• Szkolny logopeda

• Uczniowie naszej szkoły są objęci terapią logopedyczną. Myślę, iż nie muszę nikogo przekonywać, jak ważne jest to, aby dzieci mówiły ładnie, prawidłowo realizując wszystkie głoski.
          Rodzice- to Wy jesteście pierwszymi nauczycielami dzieci, dlatego powinniście dawać im prawidłowy wzór mowy, tak więc:
          - mówcie wyraźnie,
          - mówcie powoli,
          - nie spieszczajcie i nie zdrabniajcie wyrazów, mówiąc do waszego malucha,
          - bawcie się z nim tak, by jego aparat mowy (usta, język, policzki, podniebienie) dobrze się ukształtowały i były sprawne.
          Zabawy takie jak konik jedzie- klapkanie, dmuchanie baloników, puszczanie baniek, naśladowanie dźwięków wydawanych przez zwierzęta, naśladowanie głosów instrumentów muzycznych należą do podstawowych zabaw rodziców i dziadków z dziećmi. Należy je wykonywać powoli z szeroko otwieraną buzią.
          W procesie mowy bardzo ważne jest ukształtowanie zębów. Wasze dzieci muszą gryźć pokarmy twarde: jabłka, marchewkę, zjadać skórki chleba. Tylko wówczas żuchwa, szczęki dolna i górna, ustawienie zębów będzie prawidłowe.
              Powodzeniem terapii będzie powtarzanie ćwiczeń zaleconych przez logopedę w domu pod kierunkiem rodziców.
          Tylko wówczas można osiągnąć sukces.