26 listopada 2021 r. grupa uczniów z kl. VII i VIII, pod opieką p. B. Głowackiej, p. J. Szczepańskiej, p. M. Wolskiej, p. R. Mazurek i p. A. Leśniewskiej-Mleczko, udała się do Gdańska, aby zwiedzić Muzeum II Wojny Światowej i Westerplatte. Wycieczka zrealizowana została w ramach przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki pn. „Poznaj Polskę”.
Aktualności
„Poznaj Polskę” – wycieczka do Gdańska
- 26
Wolontariusze Błękitnego Patrolu w kl. I-III
25 listopada gościliśmy w naszej szkole wolontariuszy Błękitnego Patrolu, którzy podzielili się z uczniami klas I- III wiedzą o ssakach i ptakach bałtyckich. Dzięki nim dowiedzieliśmy się o zwyczajach i ochronie fok szarych, morświna i ptakach składających jaja na plaży. Wiemy już, jak ważne jest dbanie o przyrodę Morza Bałtyckiego. Dziękujemy za ciekawe spotkanie.
Bożena Horbacz
11
Dzień Pluszowego Misia
Światowy Dzień Pluszowego Misia obchodzony jest 25 listopada. W tym dniu bohaterami są nasi pluszowi przyjaciele, towarzysze smutnych i radosnych chwil.To nie jest przypadkowa data, bo właśnie tego dnia przypada rocznica powstania tej maskotki. Samo święto nie ma jednak długiej tradycji, obchodzimy je dopiero od 2002 roku, kiedy to pluszowy miś świętował swoje setne urodziny.
Pluszowy miś przez lata był także bohaterem wielu bajek i filmów dla dzieci. Zdecydowanie do najpopularniejszych należy Kubuś Puchatek, Miś Uszatek, Colargol czy zwariowany miś „Yogi”. W każdym przypadku pluszowa postać jest pozytywna i dostarcza oglądającemu wiele uśmiechu.
Nasze przedszkole po raz kolejny wzięło czynny udział w obchodach Święta Pluszowego Misia.Świętowanie rozpoczęło się od różnego rodzaju tańców na tle melodii o misiach. Dzieci brały też udział we wszelakich konkursach i zagadkach związanych z postacią misia. Na pewno była to bardzo udana impreza, która dała wszystkim uczestnikom dużo pozytywnej energii.Dorota Wdowiak
27Światowy Dzień Pluszowego Misia w oddziałach przedszkolnych
53
Warsztaty w przedszkolu
Zgodnie z tradycją, nasze dzielne przedszkolaki poczyniły staranne przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia. W tym tygodniu odbyły się Bożonarodzeniowe warsztaty plastyczne. Przedszkolaki zamieniły się w prawdziwych artystów, wykazując się wyjątkową pomysłowością i kreatywnością. Z pomocą nauczycielek z zapałem dekorowały brokatem bombki oraz świąteczne witraże. Efekty swojej twórczej aktywności przedszkolaki zaniosą w podarunku dla rodziców. Warsztaty Bożonarodzeniowe były niezwykle radosnym przeżyciem i przeniosły wszystkich w nastrój oczekiwania na wytęsknione i jedyne w swoim rodzaju święta.
Dorota Wdowiak
22
O bibliotece wśród najmłodszych
W ramach współpracy ze środowiskiem lokalnym przedszkolaki i zerówiaki gościlły w tym tygodniu Panią Agnieszkę, która pracuje w Gminnej Bibliotece w Główczycach. Pani Agnieszka opowiedziała dzieciom o swojej pracy, a także o tym, jak można zostać czytelnikiem i poleciła ciekawe ksiażki do wypożyczenia. Zapoznała najmłodszych z klasyką literatury dla dzieci oraz uzmysłowiła im, dlaczego i w jaki sposób należy dbać o książki. Ponadto Pani bibliotekarka przyniosła ze sobą mnóstwo ciekawych, kolorowych wydań książek, które dzieci mogły obejrzeć. Podczas spotkań bibliotecznych w poszczególnych oddziałach zebrani mogli wysłuchać fragmentów znanych bajek czytanych przez naszego gościa. Dziękujemy za mile spędzony czas i zapraszamy ponownie.
Dorota Wdowiak
137
Konkurs wiedzy o Morzu Bałtyckim
22 listopada 2021 r. w Czołpinie odbył się finał konkursu organizowanego przez SPN z okazji Dnia Ochrony Morza Bałtyckiego (obchodzonego 22 marca). Konkurs, ze względu na obowiązujące wiosną obostrzenia pandemiczne, odbył się w tym roku wyjątkowo w listopadzie. Wzięli w nim udział uczniowie okolicznych szkół, leżących w otulinie Słowińskiego Parku Narodowego. Konkurs odbył się w dwóch kategoriach wiekowych: kl. 5-6 oraz 7-8. Etap szkolny, we współpracy ze Słowińskim Parkiem Narodowym przygotowały i przeprowadziły panie: Renata Piechna-Ludko, Joanna Szczepańska i Danuta Kułakowska.
Naszą szkołę w finale konkursu wiedzy o Morzu Bałtyckim reprezentowali: Julia Pilarczyk z kl. 8 b i Michał Vlig z kl. 6, którzy zdobyli największą liczbę punktów za test realizowany w eliminacjach szkolnych, w których wzięło udział 13 uczniów ZSP w Główczycach. Reprezentanci szkoły, pod opieką p. J. Szczepańskiej, odwiedzili Muzeum SPN, w którym odbył się finał konkursu przeprowadzony przez pracowników Słowińskiego Parku Narodowego. Po zmierzeniu się z testem wiedzy udało się zwiedzić czołpińskie muzeum oraz wspiąć się na Wydmę Czołpińską, żeby z bliska obejrzeć tutejszą latarnię morską i podziwiać widoki na najwyższe wzniesienie w okolicy – Rowokół (115 m n.p.m.).Joanna Szczepańska
18
Dzień Postaci z Bajek
Bajki towarzyszą nam od najmłodszych lat, rozweselają i bawią, ale też przekazują ważne prawdy życiowe. Pamiętajmy, że czytając dzieciom bajki rozwijamy ich wyobraźnię, fantazję, pamięć i wzbogacamy słownictwo. Bajkowe postacie sprawiają, że świat dziecka staje się radosny i kolorowy.
W ubiegłym tygodniu grupa "Pszczółki" zorganizowała zabawy wymagające wykazania się znajomością treści bajek, tych znanych i mniej znanych, m.in. dzieci rozwiązywały zagadki, rozpoznawały bajkę po rekwizycie oraz po przeczytaniu fragmentu książki. Były muzyczne zgadywanki bajkowe, zabawy ruchowe oraz prezentacja dziecięcych bajkowych przebrań. Na koniec dzieci wykonały prace plastyczne. Dzień ten przypomniał wszystkim, jak ważne sa bajki w życiu każdego dziecka. Przeniesienie dzieci w świat bajek sprawiło przedszkolakom dużo radości.
Dorota Wdowiak
18
Wycieczka do Gdańska
W sobotę 20 listopada 2021 r. grupa uczniów ZSP w Główczycach, pod opieką p. Weroniki Michalik, p. Agnieszki Łuczki i p. Joanny Szczepańskiej, wzięła udział w wycieczce do Gdańska, podczas której m.in. odwiedziła Laserowe Centrum Rozrywki Laser Wards. Klimat tego miejsca stworzył idealne warunki do poczucia się przez chwilę niczym bohaterowie "Gwiezdnych Wojen". Była to niesamowita zabawa, ale także okazja do nauki i poćwiczenia analizowania tabel z uzyskanymi wynikami.
1
Mistrzowie Szukają Mistrzów - wizyta AKADEMII MŁODEGO LEKKOATLETY
- W dniu dzisiejszym naszą szkołę odwiedził klub lekkoatletyczny Akademia Młodego Lekkoatlety. Klub reprezentowali - Klaudia Kardasz (olimpijka Tokio 2020 - pchnięcie kulą) wraz z trenerem Andrzej Naszko. Przedstawiciele grupy kangurów, czyli zawodników skaczących wzwyż - Hania Grabowska (uczestniczka ME U20), Jakub Nielub ( medalista MP) wraz z trenerką Bernadetą Kopeć. Oczywiście nasze spotkanie nie odbyłoby się, gdyby nie obecność uczniów naszej szkoły, którzy w licznym gronie stawili się na spotkaniu. Uczniowie poznali ćwiczenia związane z różnymi konkurencjami lekkoatletycznymi. Tutaj na pierwszym planie pojawił się skok wzwyż oraz pchnięcie kulą. Starsza grupa zaznajomiła się dodatkowo z tzw. Vortexem, czyli rzutką wykorzystywaną przy nauczaniu rzutu piłeczką palantową oraz rzutu oszczepem. Spotkanie bardzo zaciekawiło naszych uczniów, którzy dopytywali, kiedy znowu mogą spodziewać się przyjazdu klubu AML
. Jak to wszystko wyglądało możecie zobaczyć na poniższych fotkach.
Ze sportowym pozdrowieniem nauczyciel wychowania fizycznego, trener "LekkoatletykaDlaKażdego" Paweł Łuczka
Chłopcy z rocznika 2009 i młodsi MISTRZAMI powiatu słupskiego w minipiłce ręcznej
- Jest mi niezmiernie miło poinformować, że chłopcy z rocznika 2009 i młodsi zostali mistrzami powiatu słupskiego w minipiłce ręcznej. W miniony piątek tj. 19.11.2021 r. o godzinie 9:30 w Główczycach, odbył się finał powiatu słupskiego w minipiłce ręcznej chłopców. Niestety covid-19 daje się cały czas wszystkim we znaki. Dał się i tym razem. Z powodu kwarantanny lub podobnych kwestii związanych z pandemią, w zawodach z planowanych 6 drużyn, udział wzięły tylko 3 zespoły. Wyniki nie pozostawiły złudzeń kto z tej trójki był najlepszy. Nasi chłopcy w pierwszym meczu pokonali szkołę ze Smołdzina 13:2. W kolejnym wygrali z sp Damnica 14:2 i tym samym zajęli pierwsze miejsce. W meczu o drugie miejsce padł remis 5:5 i tym samym wicemistrzem powiatu została szkoła ze Smołdzina, 3 miejsce przypadło w udziale szkole z Damnicy. Gratulujemy. Zostało trochę czasu do półfinałów województwa pomorskiego ( luty 2022), żeby poprawić grę w wielu aspektach. O wynikach półfinałowych na pewno poinformujemy.
Ze sportowym pozdrowieniem Paweł Łuczka
Brązowy medal chłopców z rocznika 2009 i młodsi w tenisie stołowym. Dziewczęta miejsce 4. GRATULUJEMY
- Bardzo dobre występy naszych tenisistów stołowych na finałach powiatu słupskiego w tenisie stołowym dziewcząt i chłopców rocznika młodszego.
Dziewczęta po zajęciu drugiego miejsca w grupie ( 1 porażka, 1 zwycięstwo) w spotkaniu o 3 miejsce uległy 3:1 drużynie z Kwakowa. Tym samym nasze uczennice zdobyły 8 punktów do klasyfikacji generalnej Igrzysk Dzieci. Dziewczęta grały w składzie: Lena Stasiuk i Nikola Milewska .Gratulacje
W tych samym zawodach chłopcy znaleźli się w grupie śmierci( bardzo wyrównane zespoły) Wiadomo było, że o awans do finału będzie bardzo trudno. W grupie mieliśmy ostatnich mistrzów i brązowych medalistów, szkoły z Potęgowa i Kwakowa. Dodatkowo w naszej grupie znalazł się gospodarz turnieju szkoła z Jezierzyc. Pierwszy mecz z faworytem i niestety porażka 3:0. W kolejnym meczu zmierzyliśmy się ze szkołą z Kwakowa. Bo bardzo wyrównanej walce wygraliśmy 3:0. Dlaczego wyrównanej? Chłopcy swoje gry singlowe wygrali 3:2. Jak widać walka dotyczyła się do ostatniej piłki.
W ostatnim meczu zmierzyliśmy się z gospodarzami, którzy pokonali wcześniej szkolę z Kwakowa. Stawką awans do meczu o 3 miejsce Po bardzo wyrównanej walce wygraliśmy 3:1
Z przebiegu turnieju widać było, że nasza grupa była o wiele mocniejsza.
Mecz o 3 miejsce bez historii...choć chłopcy postanowili pograć kolejne single. Prowadząc w tie-breaku 2:0, przegrali 3:2. W grach singlowych Piotr Potyński szybko rozprawił się z przeciwnikiem i tym samym chłopcy w składzie Piotr Potyński i Emil Rahoza zostali brązowymi medalistami w finale powiatu słupskiego. GRATULUJEMY
Ze sportowym pozdrowieniem Paweł Łuczka
Lekcje biblioteczne w kl. I-III
W bieżącym tygodniu w klasach I-III odbyły się lekcje biblioteczne prowadzone przez p. Agnieszkę Miklis-Kulpę z Publicznej Biblioteki Gminy Główczyce. To były ciekawe spotkania, podczas którego uczniowie poznali tajniki pracy w bibliotece. Pani zachęcała także wszystkich do odwiedzenia tego magicznego miejsca i czytania książek. Bardzo dziękujemy za mile spędzony czas.
Katarzyna Jaśkiel
7
Gminny Konkurs Recytatorski Poezji Juliana Tuwima
Dnia 19 listopada 2021 w Szkole Podstawowej w Pobłociu odbył się Gminny Konkurs Recytatorski Poezji Juliana Tuwima. W konkursie wzięło udział 12 osób ze Szkoły Podstawowej w Pobłociu oraz ZSP w Główczycach. Komisja oceniała recytatorów w dwóch kategoriach: klasy I-IV oraz klasy V-VIII.
Przedstawiciele naszej szkoły zajęli następujące miejsca :
Wiktoria Oleszek - II miejsce
Michalina Żydyk – III miejsce w kategorii I-IV
oraz
Zuzanna Kuchniak – I miejsce
Patrycja Mielewczyk – II miejsce w kategorii V-VIII.
Laureaci konkursu otrzymali dyplomy oraz nagrody książkowe. To wielki sukces naszych uczniów! Wszystkim artystom serdecznie dziękujemy.
Ada Guz
Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „Polska niepodległa”
W ramach szkolnych obchodów 103. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę zorganizowaliśmy dla uczniów naszej szkoły konkurs plastyczny pod hasłem „Polska niepodległa”. Zadaniem każdej klasy było wykonanie dużego plakatu dowolną techniką plastyczną. Tematyka prac miała nawiązywać do wydarzeń związanych z Narodowym Świętem Niepodległości.
Uczniowie w pełni zaangażowali się w wykonanie prac konkursowych. Zostały one wyeksponowane na drzwiach sal lekcyjnych oraz na gazetkach ściennych i korytarzach szkoły. Oceny rezultatów dokonało jury konkursowe w składzie: dyrektor szkoły pani Beata Głowacka, zastępca dyrektora pani Joanna Szczepańska, pani Anna Duda, pan Jerzy Horbacz, pani Małgorzata Mikulak.
Komisja oceniająca plakaty patriotyczne miała twardy orzech do zgryzienia. Ostatecznie wyłoniono następujących zwycięzców w kategorii klas 1 - 4:
I miejsce – klasa I B
II miejsce – III A
III miejsce – II A ex III B
Wśród klas 5 – 8 zwyciężyli:
I miejsce – klasa VIII C
II miejsce – VII B
III miejsce - V B
Podczas dzisiejszego podsumowania konkursu, nagrody wręczała dyrektor szkoły pani Beata Głowacka. Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy, dziękując za czynny udział i zaangażowanie w wykonanie tych pięknych prac plastycznych.
Maja Filipczak
12
W mobilnym planetarium
18 listopada naszą szkołę odwiedziło mobilne planetarium. Dzięki pokazowi w półsferycznej, przenośnej kopule uczestniczący w nim młodzi obserwatorzy świata mogli przenieść się na chwilę w przestrzeń kosmiczną i spojrzeć np. na Ziemię z innej perespektywy. To było bardzo ciekawe doświadczenie.
W dniu 18.11.2021r. grupy 0 a i 0 b uczestniczyły w seansie filmowym pt. „Historia życia”. Dzieci z wielkim zainteresowaniem uczestniczyły w multimedialnej projekcji w mobilnym planetarium.
14
Zbiórka kasztanów i żołędzi zakończona
Tradycyjnie już, wraz z nastaniem jesieni, uczniowie naszej szkoły z dużym zaangażowaniem włączają się w zbiórkę kasztanów i żołędzi. Akcja prowadzona na terenie ZSP w Główczycach, we wspó
łpracy z myśliwymi z Koła Łowieckiego „Gryf”, ma na celu pomoc dzikim zwierzętom zamieszkującym pobliskie lasy w przetrwaniu zbliżającej się zimy.
Podejście młodych ludzi do prowadzonej od wielu lat zbiórki, z roku na rok napawa nas coraz większą dumą. Opiekun tegorocznej zbiórki – p. Renata Piechna-Ludko, z radością poinformowała, iż od września 2021 r. nasi uczniowie zebrali 1359 kg kasztanów i żołędzi. Brawo!!! Dzięki takiej postawie młodych miłośników przyrody zwierzęta zamieszkujące pobliskie lasy i korzystające z „leśnej stołówki” na pewno nie będą głodne tej zimy.
Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w zbiórkę kasztanów i żołędzi oraz organizację tej akcji.Joanna Szczepańska
W redakcji szkolnej gazety praca wre!
Od początku bieżącego roku szkolnego, w ramach koła polonistycznego, działa w naszej szkole redakcja gazety pt. „Minuta do dzwonka!” Prężnie współpracująca grupa redakcyjna próbuje życie szkolne przelać na papier. Dosłownie i w przenośni. W każdym numerze gazetki szkolnej będzie można przeczytać ciekawostki z różnych dziedzin, poznać najważniejsze wydarzenia z życia szkoły. Szkolni dziennikarze przeprowadzać będą wywiady z ciekawymi osobami, realizować sondy szkolne oraz redagować autorskie artykuły.
Podczas zajęć koła polonistycznego realizujemy warsztaty dziennikarskie, uczymy się pisać różnego typu artykuły publicystyczne. Zależy nam na czynnym włączaniu się w życie naszej szkolnej społeczności. Jeśli masz dziennikarskie zainteresowania, ciekawe pomysły lub inicjatywy, napisz do nas lub przyłącz się do prac redakcyjnych.
Poniżej prezentujemy pierwszy numer gazetki „Minuta do dzwonka!” w formie elektronicznej, informując jednocześnie, że niebawem ukaże się kolejne wydanie naszej szkolnej gazety. Miłej lektury!
Maja Filipczak
Konkurs recytatorski poezji Juliana Tuwima – eliminacje szkolne
10 listopada 2021 r. odbył się w naszej szkole konkurs recytatorski utworów Juliana Tuwima w kategorii klas V – VIII. Głównym celem zmagań uczniów było doskonalenie umiejętności recytowania utworów lirycznych oraz upowszechnianie kultury żywego słowa. Eliminacje ogólnoszkolne przygotowane zostały przez p. Maję Filipczak i p. Annę Dudę. 16 uczestników pracujących pod kierunkiem polonistów, stanęło na wysokości zadania! Podczas konkursu mogliśmy bowiem usłyszeć wyjątkowe interpretacje najpiękniejszych i znanych wszystkim wierszy Tuwima. Komisja w składzie: pani Joanna Szczepańska, pani Ewa Butwin – Wintoniak i pani Ada Guz, oceniła prezentacje uczniów na podstawie obowiązujących kryteriów recytacji poezji.
W efekcie prac komisji konkursowej ostatecznie wyłoniono następujących laureatów:
I miejsce: Piotr Potyński – klasa 7C
II miejsce: Martyna Ruchniewicz – klasa 5A
III miejsce: Zuzanna Kuchniak – klasa 5B
Wyróżnienia: Patrycja Mielewczyk – klasa 8C
Aleksandra Owsiuk – klasa 8C
Tego samego dnia odbyły się również eliminacje szkolne konkursu recytatorskiego poezji Tuwima dla uczniów klas I - IV, które zostały przeprowadzone przez panią Katarzyne Zawadzką. Wśród 9 uczestników wytypowani zostali następujący laureaci:
I miejsce: Wiktoria Oleszek - klasa 3B
II miejsce: Michalina Żydyk - klasa 3A
III miejsce: Maja Rekowska - klasa 4A
Dzisiejsi zwycięzcy będą reprezentowali ZSP w Główczycach podczas etapu gminnego tego konkursu, który odbędzie się w Szkole Podstawowej w Pobłociu. Trzymajmy intensywnie kciuki za naszych faworytów!
Maja Filipczak
38
Obchody Święta Niepodległości w przedszkolu
11 listopada 1918 roku był bardzo szczęśliwym dniem dla wszystkich Polaków. Właśnie tego dnia po 123 latach niewoli Polska odzyskała niepodległość. Dlatego co roku 11 listopada obchodzimy nasze święto narodowe – Święto Niepodległości.10 listopada 2021 r. w przedszkolu „Słoneczko” w Główczycach również obchodziliśmy rocznicę odzyskania niepodległości. Z tej okazji wszystkie dzieci uroczyście świętowały ten wyjątkowy dla nas Polaków dzień. Działania miały na celu kształtowanie u dzieci miłości i przywiązania do kraju ojczystego, jego kultury i tradycji oraz zapoznanie z symbolami narodowymi. Przedszkolaki ze wszystkich grup z dumą prezentowały przypięte biało – czerwone kotyliony podczas śpiewania hymnu i innych pieśni patriotycznych. W ustach kolejnego pokolenia uroczyście zabrzmiały słowa tak bardzo znane, lecz wymowne: “Kto ty jesteś? Polak mały’’.Wszystkie dzieci z naszego przedszkola słowem i muzyką okazały miłość do ojczyzny oraz szacunek bohaterom i symbolom narodowym.
Dorota Wdowiak
23
Obchody Narodowego Święta Niepodległości: "Szkoła do hymnu"
Uczniowie ZSP w Główczycach kolejny raz uczestniczyli w ogólnopolskiej akcji zainicjowanej przez Ministerstwo Edukacji i Nauki „Szkoła do hymnu”. Głównym założeniem przedsięwzięcia jest wspólne odśpiewanie „Mazurka Dąbrowskiego” o symbolicznej godzinie: 11.11. W 2021 roku realizację akcji w przedszkolach, szkołach i placówkach oświatowych przewidziano na dzień 10 listopada. Uczniowie naszej szkoły oraz dzielne przedszkolaki aktywnie włączyli się w tę piękną akcję. Cała społeczność szkolna o wyznaczonej godzinie 11.11 głośno i radośnie odśpiewała nasz hymn narodowy. W ten sposób wszyscy razem mogliśmy kolejny raz włączyć się we wspólne świętowanie obchodów rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.
Maja Filipczak
16
Archiwum Aktualności