• Spotkanie z absolwentką szkoły

Z cyklu: spotkanie z absolwentem🎓

31 października w szkole gościliśmy naszą absolwentkę Weronikę Zielińską, która spotkała się z uczniami klas VI i VIII. Podczas spotkania opowiedziała o swojej nowej szkole - Technikum Leśnym w Warcinie🍃. Uczniowie słuchali z zaciekawieniem o zwyczajach tam panujących. Sami też mieli sporo pytań. Weronice dziękujemy bardzo za ciekawe spotkanie i życzymy sukcesów w dalszej edukacji😊

• Dzień Dyni w zerówkach

W ostatnim tygodniu października zerówki świętowały Dzień Dyni. W tym dniu obowiązywał pomarańczowy kolor na naszych ubraniach. Oglądaliśmy, dotykaliśmy, porównywaliśmy różne dynie. Były zabawy, konkurencje sportowe i karty pracy. Na koniec każdy otrzymał Dyplom uczestnictwa.

Katarzyna Jaśkiel

• Wycieczka do Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie

„Kaszubi” z ZSP w Główczycach nie znoszą nudy, wykorzystują każdą okazję, żeby wesoło i twórczo spędzać czas, a jednocześnie pogłębiać wiedzę o naszej „małej ojczyźnie”.

Tym razem odwiedzili Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie, gdzie uczestniczyli w warsztatach „Malowanie na szkle” oraz „Szycie z filcu”. Starsi uczniowie mieli już okazję malować na szkle, więc tym razem z tą techniką zapoznali się młodsi. Po krótkiej instrukcji, ochoczo zabrali się do pracy, a dodatkową motywacją było to, że własnoręcznie namalowane obrazki zabrali ze sobą. Na starszych natomiast czekały już igła z nitką i filc. Ich zadaniem było uszyć i ozdobić etui. Technika szycia ręcznego jest dzisiaj mało popularna, jednak nasza młodzież świetnie sobie poradziła.

• Warsztaty w Ustce

W dniach 25-27 października 2023 r. grupa uczniów z klas IV-VII uczestniczyła w wyjeździe do Ustki. Pod opieką pedagogów szkolnych: p. S. Pilarczyk, p. M. Mikulak, p. K. Błażejowa oraz p. J. Szczepańskiej młodzież uczestniczyła w zajęciach warsztatowych, grach i zabawach. Z racji bliskości morza, nie obyło się oczywiście bez spacerów na plażę. W napiętym grafiku zajęć znalazł się także czas na wyjście na basen i wizytę gości, wśród których znaleźli się: p. Dyrektor - Beata Głowacka i ksiądz proboszcz – Grzegorz Siwak. Nie były to zwykłe odwiedziny, gdyż towarzyszyły im wspólne śpiewy i pogadanki. Podczas pobytu w hotelu udało nam się także „co nieco zmalować” na otoczakach pozyskanych z plaży, a w czasie spaceru po Ustce – odwiedzić pocztę i wysłać do szkoły pocztówkę z pozdrowieniami. Ostatni dzień spędziliśmy w Słupsku, gdyż czekał tam na nas seans filmowy pt. „Neneh: Gwiazda baletu” i

• Pasowanie na przedszkolaka

,,Dziś jest dzień wyjątkowy,

Dla maluszków wprost bajkowy.

Uroczystość nie byle jaka,

To pasowanie na przedszkolaka’’.

Pasowanie na przedszkolaka to pierwsza ważna uroczystość w życiu dzieci, które we wrześniu tego roku wstąpiły w szeregi naszego przedszkola. Uroczystość ta w dużym stopniu stanowi zakończenie procesu adaptacyjnego dzieci do warunków i zasad panujących w przedszkolu. Podczas uroczystości pasowania dzieci swoim zachowaniem potwierdziły, że dobrze się czują w przedszkolu. Zaprezentowały rodzicom i zaproszonym gościom piosenki, wiersze i tańce. Odświętny strój i wystrój sali podkreśliły doniosłość wydarzenia. W dalszej części dzieci złożyły uroczyste ślubowanie, a Pani Dyrektor szkoły Beata Głowacka wraz z Panią Wicedyrektor Joanną Szczepańską za pomocą zaczarowanego ołówka dokonały pasowania. Na pamiątkę tej ważnej chwili każde dziecko otrzymało dyplom i mały upominek.

• Pasowanie na czytelnika

24 października odbyło się pasowanie na czytelnika 📚📖📕📘📗📙 W poczet pełnoprawnych korzystających z biblioteki szkolnej włączeni zostali uczniowie klas I a i I b. Uroczystość przygotowała i poprowadziła p. Katarzyna Zawadzka. Przed złożeniem ślubowania dzieci „zdały egzamin” ze znajomości bajek i baśni 🧙‍♀️🦄🧝‍♀️🧜 oraz zasad korzystania z książek. Oczywiście poszło im śpiewająco. Przyszła więc pora na złożenie ślubowania:

• Warsztaty profilaktyczno-wychowawcze w GOK-u

20 października w Gminnym Ośrodku Kultury w Główczycach odbyły się warsztaty profilaktyczno-edukacyjne, w których udział wzięła młodzież z kl. VII i VIII.

Spotkanie poprowadził Przemysław Kaca, któremu towarzyszył słupski raper EndRiu. W trakcie spotkania uczniowie poznali rolę kultury hip-hopowej w polskim społeczeństwie. Mogli także zapoznać się z twórczością, w której istotną rolę odgrywa wyrażanie własnego zdania. Pojawił się także bardzo istotny temat wzajemnego szacunku i alternatywnych sposobów spędzania wolnego czasu.

• Akcja „Prezent pod choinkę”

Kochani! W tym roku kolejny raz nasza szkoła włączyła się w akcję „Prezent pod choinkę”. Do 10 listopada 2023 r. pakujemy prezenty i dostarczamy je do szkolnych koordynatorów – pedagogów szkolnych.

Akcja „Prezent pod choinkę🎁🎄polega na przygotowywaniu prezentów, które przed świętami Bożego Narodzenia trafią do potrzebujących dzieci w szkołach, domach dziecka, świetlicach, szpitalach i kościołach w Ukrainie, Białorusi i Rumunii, a także w obozach dla uchodźców w Bułgarii".

• Klasy I zainspirowane wycieczką do Multikina

17.10.2023r. również klasy I a i I b, wraz z wychowawczyniami: p. E. Bogacz i p. W. Michalik oraz p. L. Wnorowską, wybrały się do kina. Uczniowie obejrzeli film pt. „Mru i ja: Wielka przygoda na cztery łapy”.

Głównym bohaterem filmu był, wędrujący własnymi ścieżkami, kotek Mru, a towarzyszyła mu wyjątkowa ekipa: dziesięcioletnia Cleo, szalona sąsiadka i pies Rambo. Pierwszaki to wielcy miłośnicy zwierząt, więc z zainteresowaniem, a momentami i z łezką w oku, obejrzeli film.

Piątek 03.05.2024

• Nazwa szkoły