Nagrania filmowe uczniów naszej szkoły w Słupskim Inkubatorze Technologicznym zrealizowane podczas warsztatów interaktywnych.
Teatr Show
Uwaga rodzice.
Zebranie z rodzicami:
Zebranie rodziców uczniów klas I-VII i II i III Gimnazjum odbędzie się dnia 12.04.2018r.
o godzinie:16:00 - kl. I-III SP
o godzinie:17:00 - klas I-VII i II-III GIMNAZJUM
Każde zebranie rozpocznie się spotkaniem z p. dyrektor w sali gimnastycznej SP.
Zebranie rodziców grup 0 odbędzie się 25.04.2018 r.
Konkurs ortograficzny - eliminacje szkolne
26 marca 2018 w gimnazjum przy Zespole Szkolno - Przedszkolnym w Główczycach odbył się szkolny etap konkursu ortograficznego. Konkurs przeznaczony był dla uczniów klas VII, II i III gimnazjum i składał się z 2 etapów. W pierwszej kolejności uczniowie najstarszych klas naszej szkoły zmierzyli się z testem obejmującym ćwiczenia ze znajomości zasad pisowni polskiej. Następnie uczestnicy napisali dyktando zawiarające pułapki ortograficzne. Komisja konkursowa w składzie: p. Maja Cysewska i p. Anna Duda po sprawdzeniu prac uczniowskich ogłosiła listę zwycięzców. Oto szkolni mistrzowie ortografii:
I miejsce - Gabriela Pruszkiewicz kl.III A gimnazjum
II miejsce - Tomasz Kamiński kl.III A gimnazjum
III miejsce - Adriana Lewandowska kl.III B gimnazjum
wyróżnienie - Aleksandra Kula kl.III B gimnazjum
Zwycięzcom oczywiście gratulujemy. W kwietniu odbędą się również eliminacje szkolne konkursu z ortografii dla uczniów w kategorii klas IV - VI szkoły podstawowej. Laureaci obu części konkursu będą reprezentować naszą szkołę w maju podczas etapu wojewódzkiego w Zespole Szkół w Damnicy. Trzymamy kciuki!
Maja Cysewska
Konkurs MDP z Izbicy rozstrzygnięty
- 15
W lutym uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie plastycznym ogłoszonym przez Młodzieżową Drużynę Pożarniczą z Izbicy. Zadanie polegało na przygotowaniu pracy plastycznej o służbie strażaka. Uczniowie kl. I-IV wykazali się dużą inwencją twórczą, przygotowując 36 prac konkursowych. Jury miało trudne zadanie, bo każda praca była oryginalna.
23 marca 2018 odwiedzili nas strażacy z MDP w Izbicy wraz z reprezentantką Nadleśnictwa Damnica – p. Anną Krysiak, którzy ogłosili wyniki konkursu:
- I miejsce – Roksana Gzik kl. I a,
- II miejsce – Martyna Rahoza kl. I a,
- III miejsce – Małgorzata Grzesiak kl. II b.
MDP ogłosiła także konkurs internetowy, w którym wyróżniono następujących uczniów:
- Joanna Dziubę z kl. III a (I miejsce),
- Dawida Świętoreckiego z kl. III c (II miejsce),
- Lenę Mikulak z kl. II a (III miejsce).
Gratulujemy zwycięzcom i wszystkim uczniom, którzy zaprezentowali swój talent plastyczny.
Serdecznie dziękujemy Organizatorom konkursu za możliwość odkrycia nowych talentów i zaprezentowania ich mieszkańcom naszej gminy oraz za cenne nagrody.
Szczególne podziękowania składamy na ręce Pani Izabeli Zawadzkiej za ogromny wkład pracy w organizację i przeprowadzenie konkursu.
Konkurs piosenki patriotycznej
12 marca 2018 roku odbył Szkolny Konkurs Piosenki Patriotycznej zorganizowany przez Zespół Szkolno- Przedszkolny im. Władysława Broniewskiego w Główczycach. Cele Konkursu:
-wspieranie najzdolniejszych wokalnie uczniów i umożliwienie prezentacji ich umiejętności wokalnych.
-popularyzacja pieśni patriotycznych .
-pielęgnowanie pamięci o wydarzeniach, które zmieniły losy naszej Ojczyzny
-rozwijanie aktywnego udziału szkoły w życiu społeczności lokalnej.
-kształtowanie właściwych postaw przy prezentacji i odbiorze pieśni patriotycznych.
Jury w składzie: Barbara środa, Mrozik Anna, Katarzyna Roman po wysłuchaniu 6 zespołów wokalnych i 2 solistów przyznało następujące nagrody i wyróżnienia:
Kategoria zespoły wokalne:
I miejsce
-zespół w składzie Marta Środa, Julia Wąsowicz
II miejsce
- zespół w składzie Natalia Żądło i Aleksandra Albrecht
III miejsce
- zespół w składzie Aleksandra Woźniak i Julia Szalińska
Kategoria soliści:
I miejsce
- Maja Jaroszewicz
II miejsce
- Aleksandra Woźniak
Opiekun muzyczny uczestników konkursu to pan Jonasz Mrozik. WSZYSTKIM UCZESTNIKOM I ICH OPIEKUNOWI GORĄCO DZIĘKUJEMY I GRATULUJEMY!
Konkurs pisankowy
Uczniowie klasy I b dzięki pomocy rodziców i swojemu zaangażowaniu stworzyli piękną kompozycję na Gminny Konkurs Pisankowy.Jest piękna i jesteśmy bardzo dumni!
4Udało się! Klasa I b- II miejsce w Gminnym Konkursie Pisankowych.
Gra jest super!
Nagrody w postaci bonu na kwotę 100 zł otrzymała również klasa IIb i grupa sześciolatków Delfinki.
Powitanie wiosny
Dzieci długo już ocekiwały na nadejście wiosny.
W szkolnych salach zaczęły się pojawiać motyle, biedronki, papierowe i żywe kwiaty.
Dzisiaj 21 marca, jak co roku uczniowie naszej szkoły spotkali się w barwnym korowodzie, przeszli ulicami Główczyc. Po mszy św. z okazji rekolekcji wielkanocnych udali się na stadion w ognisku spalili symboliczną kukłę.
32
Kaszubi w ERGO ARENIE
Uczniowie ZSP w Główczycach, którzy uczęszczają na lekcje języka kaszubskiego wzięli udział w konkursie plastycznym "Aktywne Kaszuby". Nagrodą było zaproszenie do przyjazdu do ERGO ARENY na Kaszubski Mecz siatkarzy Trefla Gdańsk z Cuprum Lublin w dniu 16 marca. W piątek o godz. 14.00, wspólnie z opiekunami p. W. Michalik, p. D. Löper, p. B. Środą i p. K. Zawadzką wyruszyliśmy na mecz. Po drodze odwiedziliśmy McDonalds, aby posilić się, a tym samym, nabrac sił do kibicowania. Na stadionie czekało nas wiele atrakcji - wystepy zespołów i kapel kaszubskich, zabawy z animatorami w osobach maskotek, no i oczywiście mecz. Kibicowaliśmy ile sił, więc gospodarzom nie pozostało nic innego, jak tylko wygrać mecz.Bawilismy sie doskonale, a czas spedzony na stadionie minął nam bardzo szybko. Nasza koleżanka Monika Dalidowicz została poproszona o udzielenie krótkiego wywiadu, oczywiście po kaszubsku.
W drodze powrotnej, mimo bardzo późnej pory, humory nam dopisywały. Czekamy na kolejne zaproszenie.10
Chłopcy z Główczyc ponownie NAJLEPSI w powiecie słupskim.
6 marca 2018 roku w Potęgowie odbyły się mistrzostwa powiatu słupskiego w minipiłce ręcznej chłopców. Nasi zawodnicy spisali się bardzo dobrze i zostali MISTRZAMI POWIATU. W finale spotkały się 3 szkoły:
szkoła podstawowa z Jezierzyc, gospodarz zawodów szkoła podstawowa z Potęgowa oraz ZSP Główczyce.
W pierwszym meczu gospodarze zawodów pokonali szkołę z Jezierzyc 8:3. W drugim meczu nasi uczniowie zmierzyli się z sp Jezierzyce i wygrali 17:7. W ostatnim meczu pokonaliśmy gospodarzy imprezy 13:8 i tym samym zostaliśmy najlepszym zespołem w powiecie słupskim. Gratulujemy
Praca domowa
Zapraszamy na stronę https://join.quizizz.com gdzie po podaniu kodu: 251569 (ważny do 23.03.2018 ) można sprawdzić swoją wiedzę na temat bezpieczeństwa w internecie.
Rekrutacja do przedszkola
W dniu 19 marca 2018r. rozpoczyna się rekrutacja do przedszkola, oddziałów przedszkolnych i klasy pierwszej. Niezbędne druki dostępne w zakładce Przedszkole-Druki do pobrania.
Rodzice zainteresowani zapisaniem dziecka do przedszkola wypełniają dwa dokumenty:
Kartę zgłoszenia dziecka do przedszkola- załącznik nr 2 oraz załącznik nr 3 (dotyczący kryteriów naboru). Rodziców zapraszamy do 30 III 2018r.Rodzice dzieci 7-letnich chcący zapisać dziecko do klasy I proszeni są o dostarczenie wypełnionego załącznika nr 7 do dnia 9 IV 2018r.
III Gminny Konkurs z Wiedzy Historycznej
W dniu 13.03.2018r. w naszej szkole odbyła się trzecia edycja gminnego konkursu historycznego. Tegorocznym tematem konkursu była "Polska królów elekcyjnych" . Udział w konkursie wzięli gimnazjaliści wszystkich szkół z terenu naszej gminy. Przyjechali uczniowie z Pobłocia pod opieką Pani Justyny Żal, z Żelkowa pod opieką Pani Lidii Zielińskiej oraz ze Stowięcina wraz z Panem Konradem Milczarczykiem. Po dwóch etapach zmagań konkurs został rozstrzygnięty. I miejsce zajęła uczennica III klasy gimnazjum Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Główczycach - Adriana Lewandowska. II - Aleksandra Kula, także uczennica gimnazjum Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Główczycach, III - Kinga Nagórska z Zespołu Szkół w Pobłociu. Dziękujemy wszystkim za przybycie i gratulujemy wygranym.
Sylwia Nowakowska
17
„Aktywni Kaszubi” ;-)
Uczniowie uczęszczający na zajęcia j. kaszubskiego polubili spędzać wolny czas w ciekawy sposób, jednocześnie poznając uroki i piękno regionu. Dlatego ostatnie soboty (24.02.2018 i 03.03.2018) spędzili w aktywny sposób – uczestnicząc w snowtubingu oraz biorąc udział w rajdzie pieszym „Poznajemy Piękno Ziemi Lęborskiej”. Obie soboty okazały się śnieżne, co dostarczyło dodatkowych atrakcji w postaci podziwiania przepięknych, zimowych krajobrazów, którymi zaskoczyła nas Ziemia Kaszubska.
Udział w snowtubing, czyli zjeżdżaniu po śnieżnym, wytyczonym torze na specjalnych ślizgach zwanych potocznie „oponkami” lub „dętkami”, w którym uczestniczyli nasi uczniowie w Centrum Aktywnego Wypoczynku Wieżyca, przyniósł wiele emocji. Największą atrakcją tej formy wypoczynku okazał się fakt, iż nikt z jej uczestników nie musiał wciągać „oponek” na szczyt górki, gdyż były one transportowane specjalnym wyciągiem, a co najlepsze - wraz z siedzącymi w nich uczniami.
Dobra zabawa towarzyszyła uczniom nie tylko podczas pobytu w Koszałkowie, ale również w czasie rajdu w Szczenurzy. 7-kilometrowy spacer nad J. Czarne, wśród przepięknych zimowych krajobrazów, dostarczył wiele radości. Szczególnie dlatego, że część uczestników rajdu zabrała ze sobą sanki i ślizgacze, co niektórym bardzo ułatwiło pokonanie trasy wędrówki. Największą atrakcją okazał się jednak plac zabaw zlokalizowany przy leśniczówce, a przede wszystkim jego ogromne zjeżdżalnie. Wszyscy uczestnicy rajdu uzupełnili zapasy energii posilając się kiełbaskami upieczonymi w ognisku.
16
„Jeszcze nigdy tak wielu nie zawdzięczało tak wiele tak nielicznym.” Spotkanie z przedstawicielem Instytutu Pamięci Narodowej.
7 marca 2018 r., dzięki inicjatywie nauczyciela historii pana Jerzego Horbacza, odbyło się spotkanie z pracownikiem Instytutu Pamięci Narodowej panią dr Barbarą Męczykowską.
Podczas zajęć uczniowie mieli możliwość podziwiać wystawę historyczną upamiętniającą udział militarny Polaków na frontach drugiej wojny światowej. Państwo polskie przez całą wojnę nieprzerwanie istniało jako podmiot prawa międzynarodowego, członek koalicji antyniemieckiej. Dr Barbara Męczykowska przybliżyła uczniom owiane już legendą zasługi pilotów z Dywizjonu 303 w Bitwie o Anglię w 1940 roku. Dzięki niej młodzież szkolna mogła dowiedzieć się o niebywałej odwadze i męstwie Polaków walczących podczas II wojny światowej. Dodatkową atrakcją spotkania były historyczne gry planszowe, które tematycznie nawiązywały do okresu wojennego. Dużą popularnością cieszyła się gra Miś Wojtek, Dywizjon 303, ZnajZnak oraz Awans - zostań marszałkiem Polski. Na pamiątkę spotkania dr Męczykowska podarowała gry planszowe uczniom naszej szkoły. Z pewnością będą one nie raz wykorzystane podczas lekcji historii i języka polskiego.
Uczniowie entuzjastycznie wzięli udział w tych wyjątkowych zajęciach. Kolejne spotkanie z pracownikiem IPN już w maju, na co czekamy z dużą niecierpliwością.
Maja Cysewska
15
WICEMISTRZOSTWO POWIATU !!! Tenis stołowy chłopców - Igrzyska dzieci
NASI UCZNIOWIE WICEMISTRZAMI POWIATU SŁUPSKIEGO!!!
8 dnia listopada w Łupawie odbyły się finały powiatu słupskiego w tenisie stołowym dziewcząt i chłopców.Rewelacyjnie zaprezentowała się nasza drużyna chłopaków w składzie Konrad Klinkusz oraz Szymon Doba. Zdobyli oni wicemistrzostwo powiatu. W meczu decydującym o awansie do finału, pokonali ubiegłorocznego mistrza, szkołę z Łupawy. W finalę ulegli lepiej w tym dniu dysponowanym chłopakom z Przytocka. Gratulujemy. Nie wolno zapominać również o Łukaszu Stence, który był w "pogotowiu" na wypadek kontuzji któregoś z podstawowych graczy. Ale "co się odwlecze..." w przyszłym roku Łukasz wspólnie z Konradem stanowić będą o sile naszego zespołu. Gratulujemy!!!
Dziewczęta w tych samych zawodach uplasowały się na 6 pozycji, zdobywając tym samym 6 punktów do klasyfikacji generalnej dziewcząt Igrzysk Dzieci:)
Warsztaty ceramiczne
Dnia 10 marca uczniowie klas pierwszych, którzy uczą sie języka kaszubskiego, po raz drugi uczestniczyli w warsztatach ceramicznych, prowadzonych przez Panią Anię Terefenko. Dzieci mogły same ulepić coś z gliny. Najpierw jednak musiały tę glinę "wyrobić" co okazało się nie łatwe. Potem mogły już przystąpić do lepienia baranków, które są symbolem zbliżających się świąt. Dzieci pracowały z ogromnym zaangażowaniem, co widać na zdjęciach. Świetnie poradziły sobie z tym trudnym zadaniem, baranki są piękne. Teraz Pani Ania wypali je w piecu, a kolejnym zadaniem dzieci będzie malowanie ich, czyli szkliwienie.
6
„Historia Polski a patriotyzm”. Szkolny konkurs historyczny.
28 lutego 2018 roku w naszej szkole odbył się historyczny konkurs wiedzy „Historia Polski a patriotyzm”. Konkurs przeprowadzony został w ramach projektu „Szkoła Młodych Patriotów”, który realizowany jest w ZSP w Główczycach. Jego celem było kształtowanie postaw patriotycznych i obywatelskich wśród dzieci i młodzieży, inspirowanie młodego pokolenia do poszerzania wiedzy historycznej, propagowanie postaw patriotycznych oraz uczczenie 100 rocznicy odzyskania niepodległości.
Konkurs przeprowadzono w dwóch kategoriach: klasy IV – VI szkoły podstawowej oraz klasy VII i II – III gimnazjum. Zadania konkursowe przyjęły formę testów pisemnych złożonych głównie z zadań zamkniętych dostosowanych do poszczególnych etapów edukacyjnych. Pytania dotyczyły m. in. znajomości symboli narodowych, znajomości historii Polski na przestrzeni wieków, obecności Polski w Unii Europejskiej, przykładów dziedzictwa narodowego. Nad organizacją konkursu oraz jego przebiegiem czuwali nauczyciele historii: pani Sylwia Nowakowska oraz pan Jerzy Horbacz.
8
Archiwum Aktualności