce, dzięki, którym mogliśmy skorzystać z atrakcji nie objętych programem biura podróży
38
Wycieczka gr. 0 do Megalandii i Ustki
29 maja zerówki odwiedziły Megalandię - to kraina, w której czarodziej Megaliusz powiększył wszystko do niespotykanych rozmiarów. Wędrując zaczarowaną ścieżką spotykalismy poukrywane wielkie przedmioty. Były też MEGA duże gry i MEGA dmuchańce. Bardzo miło spędzilismy tam czas. W drodze powrotnej pojechaliśmy do Ustki, gdzie zwiedziliśmy miasto jeżdżąc wesołą ciuchcąa. Nie zabrakło śmiechów i śpiewu. Odwiedziliśmy latarnię morską, podziwialiśmy statki w porcie a na koniec jedliśmy pyszne lody. Bawiliśmy się Mega dobrze.
Katarzyna Jaśkiel
26
Wiosenne obserwacje Żabek
Maj to idealny czas na obserwacje terenowe otaczajacej nas przyrody. Łąka, pole czy las to idealne środowiska do podglądania życia toczącego się obok nas. W świecie przyrody dzieją się cuda. Wystarczy odrobina uwagi i cierpliwości a można spotkać wielu "małych sąsiadów" i zaobserwować ich ciekawe życie. Zobaczcie, jak to robiły ostatnio Żabki.
Świetliczaki w akcji
Wiosna to pracowity czas w świetlicy szkolnej. Kwiecień i maj minął naszym milusińskim na tworzeniu licznych prac artystycznych, ćwiczeniu umiejętności manualnych i sprawnościowych oraz rozwijaniu zainteresowań.
Spotkanie z Wójtem Gminy Główczyce
Spotkania z ciekawymi ludźmi to jedno z zadań realizowanych przez kl. 7 i 8 w ramach doradztwa zawodowego, prowadzonego w naszej szkole przez p. Sylwię Pilarczyk.
29 maja, w ramach realizacji projektu „Regionalne wsparcie rozwoju kompetencji kluczowych w pomorskich szkołach”, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Główczycach odwiedził Wójt Gminy Główczyce – Pan Rafał Teterka. Nasz gość przybliżył uczniom swoją sylwetkę, opowiadając m. in. o ścieżce kształcenia i wykonywanej pracy. Następnie młodzież wcieliła się w rolę dziennikarzy i przeszła do etapu zadawania pytań. To był prawie egzamin, który nasz gość zdał celująco, odpowiadając na wszystkie pytania nurtujące młodych ludzi. Niektóre z nich naprawdę mogły zaskoczyć ;-)
Serdecznie dziękujemy za miłe spotkanie!
11Podczas wizyty w placówce nasz gość skorzystał również z zaproszenia przedszkolaków i odwiedził jedną z grup, która przygotowała małą niespodziankę w ramach niedawno obchodzonego Dnia Samorządowca.
Finałowe zawody „Czwartków Lekkoatletycznych”
GRAD MEDALI NASZYCH UCZNIÓW
W minioną środę odbyły się finałowe zawody „Czwartków Lekkoatletycznych”. W zawodach prawo startu miały wszystkie szkoły powiatu słupskiego oraz miasta Słupsk.
Rewelacyjny start zanotowali nasi uczniowie.
Zaczynając od najmłodszej grupy wiekowej rocznik 2013 i młodsi, II miejsce na podium w biegu na 60 wywalczył Oliwier Chamerski z rewelacyjnym wynikiem 9.71. Oliwier jest uczniem klasy II, czyli rocznik 2015. Startował z chłopcami starszymi o 2 lata. Tym bardziej ogromny sukces naszego ucznia. Brawo Oli
Konstancja Litwin trzecioklasistka wygrywa rywalizację w rzucie piłeczką palantową z dziewczynkami o rok starszymi. To, że Kostka ma " strzała w łapie" było wiadomo. Udział w czwartkach potwierdził, tylko ten fakt
Brawo Kostka
Iga Ustowska uczennica czwartej klasy, która od września postanowiła poskakać wzwyż, zaczynając od 105 cm. Środowe zawody potwierdziły znaczne postępy w tym temacie. Wynik 120 cm, jest kolejnym rewelacyjnym wynikiem naszych podopiecznych. Kolejny zloty medal dla naszych
Iga również szybko biega. Potwierdziły to wyniki finałowych startów w biegu na 60 m, gdzie nasz uczennica zajęła w roczniku 2013 i młodsze 3 miejsce. Czas 9.75 jest bardzo dobrym wynikiem
Błażej Ustowski zajął drugie miejsce na skoki w dal. Starty Błażeja w tych zawodach potwierdziły również ogrom jego możliwości sportowych. Brawo Błażej.
Julia Kardaś najlepsza w roczniku 2012 w skoku w dal. W środę poniżej 4 metrów, ale wynik uzyskany w tym dniu pozwolił zająć pierwsze miejsce.Julka zdobywa również brązowy medal w biegu na 60 metrów. Mamy ogromny potencjał patrząc nawet na przyszłoroczne rozgrywki. Brawo Julka
Dwa medale zdobył Adam Szmajda. Najlepszy w rzucie piłeczką palantową ( kiedy odbywają się treningi z rzutu oszczepem Adam wie
)
Czasami rzuty idą w parze z pchnięciem. Tak było i tutaj. Adam zajmuje drugie miejsce w pchnięciu kulą.
Brawo Adam
. miejsce w kuli zajęła Maja Rekowska. Brawo Maja. Kolejne " pudło " dla nas
W finałach wzięli udział także:
Ewa Lewandowska
Kornelia Dolata
Kaja Ustowska
Pola Ustowska
Oliwer Łobacz
Nadia Szydłowska
Magda Kowal
Amelia Kwidzińska
Piotr Franc
Tymek Dubielski
Niestety uraz tuż przed zawodami wykluczył pewniaka do 2 medali - Aleksandrę Dylon. Miejmy nadzieję, co się odwlecze
Podsumowując:
Złoto: Julia Kardaś, Iga Ustowska, Adam Szmajda, Konstancja Litwin.
Srebro: Adam Szmajda, Oliwier Chamerski, Błażej Ustowski.
Brąz: Iga Ustowska, Maja Rekowska, Julia Kardaś.
OGROMNE GRATULACJE DLA WSZYSTKICH STARTUJĄCYCH.
Do zawodów przygotował, pojechał i mówił co i jak Paweł Łuczka
To chyba jeszcze nie koniec naszych startów w tym roku szkolnym. Zobaczymy
Paweł Łuczka
Więcej relacji na stronie UKS „Atlas” Główczyce:
19
Zajęcia artystyczne
Pierwsze zajęcia artystyczne realizowane w ramach projektu „Regionalne wsparcie rozwoju kompetencji kluczowych w pomorskich szkołach” za nami. Świetnie bawiliśmy się lepiąc z gliny sówki, z których docelowo powstały magnesy. Stworzyliśmy również kolorowe drzewka szczęścia nawiązując do sztuki kinetycznej - zostały one wykonane z koralików, drucika oraz plastra drewna
.
Michalina Krajewska
9
Grunt to rodzinka: festyn rodzinny i Dzień Matki w naszej szkole
26 maja, z inicjatywy Rady Rodziców oraz Dyrektora ZSP w Główczycach, odbył się festyn rodzinny dla uczniów, rodziców oraz wszystkich chętnych mieszkańców z całej gminy. Przybyli goście z dużym entuzjazmem włączyli się w liczne atrakcje zapewnione przez organizatorów.
Imprezę przygotowaliśmy na terenie szkolnym przy ulicy Na Wzgórzu 16. Wszystkim przybyłym zapewniliśmy różnorodne atrakcje w taki sposób, by każdy najmłodszy i najstarszy gość znalazł dla siebie coś interesującego. Na placu z murawą rozmieszczono ogromne dmuchane zjeżdżalnie dla najmłodszych. Okazało się to najliczniej obleganym miejscem przez maluchy i ich rodziców oraz opiekunów. Wszyscy chętni mieli okazję obejrzeć z bliska imponujący wóz policyjny oraz strażacki - zaprezentowany przez strażaków OSP w Główczycach. Punktem kulminacyjnym spotkania ze strażakami była imponująca piana, w której dzieci bawiły się doskonale!
Osoby lubiące malować mogły wyrazić się artystycznie przy specjalnie przygotowanym stanowisku grupy „Główczyckie kamyki”. Kolejną atrakcją dla najmłodszych okazał się kącik, w którym uczennice malowały chętnym gościom twarze, robiły ciekawe tatuaże, zaplatały kolorowe bransoletki i pierścionki. Dużym zainteresowaniem cieszył się kiermasz z pięknymi, ręcznie wykonanymi pamiątkami oraz stoiska: z klockami Lego i Nadleśnictwa Damnica. Istotnym punktem programu było posadzenie przy szkole wierzby z okazji 78-lecia szkoły - przez panią dyrektor Beatę Głowacką wraz Wójtem Gminy Główczyce panem Rafałem Teterką oraz Przewodnicącym Rady Gminy Główczyce - panem Michałem Matkowskim.
W drugiej części placu przyszkolnego znajdowały się stoiska z zakręconymi ziemniakami, watą cukrową oraz popcornem. Każdy mający ochotę na zjedzenie czegoś konkretnego, mógł posilić się hamburgerami i frytkami. Chętni goście mieli możliwość skosztować również różnorodnych ciast, które upiekły pracowite mamy naszych uczniów. Przy wejściu głównym szkoły powstała scena, na której prezentowali się nasi szkolni tancerze, muzycy i wokaliści. Piękne występy pod kierunkiem wychowawców przygotowały zarówno przedszkolaki, jak i dzieci z grup 0, uczniowie klas 1-3 oraz dziewczęta z klas 5 i 6. Prezentacje przeplatały się z licytacjami przeróżnych atrakcji np. voucherów na manicure, drewno opałowe, bonów na zakupy w Żabce czy kilka kilogramów pstrąga z miejscowej hodowli!
Pragniemy podziękować wszystkim przybyłym gościom za aktywną obecność. Dziękujemy tym, którzy zaangażowali się w przygotowanie tego przedsięwzięcia: rodzicom, uczniom, szkolnym pracownikom obsługi, nauczycielom, instytucjom wspierającym, sponsorom i wszystkim pozostałym sympatykom naszej szkoły. Bez Was nic by się nie udało! Jeszcze raz dziękujemy i zapraszamy za rok!
Maja Filipczak
128
Wycieczka do Kościerzyny
25 maja „Kaszubi” z naszej szkoły, pod opieką pań: Katarzyny Zawadzkiej, Agnieszki Łuczki i Weroniki Michalik, wybrali się na kolejną wycieczkę. Tym razem zatrzymaliśmy się w samym sercu Kaszub - w Kościerzynie, a dokładniej, w Centrum Rozrywki Costerina Park, w którym czekało na nas wiele atrakcji.
Na początku graliśmy w minigolfa, poznaliśmy zasady gry, według których należało trafić piłką do dołka, pokonując różnego typu przeszkody. Kolejną atrakcją było strzelanie z łuku i z broni do tarczy. Potem pokonywaliśmy tor przeszkód - który okazał się świetną zabawą połączoną z aktywnością ruchową.
Jednak największym zainteresowaniem cieszył się park linowy, aby go przejść trzeba było pokonać strach i wykazać się dużą sprawnością fizyczną, ale kto tego dokonał, mógł być naprawdę z siebie dumny.
Po dużej porcji aktywności ruchowej przyszedł czas na chwilę wytchnienia, czyli warsztaty - malowanie worków. To zajęcie wymagało od nas skupienia i cierpliwości.
Na koniec mieliśmy jeszcze spotkanie z płazami - poznaliśmy ciekawostki o jaszczurkach, żółwiach i wężach.
Wracaliśmy zmęczeni fizycznie, ale zadowoleni i bogatsi w wiedzę przyrodniczą.
Weronika Michalik
30
Czwartoklasiści w Zagórzyckiej Ostoi
24.05.2024 r. klasa 4 b wybrała się na klasową wycieczkę do ,,Zagórzyckiej Ostoi”. Podczas wyjazdu uczniowie poznali życie takich zwierząt jak: alpaki, które należą do niezwykle przyjaznych, towarzyskich i delikatnych zwierząt, daniele, króliki i owce. Był to dzień spędzony wśród zwierząt i czas spędzony przy wspólnym ognisku z kiełbaską. Dzisiejsza wycieczka była doskonałym sposobem na odpoczynek, spędzenie wolnego czasu i klasową integrację.
Zapraszamy serdecznie do obejrzenia naszej krótkiej fotorelacji z wyjazdu.
Grażyna Lemek
9
Finał Wojewódzkiego Konkursu Matematycznego Mathman
Nasza uczennica, z klasy IIIb, Zofia Tuszyńska
reprezentowała naszą szkołę w finale Wojewódzkiego Konkursu Matematycznego "Mathman" w Redkowicach. Konkurencja była duża, zadania też nie były łatwe. Podczas sprawdzania prac konkursowych, finaliści wzięli udział w warsztatach dotyczących wykorzystania nowych technologii i energii odnawialnej. Wszyscy uczestnicy finału otrzymali nagrody, zwyciezca mógł być tylko jeden. Zosia jest finalistką Wojewódzkiego Konkursu Matematycznego. Gratulujemy i życzymy powodzenia w kolejnych konkursach
Anna Wołyńska
Eliminacje środowiskowe kl. 1-3 do 41. Powiatowego Konkursu Recytatorskiego Poezji Polskiej
Uczniowie klas 1-3 również wzięli udział w eliminacjach środowiskowych do 41. Powiatowego Konkursu Recytatorskiego Poezji Polskiej.
W konkursie wzięło udział 7 uczniów. Komisja konkursowa wyłoniła laureatów:
1. Wiktorię Zych z kl. 2 b,
2. Gabrielę Żydyk z kl. 2 b
oraz Magdalenę Kowal z kl. 3 a jako osobę rezerwową.
Wszystkim laureatom życzymy sukcesów w kolejnym etapie konkursu.
12
Archiwum Aktualności