• Szkolne Dni Profilaktyki: Drzewka przyjaźni i życzliwości
          • Szkolne Dni Profilaktyki: Drzewka przyjaźni i życzliwości

          •         Od 29 marca 2022 trwają w naszej szolne Dni Profilaktyki zainicjowane przez szkolnych pedagogów. Celem tej ogólnoszkolnej akcji jest propagowanie postaw prozdrowotnych, zdrowego stylu życia i aktywności fizycznej. Przedsięwzięciu w tym roku towarzyszą dodatkowo hasła dbałości o czystość otoczenia oraz życzliwość i przyjaźń. 

                 W ramach obchodów Dni Profilaktyki zorganizowano w szkole szereg akcji i konkursów, w których uczestniczyli uczniowie klas I - VIII. Jako pierwsze ocenione zostały klasowe "Drzewka przyjaźni i życzliwości". Każdy oddział miał za zadanie wykonać dowolną techniką drzewko, na którym należało umieścić karteczki z życzliwymi słowami na temat kolegów i koleżanek z klasy. Celem tej akcji było szerzenie postawy życzliwości wobec drugiego człowieka, podniesienie samooceny i samoakceptacji oraz przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu.

                      Jury, biorąc pod uwagę kreatywność uczniów i oryginalność "Drzewek przyjaźni i życzliwości",  dokonało wyboru najpiękniejszych prac konkursowych. Oto laureaci w kategorii klas I - IV:

            I miejsce: klasa IIIa

            II miejsce: klasa IIa

            III miejsce: klasa IVa

                Zwycięzcom serdecznie gratulujemy, a wszystkim uczestnikom konkursu bardzo dziękujemy za pomysłowość  i zaangażowanie.

            Maja Filipczak

        • Rekolekcje wielkopostne
          • Rekolekcje wielkopostne

          • W dniach 4-6 kwietnia 2022 r. odbyły się rekolekcje wielkopostne dla dzieci i młodzieży z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Główczycach. Wygłosił je w tym roku salezjanin - ks. Rafał Burnicki. W trzydniowych spotkaniach towarzyszyła nam także schola działająca w główczyckiej parafii pod batutą p. Anny Szewczuk.

        • Światowy Dzień Świadomości Autyzmu
          • Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

          •    Corocznie, 2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Wiedzy o Autyzmie. Dzień ustanowiony został przez przedstawicieli państw członkowskich Organizacji Narodów Zjednoczonych 21 stycznia 2008 roku. Jego głównym przesłaniem jest podnoszenie świadomości społeczeństwa o problemach osób zmagających się z tym schorzeniem.

               Symbolem solidarności z „autystami” jest kolor niebieski. W Polsce na niebiesko, w poprzednich latach, zaświeciły się m.in. Pałac Kultury i Nauki, most Śląsko-Dąbrowski, gmach Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie czy Katowicki Spodek, a w dużych sieciach handlowych istnieją tak zwane „Ciche godziny”.

               A czym jest autyzm? To zaburzenie rozwojowe związane z nieprawidłową pracą mózgu. Osoby dotknięte autyzmem mają problemy z komunikacją, postrzeganiem świata czy prawidłowym rozumieniem relacji społecznych.

               W dniu 01.04.2022r. grupa Pszczółek wyraziła swoją solidarność z osobami z autyzmem poprzez nałożenie ubrania w kolorze niebieskim. Zajęcia były poprowadzone w ramach Międzynarodowego Projektu „Z kulturą mi do twarzy".

            Dorota Wdowiak

        • Wiosenne wydanie gazety szkolnej "Minuta do dzwonka!"
          • Wiosenne wydanie gazety szkolnej "Minuta do dzwonka!"

          •    Wszystkich chętnych zapraszamy do zapoznania się z najnowszym numerem gazetki pt.  "Minuta do dzwonka!". Wiosenne wydanie zawiera wybrane wydarzenia z życia naszej szkoły, info sportowe, ciekawostki związane z tradycjami Wielkanocy. W numerze zamieściliśmy również interesujący wywiad oraz krótki, praktyczny słowniczek ze zwrotami ukraińskimi.  Gazetka znajduje się w linku poniżej, niebawem ukaże się również w formie tradycyjnej. 

                  W imieniu zespołu redakcyjnego  zapraszam do lektury.

            Maja Filipczak

            Gazetka Minuta do dzwonka do pobrania

        • Żonkile 2022. Obchody rocznicy wybuchu  powstania  w warszawskim getcie.
          • Żonkile 2022. Obchody rocznicy wybuchu powstania w warszawskim getcie.

          •      W kwietniu tego roku nasza szkoła weźmie udział w akcji społeczno-edukacyjnej „Żonkile 2022”. Zainicjujemy wydarzenia związane z upamiętnieniem rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim.  

                Na lekcjach historii i godzinach wychowawczych przeprowadzimy z uczniami rozmowy przybliżające tragiczne zdarzenia z powstania, które miało miejsce 19 kwietnia 1943 roku. Podczas zajęć plastycznych wykonamy zawieszki i broszki – żonkile, które symbolizują tę piękną akcję. Dodatkowo na lekcjach języka polskiego poznamy fragment opowiadania Marcina Szczygielskiego (autor m.in. "Arki Czasu"), który stworzył na potrzeby akcji Żonkile utwór pt. „Prawdziwi przyjaciele". Szkolnymi koordynatorami akcji będą p. Maja Filipczak i p. Jerzy Horbacz.

                 „Żonkile” to ogólnopolska inicjatywa edukacyjna i społeczna, której organizatorem jest Muzeum Historii Żydów Polskich Polin. W ramach akcji w całej Polsce odbywa się szereg wydarzeń kulturalnych związanych z tematycznymi spektaklami, premierą utworów literackich, spotkań z ważnymi postaciami. Akcji corocznie przyświeca główne hasło: „Łączy nas pamięć”.

            Maja Filipczak