• Sukcesy w Powiatowym Konkursie Plastycznym „Polska - Moja Ojczyzna”

          • 9 listopada 2022 r. w pałacu w Damnicy odbyła się gala wręczenia nagród w Powiatowym Konkursie Plastycznym „Polska - Moja Ojczyzna”. Miło nam poinformować, iż w gronie nagrodzonych znaleźli się nasi podopieczni:

            • Daria Jankowska z gr. „Pszczółek”,
            • Nadia Szydłowska z kl. 2 a,
            • Wiktoria Oleszek z kl. 4 b,
            • Roksana Gzik z kl. 6 a.

            Organizatorem konkursu był Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Damnicy i Fundacja „Lex Humana” w Słupsku. Konkurs był objęty honorowym patronatem Rzecznika Rządu – p. Piotra Müllera. 

            Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!

        • Nauczyciele w oczach dzieci
          • Nauczyciele w oczach dzieci

          • Uczniowie z klas IV-VIII również otrzymali swoje nagrody za wykonanie portretu nauczyciela. Liczba prac sprawiła, że dokonanie wyboru najlepszych z nich stanowiło spore wyzwanie dla komisji. Oto wyniki:

            I miejsce - Kinga Kos z kl. 6 b

            II miejsce - Zofia Pruszkiewicz z kl. 6 b

            III miejsce - Iga Dawyda z kl. 8 b

            Wyróżnione prace: Joanna Dziuba z kl. 8 a i Roksana Gzik z kl. 6 a

            Zwycięzcom gratulujemy!

            Aleksandra Żydyk

        • Akcja Pszczółek „DZIECIAKI NA STRAŻY”
          • Akcja Pszczółek „DZIECIAKI NA STRAŻY”

          • Bezpieczeństwo to podstawa!Gdy coś złego dzieje sięWezwę pomoc bez wahaniai Jak pomóc też już wiem! Nasze przedszkolaki z grupy Pszczółek to Dzielni Ratownicy: wiedzą jak bawić się bezpiecznie i jak udzielać pomocy. Dzięki współpracy z Fundacją RAT24 - Ratownictwo i Edukacja oraz Disney Junior dzieci z grupy Pszczółek wzięły udział w autorskim projekcie " Dzieciaki na straży", którego celem była edukacja dzieci w zakresie ratownictwa i udzielania pierwszej pomocy. Konspekt zajęć obejmował 3 bloki tematyczne: 1. Bezpieczeństwo: czym jest? Co sprawia, że czujemy się bezpiecznie? Jakie sytuacje są niebezpieczne i dlaczego?2. Alarmowanie: funkcje i zadania poszczególnych służb ratowniczych.3. Pierwsza pomoc: wzywanie pomocy, co możemy zrobić zanim pojkawią się ratownicy.W ramach podsumowania akcji dzieci wzięły udział w konkursie plastycznym " Dzieciaki na straży", który daje możliwość spotkania się z prawdziwymi ratownikami medycznymi oraz zawodowymi strażakami. 

            Dorota Wdowiak

        • Jesienne witaminy
          • Jesienne witaminy

          • Najlepsze kanapki na świecie!

            Dzieci z klasy I A  w dniu 08.11.2022r. przyniosły do szkoły produkty spożywcze, z których wykonały kanapki. 

            H. Filipkowska

        • Dzień postaci z bajek w grupie Wilczków
          • Dzień postaci z bajek w grupie Wilczków

          • Bajki odgrywają ważną rolę w życiu każdego malucha. Bawią, rozwijają wyobraźnię, wzbogacają słownictwo. Wartościowe bajki wykształcają w dzieciach także odpowiednie postawy moralne. Niezwykle ważne jest, aby dziecko miało kontakt nie tylko z bajkami, które stanowią rozrywkę, ale również z takimi, z których płyną mądre przesłania. 

            Postacie z bajek są uwielbiane przez dzieci, często stają się także ich przyjaciółmi. Rozpoznają je zarówno najmłodsi, jak i dorośli, a niektóre stały się ikonami kultury. Bajkowi bohaterowie są także częstym tematem dziecięcych rozmów i zabaw.

            Każde pokolenie ma swoich idoli z bajkowego świata, a niemal każdy maluch przeżywa okres fascynacji tymi postaciami. Nic więc dziwnego, że powstało specjalne święto, mające na celu uczczenie bajkowych bohaterów – Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek.Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek obchodzimy 5 listopada. Jest to również dzień urodzin Walta Disneya.Z tej okazji, dzieci z najmłodszej grupy przedszkolaków wyruszyły w podróż do krainy bajek. Był to dzień kolorowy i wesoły! Dzieci przebrały się w stroje swoich ulubionych postaci bajkowych, uczestniczyły w tańcu i zabawach . Wysłuchały fragmentów znanych bajek, a następnie rozpoznawały ich tytuły. Ten wyjątkowy dzień dostarczył dzieciom dużo wrażeń i pozytywnej energii.

        • Wymiana pocztówkowa - nasze kartki ruszyły w Polskę
          • Wymiana pocztówkowa - nasze kartki ruszyły w Polskę

          •   W piątek 3 listopada 2022 r. nadszedł w końcu ten długo wyczekiwany moment – wysyłki kartek z pozdrowieniami z Główczyc 📨 Reprezentanci kl. 8 a zabrali do główczyckiej placówki pocztowej 🏤📮naszą „magiczną skrzyneczkę” z ogromną zawartością pocztówkową 😉

               Nasze pocztówki ruszyły w Polskę. Trzymajcie kciuki, aby wszystkie dotarły do adresatów! 📩

               W ramach wymiany pocztówkowej „Piękna nasza Polska cała” w różne zakątki naszego kraju wyruszyły prace podopiecznych ZSP w Główczycach. Zaangażowanie wszystkich grup i klas zaowocowało 78 pocztówkami z pozdrowieniami, ukazującymi piękno naszej „Małej Ojczyzny”. Mamy nadzieję, że wkrótce trafią one do szkół, które postanowiły wziąć udział w tej akcji i wymienić się z nami pocztówkami.

               Serdeczne podziękowania kierujemy do dzieci, uczniów, rodziców i wychowawców poszczególnych oddziałów, bez których to przedsięwzięcie nie udałoby się na taką skalę. To była praca na 🏅!

               A my już z niecierpliwością oczekujemy na pocztówki wysłane do naszej szkoły. Mamy jeszcze pewne zadanie do wykonania. Ale o tym wkrótce 😉

            Joanna Szczepańska

        • Konkurs recytatorski poezji Tuwima – eliminacje szkolne kl. I-IV
          • Konkurs recytatorski poezji Tuwima – eliminacje szkolne kl. I-IV

          • 4 listopada 2022 r. na terenie szkolnej biblioteki odbyły się eliminacje do Gminnego Konkursu Recytatorskiego Poezji Juliana Tuwima. Komisja w składzie: p. J. Szczepańska, p. A. Guz i p. M. Krajewska, po wysłuchaniu 13 uczniów wyłoniła 3 laureatów, którzy 18 listopada będą reprezentować naszą szkołę w Pobłociu. Są to:

            • Wiktoria Oleszek z kl. IV b – I miejsce,
            • Przemysław Butwin z kl. IV a – II miejsce,
            • Gabriela Żydyk z kl. I b – III miejsce.

            Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe jako podziękowanie za przygotowanie do tego szkolnego wydarzenia.

             

            Gratulujemy i trzymamy kciuki za naszych reprezentantów w finale konkursu!

            Katarzyna Zawadzka

        • XXIII Góra Grosza
          • XXIII Góra Grosza

          • Od 1 listopada ruszyła w szkole zbiórka na rzecz Góry Grosza. Celem akcji jest wsparcie, we współpracy z Towarzystwem Nasz Dom, dzieci, które nie mieszkają w domach rodzinnych. Towarzystwo Nasz Dom od wielu lat wspiera dzieci i młodzież, finansując m.in. pomoc specjalistyczną, pracę z rodziną biologiczną, rozwój indywidualnych zainteresowań wychowanków oraz prowadzi specjalistyczne Domy dla Dzieci oraz ośrodki wsparcia psychologicznego PORT. Zbiórka pieniędzy trwa od 1 listopada do 28 lutego zbieramy tylko POLSKIE MONETY do puszki w klasie. Po zakończeniu akcji monety zostaną zliczone i przekazane za pośrednictwem Poczty Polskiej do Towarzystwa Nasz Dom.

            Koordynator akcji

            Paulina Kowal

        • Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2021-2025
          • Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2021-2025

          •     Zespół Szkolno - Przedszkolny w Główczycach kolejny raz przystąpił do popularnego narodowego programu promującego czytelnictwo. W ramach realizacji zadań priorytetu 3 NPRC 2.0 , otrzymaliśmy z budżetu państwa celową dotację w wysokości 12 tysięcy złotych. Po zasięgnięciu opinii Rady Rodziców, Samorządu Uczniowskiego i grona pedagogicznego w sprawie zakupu książek, opracowaliśmy listę pozycji książkowych obejmujących nowości wydawnicze dla dzieci i młodzieży, publikacje historyczne oraz kanon lektur obowiązkowych.  Podjęliśmy współpracę z Biblioteką Publiczną Gminy Główczyce w zakresie realizacji nabycia książek oraz organizacji inicjatyw propagujących czytelnictwo.

            Lista pozycji książkowych zakupionych do biblioteki szkolnej ZSP w Główczycach:

            Lista zakupionych książek NPRC 2.0

            Maja Filipczak

        • Wymiana pocztówkowa „Piękna nasza Polska cała”
          • Wymiana pocztówkowa „Piękna nasza Polska cała”

          •    Październik okazał się w tym roku bardzo pracowitym miesiącem. Oprócz codziennych obowiązków w poszczególnych oddziałach ZSP w Główczycach, upłynął również na przygotowaniach do wymiany pocztówkowej „Piękna nasza Polska cała”, zainicjowanej przez p. Aldonę Ławską – nauczycielkę geografii w Publicznej Szkole Podstawowej w Brudzicach (w województwie łódzkim).

               Wymiana pocztówkowa to akcja, której głównym celem jest przesłanie pozdrowień między szkołami z całej Polski. Spośród szkół, wyrażających chęć wzięcia udziału w tym projekcie, zostały stworzone listy, w obrębie których poszczególne placówki wymieniają się pozdrowieniami zapisanymi na kartkach pocztowych ze swoich miejscowości. To wspaniała okazja do poćwiczenia wypisywania i adresowania pocztówek, ale także poznania miejscowości z różnych województw naszego kraju. Wymiana pocztówkowa ma także na celu promocję atrakcji turystycznych miejscowości, w których znajdują się poszczególne szkoły. To również świetna okazja do rozwijania kompetencji społecznych.

               Każda grupa i klasa ZSP w Główczycach przygotowała pocztówki, które zostaną wysłane do innych szkół z całej Polski, biorących udział w tej akcji. Dzięki uprzejmości Urzędu Gminy w Główczycach otrzymaliśmy pocztówki ukazujące atrakcje gminy Główczyce, które wykorzystaliśmy podczas wymiany. GOK w Główczycach podarował nam ulotki, które również wykorzystaliśmy w czasie przygotowań. Wiele klas i grup postanowiło również stworzyć własne kartki. Znalazły się na nich główne atrakcje Główczyc i okolicy oraz nasza szkoła.

               Przygotowanie do wymiany pocztówkowej okazało się dosyć złożonym zadaniem, angażującym umiejętności z zakresu różnych przedmiotów. Oprócz zdolności plastycznych i wiedzy z zakresu języka polskiego, przydały się także informacje z historii czy geografii. Podczas wypisywania pocztówek należało także wybrać i umieścić na nich najważniejsze informacje dotyczące Główczyc. Wśród nich znalazły się obowiązkowo współrzędne geograficzne naszej szkoły: szerokość geograficzna: 54°36'59.9"N  i długość geogr.: 17°21'54.3"E, które pozwolą adresatom kartek na szybkie znalezienie naszej placówki na mapie. Chętni uczniowie wykonali też własne zdjęcia atrakcji turystycznych naszej okolicy i przygotowali z nich pocztówki. Wyszły przepięknie!

               Wymiana pocztówkowa „Piękna nasza Polska cała” okazała się świetną okazją do  poznawania regionu i tworzenia własnych materiałów promujących naszą „Małą Ojczyznę”.

               Przed nami jeszcze druga część zabawy – oczekiwanie na kartki z innych szkół i poznawanie różnych zakątków naszego pięknego kraju oraz tworzenie map ukazujących położenie miejscowości, z których otrzymamy pocztówki. Już nie możemy się doczekać ;-)

            Joanna Szczepańska

             

            Kolorowa skrzyneczka na pocztówki przewędrowała od przedszkola do klas VIII. Udało się w niej zebrać wszystkie kartki przygotowane przez poszczególne oddziały ZSP w Główczycach. Wymiana pocztówkowa przyniosła wiele frajdy młodszym i starszym uczniom. Sami zobaczcie:

        • Pierwsze zadanie Świetliczaków - „W dolinie Muminków”
          • Pierwsze zadanie Świetliczaków - „W dolinie Muminków”

          • Świetliczaki meldują wykonanie pierwszego zadania z Modułu I – „W dolinie Muminków”. Dzieci dowiedziały się, że Finlandia jest najbardziej zalesionym krajem Europy, obejrzały prezentację dotyczącą różnych gatunków drzew oraz poznały przesympatycznych bohaterów książek o Muminkach. Wykonaliśmy również pracę pt. „Muminki w zaczarowanym lesie”.

            Michalina Krajewska

        • Zbieramy „TALENCIAKI” -
          • Zbieramy „TALENCIAKI” -

          • Drodzy Rodzice, Uczniowie i Sympatycy naszej szkoły!

            Serdecznie dziękujemy zawszystkie dotychczas zebrane „TALENCIAKI” na rzecz Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Główczycach (mamy ich na swoim koncie już ponad 700!!!). Akcja trwa do 20.11.2022 r.

            Link do strony, na której można przypisać „TALENCIAKI” naszej szkole: Zespół Szkolno-Przedszkolny Szkoła Podstawowa (lidl.pl);

            Każdy kupon przybliża nas do nagrody z katalogu i daje większą szansę w losowaniu nagród (najbliższe już 20 października).

            Z Wami na pewno się uda! ;-)

            Jak nam pomóc? Zaprosić do akcji rodzinę, znajomych. Zebrane „TALENCIAKI”, wydawane w sklepach Lidl do 13.11.2022 r., przynieść do szkoły lub przypisać samemu klikając w powyższy link.

            Dzięki zebranym kuponom będziemy mogli zamienić zebrane punkty na nagrody z katalogu. Każdy zebrany na koncie szkoły „TALENCIAK” zwiększa nasze szanse na nagrody.

            Z góry serdecznie dziękujemy za każdą pomoc!

        • Pasowanie na przedszkolaka
          • Pasowanie na przedszkolaka

          •    Dzień 28 października pozostanie na długo w pamięci dzieci  z Przedszkola Gminnego „Słoneczko” w Główczycach i ich rodziców. Tego właśnie dnia odbyła się pierwsza ważna przedszkolna uroczystość – pasowanie na przedszkolaka.

               W uroczystości brali udział  rodzice oraz pani wicedyrektor Joanna Szczepańska.

               Uroczystość rozpoczęła się od powitania gości i przedstawienia krótkiej części artystycznej, w której dzieci zaprezentowały swoje umiejętności – dając tym samym dowód, jak dużo już potrafią. Były więc piosenki, wierszyki, zabawy ruchowe i taniec. Po części artystycznej dzieci obiecały: zgodnie bawić się w przedszkolu, przychodzić każdego dnia z uśmiechem, słuchać pani i pomagać kolegom, być dzielnym przedszkolakiem. Następnie pani wicedyrektor Joanna Szczepańska dokonała uroczystego pasowania każdego dziecka na przedszkolaka. Na pamiątkę tego ważnego wydarzenia każdy przedszkolak otrzymał dyplomik pasowania oraz upominek. 

               Wszystkim podobała się zabawa, chociaż w niejednym oku mam pojawiły się łzy wzruszenia.

               Uroczystość ta pozwoliła rodzicom, nauczycielkom i dzieciom zintegrować się. Była również świetną okazją do poznania, nabytych przez 2 miesiące uczęszczania do przedszkola, umiejętności dzieci.

            Dorota Wdowiak

        • Konkurs recytatorski poezji Tuwima – eliminacje szkolne kl. V-VIII
          • Konkurs recytatorski poezji Tuwima – eliminacje szkolne kl. V-VIII

          • 28 października 2022 r. odbył się w naszej szkole konkurs recytatorski utworów Juliana Tuwima w kategorii klas V – VIII.  Głównym  celem zmagań uczniów było doskonalenie umiejętności recytowania utworów lirycznych oraz upowszechnianie kultury żywego słowa.  Eliminacje ogólnoszkolne przygotowane zostały przez p. Maję Filipczak i p. Adę Guz. Uczestnicy, pracujący pod kierunkiem polonistów, stanęli jak zawsze na wysokości zadania. Podczas konkursu mogliśmy usłyszeć  wyjątkowe  interpretacje najpiękniejszych i znanych wszystkim  wierszy Tuwima. Komisja w składzie: p. wicedyrektor Joanna Szczepańska, p. Ada Guz i p. Maja Filipczak oceniła  prezentacje uczniów na podstawie obowiązujących kryteriów recytacji poezji.     

                     W efekcie prac komisji konkursowej ostatecznie wyłoniono następujących laureatów:

            I miejsce:   Zuzanna Kuchniak– klasa 6 B

            II miejsce:   Zofia Pruszkiewicz klasa 6 B

            III miejsce:   Piotr Potyński  – klasa 8C

                   Zwycięzcy eliminacji szkolnych będą reprezentowali ZSP w Główczycach podczas gminnego konkursu recytatorskiego poezji J. Tuwima w Pobłociu, który odbędzie się w listopadzie.  Trzymajmy intensywnie kciuki za naszych faworytów!

            Maja Filipczak

        • Jesienne zajęcia w świetlicy szkolnej
          • Jesienne zajęcia w świetlicy szkolnej

          • W ubiegłym tygodniu w naszej świetlicy na dobre zagościła jesień. Tworzyliśmy jesienne prace plastyczne jak np. książeczki o tematyce jesiennej czy ozdoby, które wzbogaciły naszą świetlicę. Świetnym zajęciem okazały się koraliki do prasowania, z których powstały piękne breloki i nie tylko. Po tych wszystkich aktywnościach musieliśmy się rozruszać i tutaj z pomocą przyszły zabawy integracyjne.

            Natomiast w tym tygodniu omówiliśmy kiedy i jak obchodzimy Dzień Wszystkich Świętych. Były kolorowanki tematyczne oraz wykonaliśmy papierowe znicze.

            Michalina Krajewska